Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Hokejistky blízko senzácie, Srdiečko už na tejto úrovni nestačí

Vancouver 18. februára (TASR) - Forma slovenských hokejistiek stúpa, na body to však počas olympijského turnaja stále nestačí.

Vancouver. Forma slovenských hokejistiek stúpa, na body to však počas olympijského turnaja stále nestačí.

Vo vancouverskej hale UBC Thunderbird Arena mohli zverenky Miroslava Karafiáta proti Švajčiarkam dobrým výsledkom prvýkrát vážne zaklopať na dvere absolútnej svetovej špičky, v záverečnom skupinovom vystúpení mu však podľahli o tri góly 2:5.

Klopanie a možno aj "vpustenie dnu" by bolo realitou, keby vyhrali nad štvrtým tímom MS 2008. Napokon sa však papierové predpoklady splnili - Švajčiarkám stačilo "prehrať" Slovenky za posledných 10 minút.

Zápas však z istého pohľadu, najmä z hľadiska konečného umiestnenia veľa neriešil, v prípade úspechu by možno Slovenky dostali schodnejšieho súpera na rozhodujúci duel. Doňho po prehre pôjdu zo štrvtého miesta v A-skupine a v boji o bodovanú olympijskú priečku sa stretnú s tretím tímom B-skupiny. Oponent vzíde zo štvrtkového súboja Rusiek s Číňankami.

Stret s reprezentantkami helvétskeho kríža mal dobrý úvod, zápletku i dej, chýbal však slovenský "happy end", rozuzlenie bolo kruté.

"Srdiečko už na tejto úrovni nestačí. Bojujeme, ale bez skúseností jednoducho nejde dotiahnuť takéto zápasy do víťazného konca," vzdychla si autorka dvoch gólov Janka Čulíková, ktorá mohla mať aj hetrik. Pri vedení 1:0 Slovenky nevyužili tri nájazdy a "odmietli" zasadiť potenciálny víťazný úder. Tréner Karafiát im ale nič nechcel vytknúť.

"Nič som im nevyčítal, poďakoval som sa, že za tých skoro 50 minút vzorne bojovali. V momente, keď sme dostali gól na 2:2, videl som iskrenie, baby si začali aj vyčítať navzájom veci a to mužstvo rozkladá. Mohli sme to posunúť do predĺženia, ktovie pri menšom počte hráčov na ľade... Boli sme dnes netrpezliví, aj preto sme prehrali," sumarizoval Karafiát.

Prvá slovenská "lajna" hrala naozaj výborne, Čulíková dala dva góly, Jana Kapustová ako skúsená líderka dobre vozila puky do útočnej tretiny a Nicol Čupková sa často presadila dravosťou.

"Dobre korčuľujeme, nie je to stále len na náhodu, krídlo napáda, som rada, že to funguje v tejto trojici. Lepšie sa nám hrá proti dobrým tímom, tu to už nie je žiadny 'antihokej', ale dobré korčuľovanie i kombinácie," ponúkla dojmy z doterajších troch duelov na ZOH Čulíková.

Slovenskú zástavu okrem prvej formácie zovrela pevne v rukách znovu aj Zuzana Tomčíková. Po exkluzívnych parádach aj vo svojom treťom vancouverskom vystúpení si určite vypýta pozornosť direktoriátu v ankete o najlepšiu brankárku turnaja. Maximalistka videla ale medzery rovnako v brankárskom postoji, ako i vo svojom stredajšom výkone.

"Pokazili sme si to samé, vyhrávať asi 10 minút pred koncom 2:1 a potom to vypustiť... Strelu na 2:2 som mala mať, puky z takej diaľky musím vyriešiť. Mám pocit, že som mohla lepšie zachytať, ako som zachytala," sypala si popol na hlavu nie príliš odôvodnene brankárka Bemidji State University, ktorá vo Vancouvri čelila zatiaľ v troch zápasoch neuveriteľným 160 strelám.