Biatlon na výslní: čo z toho vyťaží?

Anastazia Kuzminová.
Anastazia Kuzminová. (Autor: SITA)
Ladislav Harsányi|18. feb 2010 o 12:00

Príklad a úspechy Anastasie Kuzminovej by mali poslúžiť tomu, aby sa biatlon opäť nadýchol. Biatlon je najúspešnejším slovenským športom zimných olympiád. K piatim umiestneniam v prvej šestke v ére samostatnosti vo Vancouvri pribudli zásluhou Anastasie Ku

BRATISLAVA. Baštou slovenského biatlonu je Banská Bystrica. Kompletná desiatka reprezentantov-biatlonistov na olympiáde sa viaže k Vojenskému športovému centru. „Patrí medzi nich aj Anastasia Kuzminová, ktorá je našou zamestnankyňou," hovorí hrdo riaditeľ centra Peter Korčok.

Úspechy treba využiť

Kde a v akých podmienkach sa pripravujú špičkoví slovenskí biatlonisti? „V horskom stredisku Králiky, v areáli Osrblí a za snehom chodia často do zahraničia. Finančne pomáha vykryť biatlonový zväz, spoločnými silami zabezpečujeme prípravu na Svetový pohár," objasňuje Korčok, inak bývalý chodecký reprezentant.

Klub sa výrazným spôsobom podieľa na zabezpečení prípravy. „Od sociálneho zabezpečenia, cez zdravotné, rehabilitáciu, regeneráciu a až po diagnostiku.

A vo veľkej miere zastrešujeme aj trénersko-metodickú problematiku." Peniaze sa zatiaľ vždy našli. „Napriek tomu, že finančné krátenie sa dotklo aj ministerstva obrany, prípravu na hry sa nám podarilo zabezpečiť bez problémov," hovorí Korčok.

Môžu úspechy na hrách pomôcť zvýšeniu záujmu o tento šport? „Keď sa svojho času stal Jozef Pribilinec olympijským víťazom, zakladali sa športové triedy, kde boli chodci. Podobné to bolo pri hokejovom ošiali či vodáckom športe. Verím, že aj v tomto prípade to bude impulzom," nádeja sa.

„Úspechy sa však musia správne spropagovať a využiť. Myslím si, že to čo predviedla Kuzminová, pritiahlo záujem, získala si priazeň. Navyše tento šport je atraktívny aj z pohľadu televízneho diváka."

Podľa banskobystrického trénera Dušana Šimočka staršieho (jeho syn je olympionikom) je o biatlon medzi mladými pomerne veľký záujem. „Po desiatich rokoch registrujeme opäť o čosi vyšší záujem. Máme skúsenosť, že najmä mladí chlapci sa najprv zaujímajú o streľbu a potom sa k nej pridá aj beh."

Aj on však pripomína finančnú náročnosť tohto športu. „Vzduchové pušky, ktoré sa používajú v žiackej kategórii od 10 do 15 rokov, stoja do päťsto eur, poloautomatické aj cez 1500. A dobrá malikalibrovka stojí okolo tri- štyritisíc eur." Veľa adeptov sa podľa neho stráca počas štúdia na strednej a vysokej škole. „Talenty sú. Napríklad Tomáš Hasilla bol na posledných MS junioov na 15 kilometrov desiaty," uvádza konkrétny príklad.

Biatlonové srdce v Osrblí

Osrblie je hlavným a vlastne jediným centrom prípravy slovenských biatlonistov. „ Každoročne nastriekame trate umelým snehom. Urobili sme tak aj v tejto sezóne, keď ešte nebol sneh nikde. Myslím, že tým najviac pomôžeme reprezentácii. Zasnežovanie nás vyjde v sezóne aj na viac ako 16­tisíc eur," vraví šéf Osrblia Roman Schwarzbacher. Výhodou je aj veľká strelnica, taká ako na iných svetových súťažiach. Areál si však vyžaduje dobudovanie.

„Máme pridelené ME v roku 2012, a ak by sa dovtedy podarilo dobudovať multifunkčnú budovu, mohli by sme usporiadať európsky šampionát na úrovni a vrátiť sa do kolotoča Svetových pohárov." Verí, že aj úspechy na olympiáde pomôžu pohnúť veci dopredu.

Schwarbacher s obdivom spomína, ako sa Kuzminová pripravovala v Osrblí. „Odparkovala kočík s malým Jelisejom vedľa trate a dala sa do tréningu. Pritom nemala istotu, či dostane slovenské občianstvo."

Zužitkuje slovenský biatlon úspechy z Vancouvru? „Dúfam, že ich využijeme do budúcnosti. Aj iné športy u nás už dosiahli nemalé úspechy ako napríklad hokejisti, ale málo sa z toho vyťažilo," odpovedá šéf biatlonového zväzu Juraj Sanitra.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Biatlon na výslní: čo z toho vyťaží?