Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 4.00

Kanaďania vyhrali nad Švajčiarmi až po nájazdoch

Kanaďania sa trápili so Švajčiarskom, vyhrali nad ním až po samostatných nájazdoch.

Sidney Crosby rozhodol o výhre Kanady nad Švajčiarskom až v nájazdoch.Sidney Crosby rozhodol o výhre Kanady nad Švajčiarskom až v nájazdoch. (Zdroj: ČTK/AP)

VANCOUVER. Kanadskí hokejisti vyhrali na olympijskom turnaji vo Vancouveri aj druhý zápas A-skupiny, ale nad Švajčiarmi až po predĺžení a nájazdovom rozstrele 3:2. Favorit tak stratil bod, naopak mužstvo Ralpha Krügera jeden nečakane získalo a v tabuľke 12 účastníkov sa môže hodiť pre čo najlepšiu pozíciu v kvalifikácii o štvrťfinále.

Americkí hokejisti vyhrali aj svoj druhý zápas olympijského turnaja nad Nórskom 6:1 a prepracovali sa na čelo A-skupiny.

A-skupina

Kanada - Švajčiarsko 3:2 pp a ns (1:0, 1:2, 0:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 10. Heatley (Marleau, Toews), 21. Marleau (Heatley, Weber), + rozhodujúci nájazd Crosby - 29. Rüthemann (Plüss, Paterlini), 40. von Gunten (Monnet, Furrer). Rozhodcovia: LaRue (USA), Vinerborg (Švéd.) - Feola, Nowak (obaja USA), vylúčení: 1:7 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 17.019 divákov.

Kanada: Brodeur - Weber, Niedermayer, Pronger, Boyle, Keith, Seabrook, Doughty Iginla, Crosby, Nash Toews, Richards, Bergeron - Heatley, Thornton, Marleau - Staal, Getzlaf, Perry - Morrow

Švajčiarsko: Hiller - Streit, Weber, Blindenbacher, Sbisa, Furrer, Seger, von Gunten, Diaz - Paterlini, Plüss, Rüthemann - Lemm, Jeannin, Wick - Sprunger, Sannitz, Domenichelli - Monnet, Ambühl, Deruns.

Kanaďania síce udali vysoké tempo, ale prekvapujúco nie do tlaku. Súper sa prispôsobil rytmu a dokázal s vysokým favoritom držať krok. V úvodnej 5-minútovke boli Švajčiari dokonca aktívnejší a riade skúšali Brodeura.

Postupne síce javorový list získal miernu prevahu, ale iba v riešení situácií v útočnom pásme, lebo to stredné nezískal. Hralo sa hore-dole, skvelý hokej s prvým vyvrcholením gólom Heatleyho, ktorý si pohotovo nakorčuľoval pred bránku, virtuózne si korčuľou spracoval prudký puk a zasunul ho do protipohybu Hillera. Ani po tejto situácii sa Kanaďania nedostali do tlaku, ich esá mali síce obrovské šance, ale to aj Wick, Domenichelli, Streit a Monnet.

Kanadu držal Brodeur

Brodeur čaroval a jemu Kanaďania vďačili za čisté konto, keďže v otvorenom hokeji sa príliš nebránilo. Po prestávke sa favorit predsa dostal do sústredeného tlaku, čo spôsobili aj švajčiarske vylučovania a gól, ktorý dal v presilovke Marleau. Gólostroj nepokračoval vďaka Hillerovi i helvétskej obetavosti pred ním a keď v kontre Rüthemann z ľavého krídla parádnym príklepom vymietol Brodeurovi sieť, obraz hry sa zmenil. Zrazu mali Kanaďania problém s prechodom cez kmitajúcich Švajčiarov v strednom pásme, dokonca Sannitz mohol vyrovnať. V sóle tiesnený nedal ani Heatley a to, že Švajčiari 10 sekúnd pred koncom tretiny šťastne vyrovnali, nebola náhoda. V priebehu dvoch minút predtým podnikli tri jedovaté výpady so sériou šancí a dokonca náznakmi tlaku.

Domácim nepomohol ani tlak

V tretej tretine zaskočení Kanaďania zapli na iný prevod a súpera na 5 minút zamkli, šance mali Crosby, Getzlaf i Staal. Lenže Švajčiari sa postupne vymanili spod jarma ďalšia fáza patrila im. Skvelým forčekingom súpera zneistili a dokonca ho miestami zatlačili do defenzívy a veľké šance malo postupne päť ich hráčov. Až do klaksónu boli fantasticky hrajúci Švajčiari svojmu veľkému protivníkovi dôstojným súperom, ktorý mal veľa šťastia, skvelého brankára a kus hokejového umenia. V predĺžení bola Kanada trochu aktívnejšia a v nájazdoch rozhodol jediným gólom vo štvrtej sérii Crosby, keď on i ďalších päť základných exekútorov

USA Nórsko 6:1 (2:0, 1:1, 3:0)

Góly: 3. Kessel (Pavelski, Malone), 14. Drury (Callahan, Backes), 26. Kane (Parise), 55. Malone (J. Johnson, Miller), 58. Rafalski (Parise, Kessel), 20. Rafalski (Suter, Pavelski) 29. Holtet. Rozhodovali: Joannette, Pellerin Morin (všetci Kan.), Blumel (ČR), vylúčení: 2:5 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, diváci: 16.710.

USA: Miller - Suter, Rafalski, E. Johnson, Whitney, J. Johnson, Orpik, Gleason - Kane, Stastny, Parise - Kessel, Pavelski, Malone Brown, Kesler, Langenbrunner - Callahan, Drury, Backes - Ryan

Nórsko: Grotnes Jakobssen, Trygg, Holos, Tollefsen, Bonsaksen, Lund, Kaunismäki Roymark, Vikingstad, Thoresen Zuccarello Aasen, Hansen, Andersen Holtet, Olimb, Bastiansen Spets, Forsberg, Laumann Ylven

Američania hneď v úvode potvrdili úlohu favoritov a už v tretej minúte otvoril skóre zápasu Kessel. To hokejistov USA ešte viac nabudilo a Grotnes v bránke Nórska bol pod permanentnou paľbou. V prvej desaťminútovke sa ocitli v čistých šanciach Malone a Ryan, no obaja v koncovke zaváhali. Nóri na favoritov nestačili a až na šikovnú akciu Zuccarella Aasena a nebezpečnú strelu Andersena nepredstavovali pre súpera žiadne nebezpečenstvo.

Nórov držal brankár

Výborný Grotnes podržal svojich spoluhráčov počas oslabenia, v 14. minúte zlikvidoval aj strelu Callahana, no na Druryho dorážku už nestačil 2:0. V 17. minúte Američania chybovali v rozohrávke a Nóri mohli znížiť, ale Spets zoči-voči Millerovi neuspel. Aj na začiatku druhého dejstva ponúkli aktéri rovnaký obraz hry. Američania neustále útočili a Nóri v podstate iba vyhadzovali puky z obranného pásma. V 26. minúte ale opäť udreli zámorskí hráči, keď sa presadila prvá formácia a po prihrávke Pariseho zvýšil na 3:0 Kane.

Od tohto momentu Američania vo svojich útočných snahách poľavili, z čoho mohli ťažiť ich súperi. Podarilo sa im to paradoxne pri vlastnom oslabení, keď unikol Holtet a prekonal nerozchytaného Millera. Američania v záverečnej tretine opäť rozprúdili útočný kolotoč, no dlho nevedeli vymyslieť recept na nórskeho brankára Grotnesa. Podarilo sa to až v 55. minúte Maloneovi, ktorý zužitkoval prihrávku Johnsona. V závere sa ešte dvakrát presadil obranca Rafalski a upravil na konečných 6:1.