Česi aj Fíni vyhrali bez problémov aj druhé zápasy

Českí hokejisti vyhrali nad Lotyšskom najmä vďaka výbornej prvej tretine.
Českí hokejisti vyhrali nad Lotyšskom najmä vďaka výbornej prvej tretine. (Autor: SITA/AP)
SITA|19. feb 2010 o 23:12

Hokejisti Česka aj Švédska zvládli aj svoje druhé zápasy v skupinách.

VANCOUVER. Hokejisti Fínska zvíťazili v poslednom piatkovom stretnutí na zimných olympijských hrách vo Vancouveri nad Nemeckom 5:0. Fíni majú na svojom konte 6 bodov a so Švédmi budú bojovať o konečné 1. miesto v C-skupine. Suomi ťažili v zápase z úspešného premieňania presiloviek, zo šiestich početných výhod využili štyri. Nemci na olympijskom turnaji ešte nedali ani gól.

Hokejisti Česka po stredajšej výhre nad Slovenskom 3:1 dokázali vyhrať aj vo svojom druhom vystúpení na XXI. zimných olympijských hrách vo Vancouveri, keď v piatok popoludní miestneho času zdolali zverenci trénera Vladimíra Růžičku aj Lotyšov 5:2.

Na svojom konte tak majú plný počet 6 bodov a usadili sa na čele základnej B-skupiny. Česi mali výborný úvod a rýchlo viedli 3:0. V prvej polovici druhej časti zvýšil na 3:0 T. Kaberle, potom však Lotyši Sotnieksom a Ankipansom znížili na rozdiel dvoch gólov. Česko v nedeľu o 12.00 h miestneho času (21.00 h SEČ) čaká súboj s Ruskom o 1. miesto v skupine, už v sobotu o 16.30 h miestneho času (už nedeľa 1.30 h SEČ) nastúpia Lotyši proti Slovensku.

Švédi vyhrali nad Bieloruskom

Hokejisti Švédska zvládli aj svoj druhý zápas na ceste za obhajobou olympijského prvenstva z Turína 2006, keď v piatok zvíťazili vo Vancouveri nad Bieloruskom 4:2.

Švédi v zápase viedli v jeho polovici už 3:0 a zdalo sa, že duel v pohode dotiahnu do víťazného konca. Bielorusi, ktorí na zastrašenie súpera postavili do bránky hrdinu vzájomného štvrťfinále ZOH 2002 Andreja Mezina, sa však nevzdávali a dvoma gólmi zdramatizovali vývoj súboja.

Severania sa príliš sústredili na bránenie svojho náskoku a Bielorusko to využilo. Dráma sa však napokon nekonala, tri korunky už svoj náskok ubránili a navyše ho 11 sekúnd pred záverom ešte zvýraznil Alfredsson.

Švédsko má v tabuľke C-skupiny na svojom konte 6 bodov a ešte ho čaká víkendový súboj o prvenstvo a priamy postup do štvrťfinále s Fínskom.

Výsledky

C-skupina

Bielorusko - Švédsko 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)

Góly: 35. Meleško (Stasenko), 52. Meleško (Kulakov) - 7. D. Sedin (H. Sedin, Weinhandl), 10. Alfredsson (Magnus Johansson, Bäckström), 30. Franzén (Pahlsson, Modin), 60. Alfredsson (H. Sedin, D. Sedin).

Vylúčení: 4:2 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: LaReu (USA), Reiber (Švajč.) - Murphy (USA), Oskirko (Rus.), 16 850 divákov.

Bielorusko: Mezin - Salej, Kosťučenok, Karev, Makrickij, Stasenko, Riadinskij, Denisov, Kolosov - Koľcov, Kaľužnyj, S. Kosticyn - Kulakov, Meleško, Stas - Ugarov, K. Zacharov, Zaďoľonov - A. Michaľov, Antonenko, Demagin.

Švédsko: Gustavsson - Lidström, Kronwall, Magnus Johansson, Tallinder, Öhlund, Enström, D. Murray, Oduya - Hornqvist, Zetterberg, P. Forsberg - Bäckström, L. Eriksson, Alfredsson - D. Sedin, Weinhandl, H. Sedin - Modin, Franzén, Pahlsson.

Fínsko - Nemecko 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Góly: 5. T. Ruutu (Niskala, Hagman), 25. Timonen (Koivu, Jokinen), 37. Timonen (Salo, Selänne), 48. J. Ruutu (Peltonen, Kapanen), 50. Pitkänen (Hagman). Rozhodcovia: Bulanov (Rus.), Watson (Kan.) Heyer (USA), Losier (Kan.). Vylúčení: 3:6 na 2 min., presilovky: 4:0, oslabenia: 0:0, 16.662 divákov.

Fínsko: Kiprusoff Kukkonen, Pitkänen, Salo, Timonen, Lydman, Niskala, Lepistö Selänne, S. Koivu, Lehtinen Filppula, T. Ruutu, M. Koivu Miettinen, Jokinen, Hagman, Peltonen, Kapanen, J. Ruutu

Nemecko: Pätzold - Seidenberg, Ehrhoff, Sulzer, Ficenec, Butenschön, Holzer, Bakos, Schmidt - Goc, Sturm, Hecht Wolf, Mullock, Greilinger - Felski, Tripp, Rankel - Klinge, Hospelt, Müller.

Fínski hokejisti išli do zápasu ako jasní favoriti, no prvá tretina bola viac-menej vyrovnaná. Severania síce otvorili skóre v 5. minúte počas presilovky, keď sa radoval T. Ruutu, no počas celej úvodnej časti si nedokázali vytvoriť výraznejší tlak. Nemci sa spoliehali na dobre organizovanú obranu a darilo sa im rozbíjať kombinačné útoky súpera. Fíni mali v úvode druhej tretiny k dispozícii opäť výhodu presilovej hry a opäť ju využili. Saku Koivu s Jokinenom si medzi sebou rýchlo vymenili puk, Koivu poslal prudkú prihrávku pred bránku, na ktorú si nakorčuľoval obranca Timonen a bez problémov zvýšil na 2:0.

Nemci aj naďalej hlavne bránili a fínsku bránku ohrozili len po brejkoch. Jeden im vyšiel v 30. minúte, keď strelu Holzera nebezpečne tečoval Goc, no brankár Bäckström pohotovo zareagoval a betónom vyrazil. Vzápätí ho ohrozil aj Hecht, ale neuspel a na dvakrát sa to nepodarilo ani rýchlemu Sturmovi, ktorý sa dostal do samostatného úniku. Keď sa zdalo, že Nemci konečne otvoria hru a pokúsia sa otočiť nepriaznivý stav, išiel na trestnú lavicu Hecht a severania premenili aj tretiu početnú výhodu v zápase. Opäť sa presadil Timonen, ktorý od modrej prepálil gólmana Pätzolda. Aj v záverečnom dejstve mali jasne navrch Fíni, ktorí sa vďaka trojgólovému náskoku nikam neponáhľali, no oproti statickým Nemcom pôsobili veľmi živo a hravo. V 48. minúte vyhrávali už 4:0, keď Peltonenovu strelu dorazil do siete Jarkko Ruutu a o dve minúty využil presilovku Pitkänen. V závere ešte Selänne opečiatkoval žŕdku Pätzoldovej bránky, no skóre zápasu sa už nemenilo.

1. Fínsko 2 2 0 0 0 10:1 6
2. Švédsko 2 2 0 0 0 6:2 6
3. Bielorusko 2 0 0 0 2 3:9 0
4. Nemecko 2 0 0 0 2 0:7 0

Česko - Lotyšsko 5:2 (3:0, 1:2, 1:0)

Góly: 3. Krejčí (Erat, Fleischmann), 4. Plekanec (Židlický, Rolinek), 6. Jágr (Židlický, T. Kaberle), 27. T. Kaberle (Eliáš, Židlický), 60. Eliáš - 36. Sotnieks (Vasiljevs), 39. Ankipans (Karsums, Pujacs).

Vylúčení: 5:8 na 2 min, navyše: Darzinš (Lot.) 10 min za nešp. správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Ronn (Fín.), Rooney - Nelson (obaja USA), Fonselius (Fín.), 16 984 divákov

Česko: Vokoun - Židlický, Kuba, T. Kaberle, Polák, Kubina, Hejda, Z. Michálek, Blaťák - Havlát, Plekanec, Eliáš - Jágr, Čajánek, Červenka - Erat, Krejčí, Fleischmann - M. Michálek, Vašíček, Rolinek

Lotyšsko: Masalskis - Rekis, Pujacs, K. Redlihs, Skrastinš, Lavinš, Galvinš, Bartulis, Sotnieks - Cipulis, Vasiljevs, Niživijs - Karsums, Sprukts, Ankipans - Širokovs, Darzinš, M. Redlihs - Daugavinš, Berzinš, Meija

Český tím mal úvod ako z rozprávky a veľmi rýchlo si vypracoval trojgólové vedenie. V 3. min potiahol puk popri mantineli Erat, puk z jeho hokejky našiel Krejčího a ten sa pohral s Masalskisom a otvoril skóre. O 63 sekúnd neskôr už Česi viedli dvojgólovým rozdielom, keď puk do lotyšskej bránky poslal Plekanec. Dielo skazy dokonal v úvode 6. min skúsený Jaromír Jágr, keď počas presilovej hry tvrdou strelou nedal Masalskisovu žiadnu šancu - 3:0.

Tlak Čechov pomaly ustal a Lotyšom dovolili po prvýkrát ohroziť Vokouna až v 9.min. Aj napriek drvivej prevahe už nedokázali zverenci Vladimíra Růžičku v úvodnom dejstve skórovať, podarilo sa to však po prvej prestávke T. Kaberlemu, ktorý v 27. min po peknej prihrávke Eliáša pohodlne prekonal lotyšského brankára. Postupne sa však začali osmeľovať aj Lotyši a nepríjemne "podkurovali" českej defenzíve. Prekonať Vokouna sa podarilo v 36. min obrancovi Sotnieksovi, ktorý po naskočení z trestnej lavice dostal ideálny pas od Vasiljevsa a pomedzi nohy českého gólmana znížil. Vzápätí putoval na "lavicu hanby" Jágr a počas početnej výhody Karsumsovu strelu usmernil do českej bránky Ankipans. V tretej dvadsaťminútovke sa Lotyši snažili o vyrovnanie, Vokoun však už nepustil za svoj chrbát ani jeden puk. Naopak, v záverečnej minúte počas vlastného oslabenia a lotyšskej hre bez brankára stanovil konečný výsledok Eliáš.

Tabuľka B-skupiny

1. Česko 2 2 0 0 0 8:3 6
2. Rusko 2 1 0 1 0 9:4 4
3. Slovensko 2 0 1 0 1 3:4 2
4. Lotyšsko 2 0 0 0 2 4:13 0

Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Česi aj Fíni vyhrali bez problémov aj druhé zápasy