Švajčiari zdolali Nórov až po predĺžení, Bielorusi si poradili s Nemeckom

Švajčiari sa s Nórskom trápili.
Švajčiari sa s Nórskom trápili. (Autor: ap)
SITA|20. feb 2010 o 23:45

Švajčiarsko porazilo vo svojom poslednom dueli v A-skupine Nórsko až po predĺžení, v "céčku" sa zasa v zaujímavom zápase zrodila výhra Bieloruska nad Nemeckom.

VANCOUVER. Hokejisti Švajčiarska zvíťazili v zápase o 3. miesto v A-skupine mužského olympijského turnaja vo Vancouveri nad Nórmi 5:4 po predĺžení.

Napínavý duel napokon v prospech favorita rozhodol v 3. min predĺženia Romano Lemm, ktorý prekonal gólmana Pala Grotnesa po prihrávke Sandyho Jeannina. Hrdinom zápasu z pohľadu Nórov sa stal útočník Tore Vikingstad, autor hetriku. V zápase účinkovali aj slovenskí rozhodcovia Peter Ország a Milan Novák.

Reprezentácia Švajčiarska po prekvapujúcom zisku bodu s Kanadou tentoraz jeden stratila a v základnej A-skupine napokon nazbierala spolu tri body. Nóri po dvoch prehrách v riadnom hracom čase a jednom nezdare po predĺžení získali jeden bod. O víťazovi skupiny sa rozhodne v nedeľňajšom šlágri medzi domácou Kanadou a USA. Duel sa uskutoční o 16.40 h miestneho času (už pondelok 1.40 h SEČ).

A-skupina:

Nórsko - Švajčiarsko 4:5 po predĺžení (1:1, 2:2, 1:1 - 0:1)

Góly: 13. Vikingstad (Thoresen, T. Jakobsen), 26. Hansen (Thoresen), 39. Vikingstad (Zuccarello Aasen, Olimb), 53. Vikingstad (Thoresen) - 2. Sprunger (Domenichelli, Sannitz), 30. Wick (Seger, Plüss), 36. Sannitz (Seger), 50. Blindenbacher (Wick, Streit), 63. Lemm (Jeannin).

Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 23:38, rozhodovali: Devorski (Kan.), Ország (SR) - M. Novák (SR), Winnekens (Nem.), 16 952 divákov

Nórsko: Grotnes - T. Jakobsen, Trygg, Holos, Tollefsen, Bonsaksen, Lund, Kaunismäki - Vikingstad, Thoresen, Zuccarello Aasen - J. Andersen, Roymark, Hansen - Bastiansen, Olimb, Holtet - K. Forsberg, Laumann Ylven, Spets

Švajčiarsko: Hiller - Streit, Y. Weber, Diaz, Furrer, Blindenbacher, Sbisa, von Gunten, Seger - Wick, Jeannin, Lemm - Ambühl, Déruns, Monnet - Paterlini, Plüss, Rüthemann - Domenichelli, Sannitz, Sprunger

Tabuľka A-skupiny:

1. USA 2 2 0 0 0 9:2 6
2. Kanada 2 1 1 0 0 11:2 5
3. Švajčiarsko 3 0 1 1 1 8:10 3
4. Nórsko 3 0 0 1 2 5:19 1

Už po 58 sekundách hry nariadili rozhodcovia pre nepovolené postavenie hráčov v bránkovisku trestné strieľanie, ale Domenichelli ho nepremenil.

Švajčiari však chceli zaznamenať úspešný vstup do stretnutia a po piatich sekundách od ďalšieho otvorenia hry ich aktivita slávila zásluhou strely Sprungera úspech. Rozbehnutých zverencov Ralpha Kruegera však zastavila nedisciplinovanosť a Nóri sa vrátili do zápasu. V 13. min si vypracovali šancu a Jakobsenovo nahodenie umiestnil do bránky Vikingstad.

Foto - AP

Oba tímy si potom vypracovali viaceré príležitosti, v 26. min poslal severský tím do vedenia strelou od modrej pri presilovke Hansen. Švajčiari veľmi rýchlo odpovedali Wickom a v 36. min išli po dorážke Sannitza aj do vedenia. Húževnatí Nóri cítili, že proti favoritovi majú šancu uspieť. V 39. min strelou z prvej sa spomedzi kruhov presadil opäť Vikingstad.

V tretej tretine nechcel ani jeden z tímov urobiť chybu. Nóri boli pri jednom zo striedaní netrpezliví a na ľade sa objavili šiesti.

Ponúknutú početnú výhodu Švajčiari Blindenbacherom využili, ale opäť sa dlho z vedenia netešili, keďže o necelé tri minúty výborne hrajúci Thoresen poslal skvelú prihrávku pred bránku a Vikingstad skompletizoval svoj hetrik. V závere sa ani jednému mužstvu nepodarilo strhnúť vedenie na svoju stranu a muselo sa predlžovať. V nadstavenom čase napokon o víťazstve Švajčiarov rozhodol Lemm.

Bielorusko porazilo Nemcov

Hokejisti Bieloruska zvíťazili v zápase o 3. miesto v C-skupine mužského olympijského turnaja vo Vancouveri nad Nemeckom 5:3. Zverenci Michaila Zacharova sa tak v utorok 23. februára stretnú v zápase o postup do štvrťfinále so Švajčiarskom, Nemci si musia na meno súpera ešte počkať, teoreticky nimi môžu byť aj Slováci.

Prvý gól v zápase a aj nemecký na turnaji dosiahol v 6. min Seidenberg, potom sa však Bielorusom podarilo otočiť na 3:1.

Nemecko v rozpätí 21 sekúnd vyrovnalo, ale záver duelu patril bieloruskému výberu, ktorý aj napriek menšiemu počtu striel dokázal triumfovať. O víťazovi skupiny sa rozhodne v nedeľňajšom šlágri medzi Švédskom a Fínskom. Duel sa uskutoční o 21.00 h miestneho času (už pondelok 6.00 h SEČ).

C-skupina:

Nemecko - Bielorusko 3:5 (1:1, 0:1, 2:3)

Góly: 6. Siedenberg (Sturm, M. Goc), 52. Tripp (Rankel), 53. M Goc (Hecht, Seidenberg) - 11. Ugarov, 29. Kaľužnyj (S. Kosticyn, Stasenko), 52. S. Kosticyn (Konstantin Koľcov), 55. Salej (Kaľužnyj, S. Kosticyn), 59. Kaľužnyj (Konstantin Koľcov, S. Kosticyn).

Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 40:17, rozhodovali: Kurmann (Švajč.), McCreary (Kan.) - Heyer (USA), Blumel (ČR), 16 979 divákov

Nemecko: Greiss - Ehrhof, Seidenberg, Ficenec, Sulzer, Holzer, Butenschön, Ch. Schmidt, M. Bakos - Sturm, M. Goc, Hecht - Wolf, Greillinger, Mulock - Tripp, Rankel, Felski - Hospelt, M. Müller, Klinge

Bielorusko: Koval - Salej, Kosťučenok, Karev, Makrickij, Stasenko, Riadinskij, Denisov, Kolosov - Konstantin Koľcov, Kaľužnyj, S. Kosticyn - Kulakov, Meleško, Stas - Ugarov, K. Zacharov, Zaďoľonov - A. Michaľov, Antonenko, Demagin

Nemci začali aktívnejšie a ich tlak vyvrcholil presilovkou, v ktorej sa podarilo otvoriť skóre Seidenbergovi po prihrávke od Marca Sturma z rohu klziska. Nemecký tím tak až v treťom zápase dosiahol na ZOH vo Vancouveri prvý gól.

V závere úvodnej desaťminútovky to boli opäť zverenci trénera Uweho Kruppa, ktorí pohrozili pred bieloruskom bránkou, ale po Sturmovom pokuse gólman Koval skryl puk vo svojej lapačke. V 11. min na obrannej modrej čiare stratil puk M. Bakos, Bielorusi sa dostali do prečíslenia a Ugarov vyrovnal.

Foto - AP

O sedem sekúnd neskôr už mohla bieloruská reprezentácia viesť, ale Antonenkova strela skončila na žŕdke Greissovej bránky. Vzápätí zahrmelo na opačnej strane, no ani jeden z Nemcov nedokázal puk ležiaci v Kovalovom bránkovisku dopraviť do siete.

Samostatná akcia Kaľužného, ktorý sa prekľučkoval až pred Kovala, znamenala v 28. min vedenie Bielorusov 2:1. Ešte pred druhou sirénou mohol vyrovnať rýchly Sturm, pred Kovalom však nedokázal ideálne zakončiť. Gólovú poistku mohol pridať v polovici tretej dvadsaťminútovky Ugarov, no podarilo sa to až v 52. min Sergejovi Kosticynovi.

Presne o 60 sekúnd neskôr však už bolo vyrovnané, keď najprv znížil Tripp a vzápätí sa gólovo presadil aj M. Goc. Bielorusov to však nepoložilo, do útoku zavelil kapitán Ruslan Salej a poslal svoj tím do najtesnejšieho vedenia. Na konečných 5:3 upravil parádnou strelou do šibenice

Tabuľka C-skupiny:

1. Fínsko 2 2 0 0 0 10:1 6
2. Švédsko 2 2 0 0 0 6:2 6
3. Bielorusko 3 1 0 0 2 8:12 3
4. Nemecko 3 0 0 0 3 3:12 0

Domov»Ďalšie športy»Olympijsk黊vajčiari zdolali Nórov až po predĺžení, Bielorusi si poradili s Nemeckom