Česi sa na postup natrápili, ďalej aj Kanada a Švajčiarsko

(Autor: tasr/ap)
Sportnet|23. feb 2010 o 23:48

Štvrťfinále hokejového turnaja si zahrajú aj Švajčiarsko, Kanada a Česko. Zatiaľ čo si domáci výber bez problémov poradil s Nemeckom, muselo sa vo zvyšných dvoch zápasoch predlžovať. Švajčiari postúpili až po nájazdoch, Česi napokon prekvapenie v súboji s

Lotyšskom nepripustili.

VANCOUVER. Hokejisti Švajčiarska zvíťazili v utorňajšom stretnutí kvalifikačnej fázy olympijského turnaja nad Bieloruskom 3:2 po samostatných nájazdoch a postúpili do štvrťfinále, v ktorom nastúpia v stredu o 12.00 h miestneho času (21.00 SEČ) proti USA.

Američania si účasť v najlepšej osmičke vybojovali už v základnej fáze olympijského turnaja vo Vancouvri. Švajčiari si zopakujú štvrťfinále z predchádzajúcich olympijských hier v roku 2006. Bielorusi, ktorí sa pred štyrmi rokmi do Turína nekvalifikovali, už na turnaji svoje účinkovanie skončili a najlepšie skončia na 9. mieste.

Švajčiarsko vyhralo vo Vancouvri druhý zápas a tréner Ralph Krueger si tak svoje pôsobenie na reprezentačnej lavičke predĺžil minimálne ešte o jeden duel. V samostatných nájazdoch si pri švajčiarskom víťazstve pripísal rozhodujúci gól Lemm. Stretnutie s Kanaďanom Paulom Devorským viedol Slovák Peter Ország.

kvalifikácia o postup do štvrťfinále:

Švajčiarsko - Bielorusko 3:2 po sam. nájazdoch (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 13. Sprunger (Wick, Plüss), 28. Domenichelli (Streit), rozhodujúci sam. nájazd: Lemm - 1. A. Kaľužnyj (Kosťučenok), 36. K. Zacharov (Ugarov, Stasenko)

Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 42:23, rozhodovali: Devorski (Kan.), Ország (SR) - Blumel (ČR), Nowak (USA), 17 397 divákov.

Samostatné nájazdy: Déruns 1:0, Antonenko nedal, Lemm 2:0, Meleško 2:1, Rüthemann nedal, S. Kosticyn nedal.

Švajčiarsko: Hiller - Streit, Y. Weber, Furrer, von Gunten, Blindenbacher, Sbisa, Diaz, Seger - Paterlini, Plüss, Rüthemann - Ambühl, Déruns, Monnet - Wick, Jeannin, Lemm - Domenichelli, Sannitz, Sprunger

Bielorusko: Mezin - Salej, Kosťučenok, Makrickij, Stasenko, Riadinskij, Denisov, Kolosov - Konstantin Koľcov, A. Kaľužnyj, S. Kosticyn - Kulakov, Meleško, Stas - Ugarov, K. Zacharov, Zaďoľonov - A. Michaľov, Antonenko, Demagin

Už po 59 sekundách hry zaváhal brankár Švajčiarska Hiller a nezlikvidoval nevydarené sólo Kaľužného. Bieloruský hokejista odrazený puk napokon prestrčil do bránky a jeho tím viedol.

Švajčiari sa hneď snažili vyrovnať, ale podarilo sa im to až v 13. min. Pri presilovke ukázal výbornú prácu s hokejkou vo vzduchu Sprunger a zblízka poslal puk do siete. Švajčiari boli síce aktívnejší, ale cez pozornú bieloruskú defenzívu sa nedokázali presadiť.

Foto - AP

V 27. min neuspel pri sóle Paterlini. O minútu neskôr však už v presilovke stál na správnom mieste Domenichelli, ktorý na dvakrát pretlačil za Mezina Streitovu strelu.

Dôležitosť presilových hier sa ukázala v 36. min, po Ugarovovom teči sa puk dostal k voľnému Zacharovovi, ktorý ho usmernil do odkrytej bránky a vyrovnal. Oba tímy odvtedy hrali takticky a nechceli urobiť žiadnu chybu.

Obrany boli pozorné, útočníci nevedeli nič efektívne vymyslieť. V 64. min išiel na trestnú lavicu Wick, ale najväčšiu šancu si vypracoval jeho tímový kolega Sannitz.

Z prečíslenia dvoch na jedného však nevyťažil nič. Švajčiari boli v predĺžení nebezpečnejší, skóre sa nemenilo a rozhodli až samostatné nájazdy. V nich zlikvidoval Hiller pokusy Antonenka i Sergeja Kosticyna a keďže na opačnej strane boli úspešní Déruns a Lemm, Švajčiari sa tešili z postupu.

Kanaďania bez väčších problémov do štvrťfinále s Ruskom. Weberova rana roztrhla sieť

Hokejisti Kanady splnili papierové predpoklady a postúpili cez Nemecko po hladkej výhre 8:2 do štvrťfinále olympijského turnaja vo Vancouvri.

V stredu o 16.30 h miestneho času (1.30 h SEČ už vo štvrtok) sa tak v boji o postup do semifinále uskutoční megašláger Rusko - Kanada, ktorý sa pôvodne čakal až o štyri dni neskôr vo finále. Domáce javorové listy odohrajú druhý zápas v priebehu 24 hodín.

Kanaďania nemali s Nemcami vážnejšie problémy a od polovice duelu to bola skôr ich exhibícia. Nemci za favoritom zaostávali vo všetkých herných činnostiach.

Kanada - Nemecko 8:2 (1:0, 3:1, 4:1)

11. J. Thornton (Heatley, Keith), 23. S. Weber (Richards), 24. Iginla (E. Staal, Doughty), 29. Iginla (E. Staal, Boyle), 42. Crosby (E. Staal, Keith), 47. Richards (Morrow, Toews), 52. S. Niedermayer, 57. R. Nash (Pronger) - 37. M. Goc (Ch. Schmidt, M. Müller), 59. Klinge (M. Müller, Hospelt)

Vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 39:23, rozhodovali: Rönn (Fín.), Rooney (USA) - Fonselius (Fín.), Murphy (USA), 17 723 divákov

Kanada: Luongo - S. Weber, S. Niedermayer, Keith, Doughty, Pronger, Boyle, Seabrook - E. Staal, Crosby, Iginla - Heatley, J. Thornton, P. Marleau - Perry, Getzlaf, R. Nash - Toews, P. Bergeron, Richards - Morrow

Nemecko: Greiss - Ehrhof, Seidenberg, Ficenec, Sulzer, Holzer, Butenschön, Ch. Schmidt, M. Bakos - Sturm, M. Goc, Hecht - Wolf, Greillinger, Mulock - Tripp, Rankel, Felski - Hospelt, M. Müller, Klinge

Nemci začali zápas zakríknuto a od prvej sekundy sa bránili veľkému kanadskému tlaku. Brankár Roberto Luongo, ktorý nahradil Martina Brodeura, nemal v domácej bránke veľa práce.

Jeho náprotivok Greiss držal nemecké nádeje na dobrý výsledok, v 11. min však zužitkoval ideálnu Heatleyho prihrávku Thornton a otvoril skóre. Nemci až po tomto góle prvýkrát ohrozili Luonga. V úvode druhej tretiny sa javorové listy definitívne prestali báť o výsledok.

Foto - AP

Najskôr preletela cez sieťku bránky strela Shea Webera, čo si nevšimol na ľade takmer nikto. Kanaďania však pri prerušení hry požiadali o videozáznam, ktorý odhalil, že puk prešiel cez bránkovú čiaru a potom vyletel von cez jednu z dier v sieti. O minútu neskôr domáci využili vďaka dôrazu Iginlu pred bránkou aj presilovky.

Útočník Calgary pridal aj ďalší gól a aj keď Crosby potom nepremenil trestné strieľanie a Goc znížil, na ľade existovalo iba jedno mužstvo.

Nemci za favoritmi nestíhali. Kanaďania v exhibičnom tempe pridali v tretej dvadsaťminútovke ďalšie štyri góly. Posledné slovo patrilo po brejku Klingemu, ale ten už iba kozmeticky upravil skóre na 2:8.

Česi sa natrápili s Lotyšmi. V predĺžení rozhodol Krejčí

Českí hokejisti zdolali v kvalifikačnom zápase o štvrťfinále olympijského turnaja Lotyšsko tesne 3:2 po predĺžení a v štvrťfinále si zmerajú sily s Fínskom.

Kvalifikácia o štvrťfinále:

Česko - Lotyšsko (2:0, 0:0, 0:2 - 1:0)

Góly: 6. Rolinek (Kuba, Havlát), 12. Fleischmann (Krejčí, Červenka), 66. Krejčí (Fleischmann) - 53. Niživijs (K. Redlihs). Rozhodcovia: McCreary (Kan.), Reiber (Švajč.) - Novák (SR), Winnekens (Nem.), vylúčení: 5:5 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 5448 divákov.

Česko: Vokoun - Židlický, Kuba, Polák, Kaberle, Hejda, Kubina, Z. Michálek, Blaťák - Erat, Plekanec, Eliáš - Jágr, Čajánek, M. Michálek - Červenka, Krejčí, Fleischmann - Havlát, Vašíček, Rolinek

Lotyšsko: Masalskis - Skrastinš, K. Redlihs, Bartulis, Sotnieks, Rekis, Pujacs - Karsums, Sprukts, Ankipans - Vasiljevs, Niživijs, Cipulis - M. Redlihs, Darzinš, Berzinš - Daugavinš, Širokovs, Meija

Oba tímy predvádzali rýchly, dynamický hokej a v úvode sa zahriali obaja brankári. Česi postupne získali väčšiu kontrolu a Lotyši museli pritvrdiť, čo vyústilo do vylúčenia Pujacsa.

Česi prvú presilovku rozohrali veľmi dobre, získali veľa odrazených pukov a po strele Kubu a dorážke Rolinka viedli 1:0. Následne priadli aj Lotyši, začali lepšie forčekovať a vypracovali si aj niekoľko dobrých príležitostí. Ich rozlet však zastavil druhý gól Čechov.

V 12. minúte pri mantineli vybojoval puk Krejčí, poslal ho medzi kruhy na Fleischmanna, ktorý švihom prekonal Masalskisa. V úvode druhej tretiny mali Lotyši k dispozícii minútu a pol presilovku o dvoch hráčov. Okamžite sa usadili v útočnom pásme a Vokouna zasypali spŕškou striel.

Foto - AP

Český gólman bol však pozorný a zázračným zákrokom zneškodnil aj dorážku Cipulisa, keď sa bleskovo presunul na opačnú stranu bránky a puk zastavil na čiare korčuľou. Lotyši sa počas presiloviek dostali na koňa a s favoritom hrali vyrovnanú hru. V istých momentoch boli dokonca lepší a Čechom robili obrovské problémy, no nedokázali skórovať.

Napriek tomu, že si vytvorili dostatok gólových príležitostí, vždy stroskotali na Vokounovi. Naopak, po veľkej chybe Masalskisa, ktorý zbytočne vykorčuľoval ďaleko z bránky, mohli inkasovať tretí gól, no Vašíček napálil iba žŕdku. Aj v tretej tretine to bol vyrovnaný hokej. Lotyši dobre bránili stredné pásmo a súperom komplikovali prechod do útoku.

Mužstvá ponúkli atraktívny hokej a nechýbali ani šance, no všetky skončili na brankároch, ktorí boli pre oba tímy veľkými oporami. Česi si vytvorili väčší tlak až počas presilovky, no nevyužili ho a vzápätí zachránil dvojgólový náskok Vokoun.

Lotyši však v 53. minúte predsa len skórovali, keď sa zblízka trafil Niživijs. Tri minúty pred koncom navyše prekonal Vokouna aj M. Redlihs a zápas posunul do predĺženia.

V ňom mali viac šťastia českí hokejisti, keď po Fleischmannovej prihrávke trafil Krejčí medzi Masalskisove betóny.

Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Česi sa na postup natrápili, ďalej aj Kanada a Švajčiarsko