Po USA do semifinále aj Kanada, Rusko zdolala 7:3. Fíni vyradili Čechov

Radosť Brendena Morrowa po góle do ruskej siete.
Radosť Brendena Morrowa po góle do ruskej siete. (Autor: SITA/AP)
TASR|24. feb 2010 o 23:28

Olympijský turnaj pozná troch semifinalistov. Najprv Parise zariadil dvomi gólmi postup USA cez Švajčiarsko, aby sa následne tešila z postupu aj domáca Kanada, ktorá v sledovanom dueli zmietla Rusko (7:3). V treťom dueli sa z víťazstva tešili Fíni, ktorí

nedovolili Čechom skórovať.

V šlágri suverénne víťazstvo Kanady

VANCOUVER. Dlho očakávaný súboj hokejových reprezentácii Ruska a Kanady bol vo štvrťfinále olympijského turnaja vo Vancouveri napokon nečakane jednoznačný a zámorský tím vďaka enormnému nasadeniu najmä v prvej tretine vyhral vysoko 7:3.

Kanaďania postúpili do piatkového semifinále (18.30 h miestneho času/3.30 SEČ), kde bude ich súperom lepší z duelu Švédsko - Slovensko.

V jedenástom vzájomnom stretnutí oboch tímov na zimných olympijských hrách vyhrala Kanada iba druhýkrát.

Prvé víťazstvo dosiahla pred 50 rokmi v Squaw Valley, kde v zápase tiež bohatom na góly vyhrala 8:5. Odvtedy ďalších osem duelov v rade s tímami ZSSR, SNŠ či Ruska prehrala.

Rusko obsadí na olympijskom turnaji vo Vancouveri 5. alebo 6. miesto v závislosti od výsledku posledného štvrťfinále. Pre majstrov sveta z posledných dvoch rokov je to veľké sklamanie.

Kanaďania mali výborný vstup do zápasu a v prvej tretine totálne zaskočili Rusov. Do šatní išli s vedením 4:1 a mohli viesť aj vyšším rozdielom.

V druhej dvadsaťminútovke inkasoval Jevgenij Nabokov z prvých dvoch striel domácich a nechal sa vystriedať Iľjom Bryzgalovom. Celkovo z 23 striel Kanaďanov inkasoval Nabokov šesťkrát.

Bryzgalov pustil do konca duelu puk za svoj chrbát už iba raz, jeho náprotivok Roberto Luongo pri skvelom výkone ešte dvakrát.

Rusko - Kanada 3:7 (1:4, 2:3, 0:0)

štvrťfinále:

Góly: 15. Kalinin (Volčenkov, S. Fiodorov), 25. Afinogenov (Kovaľčuk, Grebeškov), 32. Gončar (Malkin) - 3. Getzlaf (Boyle, Pronger), 13. Boyle (Heatley, Marleau), 13. R. Nash (Toews, Richards), 19. Morrow (Boyle, Keith), 24. Perry (Getzlaf, Keith), 25. S. Weber (Toews, Iginla), 30. Perry (Staal, Getzlaf).

Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 28:42, rozhodovali: LaRue (USA), Vinnerborg (Švéd.) - Nelson (USA), M. Novák (SR), 18 579 divákov.

Rusko: Nabokov (25. Bryzgalov) - Ťutin, Gončar, Kornejev, Grebeškov Nikulin, A. Markov, Volčenkov, Kalinin - Siomin, Malkin, Ovečkin - Afinogenov, Daciuk, Kovaľčuk - Morozov, Zinoviev, Zaripov - Radulov, S. Fiodorov, Viktor Kozlov.

Kanada: Luongo - S. Weber, S. Niedermayer, Keith, Doughty, Seabrook, Pronger, Boyle - E. Staal, Crosby, Iginla - Heatley, J. Thornton, P. Marleau - Richards, Toews, R. Nash - P. Bergeron, Getzlaf, Perry - Morrow.

Česi na olympiáde skončili

Hokejisti Fínska majú na zimných olympijských hrách vo Vancouveri stále šancu obhájiť strieborné medaily z Turína 2006. V stredajšom štvrťfinále si Suomi poradili s Českom 2:0 a v semifinále nastúpia v piatok o 21.00 h SEČ proti USA. Pre zverencov českého trénera Vladimíra Růžičku sa olympijský turnaj vo Vancouveri skončil.

Stretnutie medzi Fínskom a Českom bolo dlho vyrovnané, brankári Miikka Kiprusoff a Tomáš Vokoun si dlho držali čisté konto. Fíni sa z množstva šancí presadili až v závere, keď pri presilovke otvoril skóre od modrej v 54. min Niskala. Pri power-play pečatil triumf Fínov Filppula.

Priebeh prvého dejstva poznačilo až päť vylúčení hráčov českého tímu. V 4. minúte dostali Fíni možnosť hrať takmer dvojminútovú presilovku piatich proti trom, tá sa však v dôsledku vylúčenia fínskeho hráča rýchlo pretavila do formátu 4 proti 3 a zostala nevyužitá. V polovici úvodnej tretiny mohol otvoriť skóre Eliáš, narazil však na odpor Kiprusoffa vo fínskej svätyni.

Jeho český náprotivok Vokoun musel v 11. minúte riešiť Miettinenovu strelu spomedzi kruhov, pričom puk vyrazil iba pred seba, no Hagman ho neposlal do odkrytej brány, keďže sa mu zamotal medzi korčuľami.

V druhom dejstve sa Česi vyvarovali vylúčení a hoci boli Fínom vyrovnaným súperom už v úvodnej dvadsaťminútovke, v tej druhej pri vyrovnanom počte hráčov na ľade ešte viac hrozili súperovej obrane.

Zvýšená aktivita českej reprezentácie vyburcovala tiež hráčov Suomi, čo sa prejavilo v celkovom zrýchlení hry. Oba tímy však vychádzali do útoku zo zabezpečenej obrany a gólových šancí bolo preto minimum. Obaja brankári predvádzali bezchybné výkony, Vokoun zmaril príležitosť Hagmana a Kiprusoff v závere prostrednej časti úspešne odolal niekoľkým streleckým pokusom počas českej presilovky.

V úvode tretej tretiny sa Fíni pokúsili zatlačiť českého súpera rýchlym pristupovaním k hráčom, čo im však dlho nevydržalo. V 46. minúte spálil obrovskú šancu Jágr, ktorému skĺzol puk pri dorážke jeho vlastnej strely, keď už fínsky brankár ležal na ľade. Jágr mal prsty aj v ďalšej českej tutovke, no Eliáš nezvládol zakončenie pri prečíslení troch proti dvom.

Prvý gól zápasu sa zrodil v 54. minúte, keď Eratovo vylúčenie potrestal Hagman po strele Niskalu. O tri minúty neskôr mohol fínsky náskok zvýšiť Miettinen, no sám zoči-voči Vokounovi neuspel. Medailové nádeje Čechov definitívne pochoval až Filppula strelou do prázdnej brány pri súperovej hre bez brankára.

Fínsko - Česko 2:0 (0:0, 0:0,2:0)

Góly: 54. Hagman (Niskala), 59. Filppula (M. Koivu).

Vylúčení: 2:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 31:31, rozhodovali: O´Halloran, Watson (obaja Kan.) - Oskirko (Rus.), Sharrers (Kan.).

Fínsko: Kiprusoff - S. Salo, Timonen, Lepistö, Niskala, Kukkonen, Lydman - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - M. Koivu, T. Ruutu, Filppula - Hagman, N. Kapanen, Miettinen - Peltonen, O. Jokinen, J. Ruutu - Immonen.

Česko: Vokoun - Židlický, Kuba, R. Polák, T. Kaberle, Kubina, Hejda, Z. Michálek, Blaťák - M. Erat, Plekanec, Eliáš - Čajánek, M. Michálek, Jágr - Fleischmann, Krejčí, Červenka - Havlát, Vašíček, Rolinek.

Oba góly Američanov strelil Parise

Americkí hokejisti sa ako prví prebojovali do semifinále olympijského turnaja, keď v stredu vyhrali nad Švajčiarskom 2:0. V boji o medaily sa stretnú s jedným z dvojice Fínsko - Česko.

Američania sa v úvode usadili v útočnom pasme a niekoľko minút dusili súpera. Ich tlak ale postupne upadol, hra sa vyrovnala a bojovalo sa hlavne v strednom pásme.

Švajčiari mali v 7. minúte výhodu presilovky a niekoľkokrát ohrozili americkú bránku, najväčšiu šancu mal Deruns, no Millera neprekonal. Na druhej strane sa Kesler presadil v súboji jeden na jedného a nebezpečne vystrelil, švajčiarsky gólman Hiller však potvrdil výbornú formu a následne zneškodnil aj dobré pokusy Malonea a Pavelskeho.

Američania pokračovali v ofenzívnych snahách aj naďalej a skóre mohol otvoriť tri minúty pred koncom dejstva Kessel, no napálil len do žŕdky.

Američania mali v závere drvivý tlak, no gól z neho nevyťažili. V úvode druhej tretiny mali viac z hry Švajčiari aj vďaka presilovke, ktorú zahrali veľmi dobre a držali sa v útočnom pásme. Často strieľali, no obetaví Američania väčšinu z ich pokusov zblokovali a k Millerovi sa dostalo len minimum.

Švajčiarsky brankár Jonas Hiller si dal v samom závere II. tretiny vlastný gól. Ten napokon pre uplynutie času neplatil

O pár minút neskôr mali početnú výhodu aj zámorskí hokejisti, ale nedokázali sa presadiť cez prepracovanú defenzívu súpera, ktorý ich prakticky nepustil ani za červenú čiaru.

V druhej polovici tretiny mali k dispozícii ďalšie dve presilovky, no nezahrali ich o nič lepšie a až na šancu Langenbrunnera nenašli recept na švajčiarsku obranu.

Gólu sa dočkali až v záverečných sekundách, keď Hiller stratil prehľad a puk si vrazil do vlastnej bránky. Po videozázname však rozhodca gól neuznal, pretože puk prešiel za bránkovú čiaru až po siréne. Hiller však predsa len kapituloval v 43. minúte, keď pri presilovke skóroval s dávkou šťastia Parise.

Švajčiari mali vzápätí obrovskú šancu na vyrovnanie, no Jeanninov pokus z ťažkého uhla skončil iba na žŕdke. Ďalšie príležitosti prišli pri presilovke, ale chýbala presnosť v zakončení.

V snahe vyrovnať museli otvoriť hru, čo dalo ich súperovi priestor na brejky a na 2:0 mohol zvýšiť Pavelski. Švajčiari v závere odvolali z bránky Hillera a hrali už na jedinú kartu. Ich tlak však vytúžené vyrovnanie nepriniesol a o prvom semifinalistovi rozhodol v poslednej minúte gólom do prázdnej bránky Parise.

USA Švajčiarsko 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Gól: 43. Parise (Rafalski, Stastny), 60. Parise. Rozhodcovia: Devorski (Kan.), Ország (SR) Heyer (USA), Winnekens (Nem.), vylúčení: 3:4 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 17.536 divákov.

USA: Miller - Suter, Rafalski, E. Johnson, Gleason, J. Johnson, Orpik, Whitney - Langenbrunner, Stastny, Parise - Kessel, Pavelski, Malone Kane, Brown, Kesler, - Callahan, Drury, Backes Ryan.

Švajčiarsko: Hiller - Streit, Weber, Diaz, Furrer, Blindenbacher, Sbisa, Seger, von Gunten - Paterlini, Plüss, Rüthemann - Lemm, Jeannin, Wick - Monnet, Ambühl, Deruns - Sprunger, Sannitz, Domenichelli.

Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Po USA do semifinále aj Kanada, Rusko zdolala 7:3. Fíni vyradili Čechov