Koniec v repre? Na to ešte neodpoviem, povedal Jágr

Jaromír Jágr
Jaromír Jágr (Autor: sita)
Sportnet|25. feb 2010 o 10:30

Sklamaný Jaromír Jágr vidí vo finále hokejového turnaja USA a Kanadu. Olympiáda ho už po vypadnutí českej reprezentácie nezaujíma.

VANCOUVER. Jaromír Jágr zaokrúhlil vo štvrťfinále s Fínskom svoj počet reprezentačných štartov na 100. A je dosť možné, že už ďalší nepridá.

Definitívny koniec v národnom tíme však slávny hokejista po vyradení z olympiády neohlásil. „Na to nemôžem pár minút po zápase odpovedať," uviedol pre český portál iDNES.cz

Jágr pôsobil pár minút po prehre s Fínsko skleslo. V 38 rokoch veľmi túžil po veľkom úspechu, vo Vancouvri hral preto s poraneným krkom i ďalšími nešpecifikovanými zraneniami. Ale nedočkal sa.

Čo sa vám na konci duelu preháňalo hlavou?

Vôbec nič. Sedel som na lavičke a sledoval zápas.

Bola to vaša posledná veľká reprezentačná akcia. Cítite smútok?

Ten možno príde neskôr. Teraz nie.

Od ataku Alexandra Ovečkina zo zápasu s Ruskom vás bolel krk a chrbát. Mohli ste tak hrať naplno?

Vôbec som neuvažoval, že by som nenastúpil. Ale keby som mal problémy len s krkom, bolo by to v pohode.

Čo vás ešte trápilo? Bolesť hlavy?

To je už jedno. Hlava ma nebolela. Ale možno ma začne bolieť z vašich otázok. Bolelo ma srdce. Ale vážne. Dnes (vo štvrtok SEČ) som sa na začiatku zápasu cítil fajn, ale ako sme stále hrali v oslabení, nedostal som sa na ľad zhruba 18 minút, čo je asi môj rekord. Nebolo to nič príjemné.

Prečo ste sa nepresadili?

Nejaké šance sme si vytvorili. Fíni ich viac nemali. A to hrali množstvo presiloviek. Aj keď tie sme si zavinili sami.

Fíni boli hrateľní, súhlasíte?

Určite, vylosovanie sme mali výborné, také ťažko niekto bude mať.

Ukázala sa teda pravá sila českého hokeja?

Mladých hráčov máme. Krejčí hral výborne, je tu Červenka, Fleischmann, k tomu nejakí obrancovia. Na druhej strane je pravda, že sa nám hokejový svet priblížil, takže sa pokojne môže stať, že prehráme s Lotyšskom či Bieloruskom. Veľmoc ako Kanada alebo Rusko nie sme. Kanada je niekde inde. U dospelých aj juniorov.

Máte po takej prehre chuť do hokeja?

Nie je to taká hrôza, pretože sme do poslednej chvíle mohli vyhrať. Horšie by to bolo, keby sme po dvoch tretinách prehrávali 5:0. To ťa zničí ďaleko viac.

Kedy si rozmyslíte, čo bude ďalej?

Viete čo, ja si nič rozmyslieť nemusím. Zoberiem sa, odídem do Omska, kde musím dokončiť sezónu. Potom sa rozhodnem, čo bude ďalej.

Bude vás ešte olympiáda zaujímať?

Je mi to úplne jedno. Pre divákov bude zaujímavé, že sa vo finále stretne Amerika s Kanadou, takže budú miestni absolútne spokojní. Majú, čo chceli.

Podľa Růžičku príčinou vypadnutia bol slabý gólový efekt

Tréner českej hokejovej reprezentácie Vladimír Růžička, ktorá skončila svoje účinkovanie na zimných olympijských hrách po prehre s Fínskom (0:2), označil za hlavnú príčinu neúspechu svojich zverencov ich slabú gólovú efektivitu.

"Počas celého turnaja sme sa často pokúšali o streľbu, ale dávali sme málo gólov. V osemfinále sme na bránku Lotyšska vypálili 50-krát, ale strelili sme len tri góly. Vo štvrťfinále proti Fínom sme súperovho brankára ohrozili 30 pokusmi, ale ani raz sme nerozvlnili sieť za jeho chrbtom."

"Skvele nám zachytal brankár Vokoun, klobúk dolu pred jeho výkonmi. On však môže prispieť len k tomu, aby sa zápas skončil 0:0. Na postup musíme strieľať góly a nám sa to na tomto turnaji nedarilo," hľadal príčiny vyradenia z olympijského turnaja kouč českého národného výberu Vladimír Růžička a pokračoval:

"Je to pre nás veľké sklamanie. S Fínmi to bol vyrovnaný duel a bolo stále jasnejšie, že kto strelí prvý gól, ten aj zvíťazí. Mali sme aj smolu. Pri fínskej presilovke stratil Pavel Kubina prilbu a musel opustiť pozíciu pred bránkou. V tej chvíli Fíni vystrelili a Hagman ten pokus šikovne tečoval."

Triumf severanom spečatil gólom do prázdnej bránky Filppula. Fíni sa v piatkovom semifinále od 21.00 h SEČ stretnú s USA.