Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 17.30

Neznámi sa objímali a kričali: Vyrovnáme!

Keď Jaroslav Halák vyšiel v poslednej minúte z bránky a hrali sme so šiestimi korčuliarmi v útočnom pásme, všetci vydávali zvuky, akoby mal puk každú sekundu padnúť za Luonga.

(Zdroj: ČTK)

Po skončení hokeja Slovensko - Kanada podnapití fanúšikovia v hlavnom meste rozkopávali koše a rozbíjali sklenené fľaše.

BRATISLAVA. Záver napínavého duelu medzi Kanadou a Slovenskom sledovalo na bratislavskom Námestí SNP na veľkoplošnej obrazovke približne tisícpäťsto prevažne mladých ľudí. A tí skutočne tlačili „našich" v záverečných minútach zápasu k vyrovnaniu, híkali, keď puk smeroval ku kanadskému brankárovi Luongovi a nadávali, keď rozhodcovia nevideli tvrdé zákroky na slovenských hokejistov.

„Škoda, že sme prehrali, ale neľutujem, že som prišiel. Naši hrali na konci výborne, veľká škoda, že tak neodohrali aj prvé dve tretiny," povedal vysokoškolák z východného Slovenska, ktorý v hlavnom meste študuje ekonómiu.

„To preto, lebo vtedy necítili hnev na rozhodcu," kontrovala mu priateľka.

Po treťom góle už neverili

Bratislavčania sa na námestí zbierali pomaly. V meste bolo 6 stupňov a mierne popŕchalo. „Je zima a ráno musím ísť do roboty. Idem domov," povedala Seničanka Lucia Pullmannová. Po treťom góle odišla asi stovka ďalších fanúšikov.

Námestie SNP sa skutočne zaplnilo až po druhej tretine. Po prvom góle Slovákov zavládla obrovská radosť, po druhom góle sa začali objímať aj úplne neznámi ľudia a medzi zaľúbencami padali aj bozky. „Vyrovnáme. Ešte jeden," ozývalo sa námestím a priľahlými uličkami Starého Mesta.

Neplač, zajtra osláviš bronz

Po skončení zápasu narobil svoje aj alkohol, ktorý sa pil pod obrazovkou vo veľkom, a podnapití jednotlivci rozkopávali koše a rozbíjali sklenené fľaše.

Keď sa všetci rozišli domov, pod pódiom zostal párik mladých, dievča utešovali svojho priateľa, ktorý jej na ramene azda aj plakal. „Veď o nič nejde, je to len šport. A zajtra sa budeš tešiť z bronzu."

Bystričania Slovákov vytlieskali

V posledných sekundách zápasu Slovensko Kanada stál na nohách takmer celý Kapitol Pub v Banskej Bystrici.

BANSKÁ BYSTRICA, MARTIN . „Nevadí, nevadíííí...," ozývalo sa z otvorených okien odchádzajúcich áut po skončení zápasu Slovensko - Kanada v Banskej Bystrici. Fanušikovia a fanúšičky v banskobystrickom Kapitol Pube na námestí prichádzali o nervy v strhujúcom závere zápasu. Potlesk na záver odprevadil hráčov a ukončil šance Slovenska na zlatú olympijskú medailu.

Veľkoplošná obrazovka na presklenej budove Millénia v Martine aj napriek nepríjemnému počasiu pritiahla na námestie viac ako 200 ľudí. Zápas, v ktorom sme boli papierovým outsiderom, otvárali chorály Slovenskoooooo, Slovenskoooooo, desiatky zástav s dvojkrížom a zvuky typických hokejových trúbok.

Nadšenie však v Martine postupne opadávalo a po dvoch inkasovaných góloch v prvej tretine takmer a prvých kvapkách dažďa sa takmer polovica fanúšikov už na námestie nevrátila. Zostali len skalní.

V najväčšej diskotéke v Banskej Bystrici Ministry od Fun, ktorá na internetovej stránke ohlasovala, že bude otvorená až do konca zápasu, sledovalo posledných približne desať minút zápasu v nešportovom tichu len niekoľko vytrvalcov.

Iná atmosféra vládla v Kapitol Pube na námestí. Fanúšikovia v slovenských dresoch povzbudzovali do absolútneho konca zápasu.

Po prvom slovenskom góle vypukla búrka nadšenia, ale tá pravá atmosféra prišla až po druhom góle banskobystrického rodáka Michala Handzuša.

„Góóóól, góóóól, góóóól...," ozývalo sa nadšene v Pube. O niekoľko sekúnd sa už rešturáciou niesli chorály oslavujúce rodáka Michala Handzuša. „Bystricaaaaa, Bystricaaaaa, heja, heja, heja Bystricaaaaaa."

V Kapitol Pube zavládla eufória a nádej na postup bola pri každom stole. „Teraz nech veľkí Kanaďania ukážu, ako sa hrá proti hokejovému trpaslíkovi," zakričal jeden z fanúšikov.

Šance Pavla Demitru v posledných sekundách zápasu zdvíhali adrenalín a Bystričanov z lavíc a stoličiek. Aj napriek prehratému zápasu posledný hvizd rozhodcu nepriniesol sklamanie, naopak, ozval sa spontánny potlesk.

Daniel Vražda

Verní Košičania sa vracali domov za brieždenia

Veľká časť fanúšikov opúšťala košické krčmy po druhej tretine. Tí, čo ostali, neoľutovali - a tešia sa na dnešnú noc.

KOŠICE. Keď v 37. minúte Kanaďan Getzlaf zvýšil počas Zedníkovho vylúčenia na 3:0 a o minútu neskôr Žigo Pálffy zo samostatného nájazdu trafil len betón Luonga, košický Irish Pub Diesel posmutnel. Štamgasti, ktorí nezvládli prípravu na veľké semifinále a prvé dve tretiny predriemali, sa v lejaku pobrali radšej do vlastnej postele. Aj barmani so šálom s vyštrikovaným „Slovenskooo" na hlave a v národnom drese stratili motiváciu.

„Čo už? Na víťazstvo zrejme nemáme. Veď len vyhadzujeme puky. Ale s vernými ostaneme do konca," vzdychne majiteľ Milan Nárožný.

Kto sa chcel družne podeliť o radosť či sklamanie z konečného výsledku a vydržal v niektorej z množstva košických krčiem do konca, neľutoval.

Necelé štyri minúty do konca, stačí nám na predĺženie streliť jediný gôl! Hŕstka verných v krčme Pod orechom už nepotrebuje stoličky. Posledných desať sekúnd. Paľo Demitra nepremieňa tutovku! Ošiaľ vrcholí. Schladí ho až klaksón a rozradostené tváre Kanaďanov, akoby práve získali vytúžené zlaté medaily.

„Kanaďania môžu ďakovať Bohu a všetkým svätým, že to tam nepadlo. Ešte som ich nevidel, aby mali také plné gate," smutne konštatuje Jozef Kusko. Pravý fanúšik sa nezaprie - objednáva všetkým ešte po jednom pive.

„Z výhry s Nórmi som nemal taký dobrý pocit, ako z tejto prehry," trochu nakyslasto sa usmieva ďalší účastník nezvyčajného nočného záťahu Pavol Gregor.

Analýzy sa striedajú až do brieždenia. A zajtra zavčas rána si to chcú zopakovať. Ale už s pocitom hrejivého bronzu.

„Keď vyhráme, urobíme z toho tu dreváreň. Len neviem, či to má Tivi poistené," provokuje Ondrej Fabián.

Majiteľ útulnej krčmičky Tivadar Helmeci však vie, že psy, ktoré brešú, nehryzú. „Možno by som tú poisťovňu aj stihol. Len neviem, či budú mať otvorené. Čo keď aj oni nespali?"