Olympijský turnaj vyhrala Kanada, Demitra medzi najlepšími

Radosť Kanaďanov po víťaznom góle Sidneyho Crosbyho.
Radosť Kanaďanov po víťaznom góle Sidneyho Crosbyho. (Autor: TASR/AP)
TASR|28. feb 2010 o 21:59

Hokejisti Kanady vyhrali vo finálovom zápase olympijského turnaja vo Vancouvri nad USA 3:2 po predĺžení.

VANCOUVER. Kanadskí hokejisti získali zlaté medaily na ZOH vo Vancouveri, keď vo finále zdolali USA 3:2 po predĺžení. Víťazný gól dal v 8. minúte nadstavby Sidney Crosby.

V histórii štyroch olympijských turnajov s výkvetom z NHL sa Kanade podarilo triumfovať druhýkrát po roku 2002, v Nagane 1998 dominovali Česi a pred štyrmi rokmi v Turíne Švédi. Celkovo štvrtý olympijský titul javorový list vydoloval prvýkrát na domácom ľade. Pikantériou je, že všetky víťazné finále "javorový list" zohral proti USA. Američania zostali naopak pri dvoch trofejach a obe získali na domácich hrách. Až do finále nepoznali trpkosť prehry a zostal tak v histórii olympijských turnajov platný zaujímavý fakt, že zlato sa nedá vyhrať bez zakopnutia. Kanada zaváhala práve s USA v základnej skupine.

fotogalériu z finálového zápasu nájdete na oh2010.sme.sk

USA - Kanada 2:3 (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)

Góly: 13. Toews (Richards), 28. Perry (Getzlaf, Keith), 68. Crosby (Iginla) - 33. Kesler (Kane), 60. Parise (Langenbrunner, Kane). Rozhodcovia: McCreary, O'Halloran (obaja Kan.) Fonselius (Fín.), Morin (Kan.), vylúčení: 2:2 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 17.748 divákov.

Kanada: Luongo - Weber, Niedermayer, Keith, Seabrook, Doughty, Pronger, Boyle Staal, Crosby, Iginla - Toews, Richards, Nash Heatley, Thornton, Marleau - Perry, Getzlaf, Morrow - Bergeron

USA: Miller - Suter, Rafalski, E. Johnson, Gleason, J. Johnson, Orpik, Whitney - Langenbrunner, Šťastný, Parise - Kessel, Pavelski, Malone Kane, Brown, Kesler - Callahan, Ryan, Backes - Drury

V prvej tretine mal zápas síce od začiatku veľké tempo, ale chýbala iskra v kombináciách. Prekvapujúco sa o ne viac snažili Američania, ale proti koncentrovanému súperovi sa im to nedarilo. Kanaďania hrali tvrdo a nátlakovo, ale to len v individuálnych činnostiach, ináč bol ich systém obozretný. Ani najväčšie hviezdy sa nehanbili puk vyhadzovať a čakať na šancu v kontre. Prišla však po chybe americkej obrany, ktorá sa príliš sústredila na Richardsa a Toews dorazil síce z uhla, ale do odkrytej "fúgy".

V druhej časti sa rozbehol kvalitnejší hokej, hralo sa naďalej hore-dole, ale viac vynikli brankári po obrovských šanciach. Sériové v podaní Kanady vyústili v gól Perryho a potom úradovali Američania. Avšak Luonga nedokázali v čistých šanciach prekonať Kane, Šťastný, ani Parise a znížili po chybe dovtedy excelentne chytajúceho brankára, ktorý si zrazil do siete strelu Keslera.

Tretiu časť otvorila strela Webera do ľavej žŕdky a onedlho pravou zatriasol príklep Prongera. Američania mali kus šťastia aj pri šanci Heatleyho. Svoju hru otvorili a 15 minút sa hral skvelý hokej s agresívnymi výstavbami USA a jedovatými kontrami Kanady. Hráči javorového listu sa v závere stiahli, ale ešte mal obrovskú šancu v sólonájazde Crosby. Američania vyvinuli v závere obrovský nápor a podarilo sa im 25 sekúnd do klaksónu dostať zápas do predĺženia. V ňom sa dialo všeličo najmä pre Millerom, ale ten bol bezmocný voči pohotovosti Crosbyho.

Babcock Crosbymu veril, ten sa mu odvďačil gólom

Tréner kanadského hokejového výberu Mike Babcock po finálovom víťazstve svojich zverencov nad výberom USA priznal, že aj napriek streleckej nulovej streleckej efektivite Sidneyho Crosbyho ani na okamih neváhal nasadiť tohto mladíka aj v predĺžení nedeľňajšieho súboja. Ten sa mu za to odvďačil rozhodujúcim gólom. "Vedel som, že Iginla aj Crosby majú potenciál streliť víťazný gól, pretože ich spolupráca na ľade sa neustále zlepšovala," poznamenal Babcock.

Jeho náprotivok Ron Wilson pochválil majstrovstvo autora rozhodujúceho presného zásahu: "Vynikajúci hráč previedol vynikajúcu akciu a vyradil nás." Crosby po prihrávke Iginlu skóroval vo 8. min predĺženia a rozjasal tak celú krajinu, ktorá celému svetu tento šport dala. Kanaďanom sa podarilo zopakovať svoj triumf nad USA zo ZOH 2002. Hráči Kanady získali už svoju ôsmu zlatú medailu z olympijských turnajov, úvodných šesť pritom pribudlo na ich účet v rokoch 1920 až 1952.

Kormidelník Američanov si po zápase dovolil prezentovať aj uštipačnú poznámku: "Niekedy sa víťazom turnaja nestane najlepšie mužstvo. Americký tím hral najlepšie zo všetkých, aké som kedy viedol. Jeden okamih nás však eliminoval. Kanada odohrala pravdepodobne najlepší zápas v histórii, ten náš sa uskutočnil pred tridsiatimi rokmi."

Konečné poradie turnaja:

1. Kanada, 2. USA 3. Fínsko, 4. SLOVENSKO, 5. Švédsko, 6. Rusko, 7. Česko, 8. Švajčiarsko, 9. Bielorusko, 10. Nórsko, 11. Nemecko, 12. Lotyšsko.

Sidney Crosby (útočník Kanady, autor rozhodujúceho gólu): "Ešte si to poriadne neuvedomujem. Je to ako sen. Celý tím sa neuveriteľne nadrel. Dnešný zápas bol veľmi ťažký, najmä keď sa Američanom podarilo vyrovnať tesne pred koncom zápasu. Podarilo sa nám však v predĺžení zmobilizovať a vyhrať."

Patrick Marleau (útočník Kanady): "Je to neuveriteľné. Ešte nikdy predtým som nič podobné necítil. Čo sa týka mojej hokejovej kariéry, je to zatiaľ jej najkrajší moment."

Jack Johnson (obranca USA): "Je to zničujúci pocit. Jediný gól nás delil od zlatej medaily. Bol to najdôležitejší zápas, aký som kedy odohral. Nedá sa s ničím porovnávať. Získali sme striebro, ale prišli sme o zlato."

Demitra v All-Star tíme, najužitočnejším hráčom Miller

Slovenský hokejista Pavol Demitra sa dostal do All-Star tímu hokejového turnaja XXI. zimných olympijských hier 2010 vo Vancouvri. Spolu s ním sú v tíme hviezd aj brankár Ryan Miller (USA), obrancovia Brian Rafalski (USA) a Shea Weber (Kan.) a útočníci Jonathan Toews (Kan.) a Zach Parise (USA). Gólman Miller sa stal zároveň aj najlepším brankárom a najužitočnejším hráčom turnaja. Za najlepšieho obrancu vyhlásili Briana Rafalského a útočníka Jonathana Toewsa. Demitra sa stal najproduktívnejším hráčom olympijského turnaja, keď v siedmich zápasoch získal 10 kanadských bodov za 3 góly a 7 asistencií.

Celkovo navštívilo mužský olympijský hokejový turnaj podľa IIHF 419 444 fanúšikov, čo je priemer 16 381 divákov na jeden zápas.

All-Star tím ZOH 2010 podľa médií:

Ryan Miller (USA) - Brian Rafalski (USA), Shea Weber (Kan.) - Jonathan Toews (Kan.), Zach Parise (USA), Pavol Demitra (SR)

Demitra prvý v kanadskom bodovaní pred Mariánom Hossom

Na prvých miestach produktivity olympijského turnaja figurujú slovenskí hokejisti. V kanadskom bodovaní sa stal premiantom Pavol Demitra s 10 bodmi za tri góly a sedem asistencií.

Za svojím krajanom nasledoval s deviatimi zápismi Marián Hossa (3+6), americký obranca Brian Rafalski nazbieral pred finálovým predĺžením 8 bodov (4+4). Mimochodom, 6 bodov za tri góly a rovnaký počet asistencií zdobí tretieho najproduktívnejšieho Slováka Michala Handzuša. V jeho prípade ide o milé prekvapenie turnaja, pretože v tíme mal najmä úlohu defenzívneho centra, na druhej strane ho tréner Ján Filc využíval špeciálne v presilovkovej formácii pred bránkoviskom.

V tabuľke strelcov je v popredí iba štvorgólový Marián Gáborík, ktorému patrí 2. miesto spolu s ďalšími hráčmi, pred finálovým predĺžením mal na konte 5 kusov iba domáci Jarome Iginla. Tabuľku pravdy totálne ovládli zástupcovia finálových tímov a hoci v nej mohli po záverečnom súboji rovnako klesnúť ako stúpnuť, bezpochyby sa na čele udržal niekto z nich. Zatiaľ bol na čele Toews s deviatimi plusovými bodmi, Američan Ryan Suter mal o jednu plusku menej, Rafalski sedem, Kanaďania Staal a Weber po 6, atď. Žiadny zo slovenských hokejistov nemal viac ako dve plusky, čo je dôsledkom mierne negatívneho pomeru v skóre i faktu, že Slováci dali veľa gólov v presilovkách, v ktorých sa plusky neudeľujú. Dve má iba Richard Zedník, po jednej Baranka, Meszároš, Višňovský, Bartečko, Štrbák a Kopecký. Na nule sú Chára, Demitra a Marián Hossa, ostatní v mínusovom poli, najviac s tromi negatívnymi zápismi Gáborík. Realizačný tím najviac vyťažil kapitána Zdena Cháru so 164 odohranými minútami (23:26 na zápas), Višňovský má na konte viac ako 144 minút (20:41). Úctyhodné sú čísla útočníkov Pavla Demitru (140:52/20:07) i Michala Handzuša (136:34/19:30).

Prirodzene, že najväčší balík minutáže má v kolonke brankár Jaroslav Halák a keďže ho ani raz nestriedali, predstavuje to aj maximum. Zo 190 striel na jeho bránku dostal 17 gólov s priemerom 2,41 na zápas a s percentuálnou úspešnosťou 91,05. Vo všeobecných štatistikách figuruje približne v polovici brankárskeho menoslovu, pravda fináloví brankári Ryan Miller (1. priečka - 95,37 perc.) a Roberto Luongo (5. - 91,95 perc.) si to ešte mohli pokaziť.