Slovenskí tenisti hrajú po prvom dni s Rakúskom 1:1

Lukáš Lacko.
Lukáš Lacko. (Autor: TASR)
Tomáš Prokop|5. mar 2010 o 16:32

Po prvom dni zápasu 2. kola euro-africkej zóny Davisovho pohára medzi Rakúskom a Slovenskom je stav 1:1.

BAD GLEICHENBERG.

V úvodnej dvojhre zvíťazil Lukáš Lacko v štyroch setoch nad Danielom Köllererom. Piešťanský rodák tak potvrdil už v prvej dvojhre cieľ nehrajúceho kapitána Miloslava Mečířa, ktorý po včerajšom žrebe avizoval, že cieľom nášho tímu je získať každý hrací deň jeden bod.

Druhá dvojhra už bola v réžii domáceho tímu. Jednotka Rakúska Jürgen Melzer zvíťazila nad Martinom Kližanom v troch setoch.

Sobotňajšia štvorhra sa hrá o 15.00. Rakúsky kapitán na ňu vo štvrtok nominoval Jürgena Melzera s Julianom Knowlem, náš kapitán Miloš Mečíř postaví osvedčené duo Filip Polášek - Michal Mertiňák.

"Vždy je dobré vyhrať v Davisovom pohári prvý zápas, zlepší sa tak sebavedomie tímu. Celkovo nebol zápas z mojej strany dobrý, obzvlášť v prvom sete som sa dosť trápil. Potom som zagresívnil hru a aj Daniel začal robiť chyb," odpovedal na otázky novinárov Lukáš Lacko.

Lackovi robil problémy pomalý kurt

Kurt bol podľa jeho slov dosť pomalý a takisto bolo náročné, že súper menil často rytmus hry. "Stratil som dosť bodov aj pri dobiehaní skrátených loptičiek, pracujem už dlhšie na tom, aby som zlepšil prvotnú reakciu. Ak chcem v nedeľu v druhej dvojhre vyhrať, musím o zlepšiť svoj prejav," dodal slovenský tenista.

Köllerera prekvapila hra slovenskej jednotky ako povedal čakal, že bude hrať slabšie. "V prvom sete som hral dobre, ale potom to už bolo horšie. Zlomovým momentom bolo moje pokazené skrátenie hry v tajbrejku, keď som prehral set. V štvrtom sete som už herne odišiel a Lukáš v ňom diktoval hru."

"Stále si však myslím, že v zápase uspejeme a vyhráme, všetko je otvorené," skonštatoval Rakúšan, pre ktorého to bola v 26 rokoch premiéra v národnom drese.

Mečíř je so stavom 1:1 spokojný

V druhej dvojhre bol jasným favoritom Jürgen Melzer, ktorý potvrdil postavenie v rebríčku. V súboji ľavákov na neho nestačil 20-ročný Slovák Martin Kližan. "Mal som veľa šancí, ktoré som nevyužil. Mrzí ma, že som nevyužil vedenie 4:1 v treťom sete, nebol som v tých chvíľach dostatočne koncentrovaný. Problémy mi robil Melzerov servis, lebo s ľavákom som dlhšie nehral. Celkovo som s výkonom spokojný, verím si viac ako tomu bolo pred nedávnom."

S vývojom úvodných dvojhier bol spokojný aj kapitán Miloš Mečíř. "Stav 1:1 po prvom dni je férový. Lukáš zahral výborne, po slabšom začiatku našiel správnu taktiku. Musím ho preto pochváliť za predvedenú hru," uviedol Mečíř.

Nášho kapitána nesklamal aj Kližan, ktorý sa podľa neho potrebuje poučiť z chýb, ktoré spravil v súboji s Melzerom. "Martin bojoval, mal viacero brejkov. ktoré mal premeniť. Melzer ukázal hlavne v koncovkách setov, že je veľký hráč. Zajtrajšie štvorhra bude dôležitá, ale víťaz musí získať tri body."

Rakúsko - Slovensko 1:1 po úvodných dvojhrách

Vývoj zápasov:

Lukáš Lacko začal zápas s Danielom Köllererom nádejne. Už v prvom geme získal brejkbal, ktorý však nevyužil. Slovenský tenista si držal od úvodu podanie a v piatej hre sa dostal víťazným forhendom k ďalšiemu brejkbalu. Köllerer ho však odvrátil presným stopbalom a ujal sa vedenia 3:2.

Rakúšan v týchto chvíľach ukázal, prečo ho prezývajú bláznivý Dani, keď sa po každom úspešnom údere tešil ako keby práve vyhral celé stretnutie.

Lacka to trochu vykoľajilo, čoho následkom bola strata koncentrácie pri podaní. Stav 15:40 ešte odvrátil, ale tretí brejkbal nedokázal, keď pokazil bekhendový volej na sieti.

FOTO - TASR

V ďalšej hre mal Lacko šancu dostať sa späť do setu, ale vlastnými nevynútenými chybami sa o ňu pripravil a nakoniec set prehral 2:6.

Lacka naštartoval druhý set

Naša jednotka získala po dlhšom čase gem až pri stave 1:1. Táto hra mu vrátila trochu sebavedomia a prvýkrát sa mu podarilo v zápase preraziť Köllererovo podanie.

Za stavu 2:1 Lacko podával na potvrdenie brejku. Nezačal dobre, keď pustil domáceho hráča k trom brejkbalom, nakoniec však podanie uhájil a ujal sa vedenia 3:1. Rakúšan vtedy ukázal aj druhú tvár, keď hodil viackrát o zem raketu.

Lackovi tieto momenty pomohli, prestal robiť chyby a zlepšenú hru potvrdil aj zvýšením vedenia. Zobral Köllererovi aj druhýkrát podanie a vyhral set 6:2.

FOTO - TASR

V treťom sete si na začiatku držali obaja tenisti podanie. K prvému brejku sa dostal až v piatom geme slovenský hráč a ihneď ho využil. V ďalšej hre ho však Rakúšan ribrejkol a vyrovnal stav na 3:3. Lacko mu k tomu pomohol dvoma dvojchybami. Köllerer aj využil slabšie čítanie hry slovenského tenistu, keď ho viackrát nachytal úspešným stopbalom tesne za sieť.

Obom nevychádzal servis

Obom tenistom sa nedarilo udržať servis v ďalších dvoch gemoch. Köllerer si opäť udržal podanie ako prvý, na čo rovnako odpovedal aj Lacko a vyrovnal na 5:5.

Tretí set sa rozhodoval nakoniec až v tajbrejku. V ňom začala lepšie naša jednotka. Ujala sa vedenia 3:1, po tom ako sa Rakúšan pošmykol a zranil si ruku. V ďalšom priebehu sa domáci hráč dostal znova do hry a otočil stav na 5:4. Slovenský tenista sa našťastie skoncentroval, vyhral tajbrejk 7:5 a ujal sa vedenia 2:1 na sety.

FOTO - TASR

Výhra v tajbrejku sa ukázala ako kľúčový moment zápasu. Lackovi dodala viac sebavedomia, ktoré potvrdil rýchlym vedením 3:0. Köllerera však vrátil do zápasu vlastnými chybami, v piatom geme vyhrával slovenský tenista pri svojom podaní 40:00, ale dovolil Rakúšanovi preraziť podanie a znížiť na 2:3.

Lacko sa však nevzdal a čistou hrou zobral domácemu tenistovi podanie. Brejk úspešne potvrdil aj pri svojom podaní. Rakúsky tenista síce ešte znížil na 3:5, ale Lacko si už víťazstvo nenechal ujsť. Využil druhý mečbal a vyhral v štyroch setoch.

Martin Kližan nastúpil do zápasu s favorizovaným Jürgenom Melzerom nebojácne, získal prvý gem pri svojom podaní a dokonca mal pri Rakúšanovom servise výhodu brejkbolu. Mladý Slovák sa dostal prvýkrát do problémov za stavu 2:2, ale dokázal dobrým podaním odvrátiť súperove brejkbaly.

V siedmom geme sa napokon Kližan neubránil a stratil prvýkrát v zápase servis. Melzer si v ďalšej hre udržal bez problémov podanie. Za stavu 3:5 podával náš hráč o udržanie v sete, ťažkú situáciu nezvládol a úvodný set prehral za 45 minút.

Kližan mal veľmi dobré úvody setov

Kližan začal druhý set výborne, hneď na úvod zobral Melzerovi podanie, ale prehral si opäť svoje. Následne Melzer zvýšil vedenie na 3:1. Náš tenista sa nevzdal a dotiahol stav na 3:3.

Potom sa, ale začal zbytočne znervózňovať rakúskymi fanúšikmi, ktorých povzbudzovanie bolo na hrane. Do konca setu už neuhral ani gem, Melzer si vyhral obidve podania na nulu, uspel aj pri servise Kližana a rovnakým pomerom zvíťazil aj v druhom sete.

Kližanovi opäť vyšiel úvod setu. Za štyri minúty sa ujal vedenia 2:0. Pri svojom servise znova povolil Rakúšanovi dva brejkbaly, ale gem napokon uhájil. V ďalších dvoch hrách si obaja hráči držali podanie. V šiestom geme mal Slovák viac šancí na zvýšenie vedenia, ale v dôležitých chvíľach spravil nevynútené chyby.

Ukázalo sa, že nevyužité šance v predchádzajúcej hre nášho tenistu znervóznili, prehral si svoje podanie na nulu a Melzer znížil na 3:4.

V nasledujúcich chvíľach už patril kurt rakúskej jednotke. 28. hráč svetového rebríčka vyhral štyri gemy po sebe, zaváhal však pri podaní, ktorým mohol ukončiť zápas. Nevyužil mečbaly a Kližan vyrovnal na 5:5.

Melzer vyhral jedenásty gem a za stavu 6:5 šiel znova podávať na víťazstvo v zápase. Náš hráč ešte dokázal odvrátiť tri mečbaly, ale stav setu už otočiť nedokázal.