Slovák Sagan šokoval profipelotón. Vyhral etapu Paríž - Nice

Peter Sagan
Peter Sagan (Autor: TASR/AP)
Sportnet|10. mar 2010 o 17:21

Ako mladý sa nevedel rozhodnúť, či má jazdiť cyklokros, horskú či cestnú cyklistiku. Skúšal všetko. V stredu si dvadsaťročný Žilinčan vybojoval prvý skutočný úspech medzi cestnými cyklistami. Vyhral 3. etapu pretekov Paríž – Nice.

Ako mladý sa nevedel rozhodnúť, či má jazdiť cyklokros, horskú či cestnú cyklistiku. Skúšal všetko. V stredu si dvadsaťročný Žilinčan vybojoval prvý skutočný úspech medzi cestnými cyklistami. Vyhral 3. etapu pretekov Paríž - Nice.

Agentúrny text sme o 20:45 nahradili autorským článkom SME.

AURILLAC, BRATISLAVA. Peter Sagan krotí dve kolesá. Kedysi to robil na každom možnom teréne. V zime, v lete, za dažďa, či v mraze.

Len pred dvomi rokmi sa rozhodol pre vstup do cestnej cyklistiky. Včera už pred cieľovou páskou etapy pretekov Paríž - Nice zdvíhal ruky nad hlavu.

Základ svojho životného úspechu začal budovať pred poslednou horskou prémiou Côte de la Martinie 3 km pred cieľom etapy. Peter zachytil atak Íra Rochea (AG2R La Mondiale), skončil na horskej prémii druhý. Vzápätí sa k dvojici pridala štvorčlenná skupinka, v ktorej boli aj Španiel Contador, či Nemec Voigt.

Špurtoval ako profík

Pred cieľovou páskou Sagan špurtoval ako veľký profík. Nastúpil z druhej pozície, kontroloval svojich súperov, a keď ich kútikom očí videl stále za sebou, mohol si pohodlne dovoliť ešte niekoľko metrov pred cieľovou páskou víťazné gesto.

„Počas etapy bola zima, okolo nula stupňov, ale držal som sa v pelotóne a sledoval všetko dianie," povedal pre agentúru Optimus Agency P. Sagan. „Keď sme tri kilometre pred cieľom ušli z pelotónu a zistil som, že s nami nie je Kreuziger, nestriedal som, snažil som sa brzdiť, pretože Contador a Voigt bezprostredne ohrozovali nášho lídra. Tesne pred cieľom som však dostal od šéfa tímu pokyn, aby som išiel na víťazstvo a zabojoval so súpermi. V záverečnom špurte som zo seba vydal všetko a v duchu som si vravel: Peťo, teraz už nesmieš prísť o prvé historické víťazstvo. Podarilo sa."

Do kasy pribudne 4000 eur

Za etapové prvenstvo pribudne do pokladnice tímu Liquigas 4000 eur. Celkového víťaza týchto 7-etapových pretekov čaká prémia 16 000 eur.

Jedny z najstarších pretekov na svete Paríž - Nice (prvý ročník sa jazdil v r. 1933) organizátorsky pripravuje tá istá spoločnosť ako slávnu Tour de France.

Preto farby dresov pre jednotlivé kategórie sú rovnaké ako na slávnej Tour. A Sagan je po 3. etape lídrom hneď vo dvoch klasifikáciách.

Je najlepším šprintérom, dnes si oblečie zelený dres, a zároveň je najlepším jazdcom do 25 rokov. Biely dres bude mať ako druhý v súťaži stajňový kolega Kreuziger.

Včerajší výsledok nie je vôbec náhodný. Už na úvodných pretekoch svojej profesionálnej kariéry Tour Down Under v Austrálii bol na kritériu v úniku s Američanom Armstrongom, napriek pádu a 18 stehom na tele, dokázal v ďalších etapách zašpurtovať na 4. a 5. priečke.

Kreuziger sa sťažuje

„Peter nás riadne prekvapil," posťažoval sa Roman Kreuziger žartovne na svojho kolegu z družstva.

„Na Tour Down Under ho chceli šéfovia tímu po páde stiahnuť. Napriek tomu pokračoval v pretekoch. Vedenie nám ho teraz dáva za príklad, aký je odolný. Ďakujem pekne, to teraz budeme musieť pretekať otlčení a zošívaní... Som zvedavý, ako dlho vydrží, nikto zatiaľ nepozná jeho limity."

Sagan je juniorský majster Európy v cyklokrose a juniorský majster sveta v cross country v horskej cyklistike. Z európskych a svetových šampionátov v týchto disciplínach má ešte ďalšie tri medaily.

Je odchovancom žilinskej cyklistiky a trénera Milana Novosada. V Dukle Trenčín, za ktorú jazdil ešte v uplynulej sezóne, aj keď už bol zazmluvnený s Liquigasom, bol jeho trénerom Vendelín Kvetan. S cyklistikou začínal ako 8-ročný, ale mierne koketoval s futbalom, definitívne ho na bicykel zlákal jeho o dva roky starší brat Juraj.

Výsledky - cyklistické preteky Paríž - Nice

3. etapa (Saint-Junien - Aurillac, 208 km): 1. Peter Sagan (SR) Liquigas Doimo 3:44:28 h, 2. Joaquim Rodríguez (Šp.) Team Kaťuša, 3. Nicolas Roche (Ír.) AG2R La Mondiale - obaja čas ako víťaz, 4. Jens Voigt (Nem.) Team Saxo Bank, 5. Tony Martin (Nem.) Team HTC, 6. Alberto Contador (Šp.) Astana všetci +2 s, 7. Mirco Lorenzetto (Tal.) Lampre - Farnese, 8. Samuel Dumoulin (Fr.) Cofidis le Credit en Ligne, 9. Xavier Florencio (Šp.) Cervelo Test Team, 10. Marco Marcato (Tal.) Vacansoleil Pro Cycling Team všetci + 6 s.

Poradie po 3. etape: 1. Jens Voigt (Nem.) Team Saxo Bank 12:40:26 h, 2. Peter Sagan (SR) Liquigas Doimo +6 s, 3. Luis-Leon Sánchez (Šp.) Caisse d'Epargne +9, 4. David Millar (V. Brit.) Garmin - Transitions +12, 5. Roman Kreuziger (ČR) Liquigas - Doimo +14, 6. Alberto Contador (Šp.) Astana +20, 7. Levi Leipheimer (USA) Team RadioShack +24, 8. Joaquim Rodríguez (Šp.) Team Kaťuša +28, 9. Xavier Tondo (Šp.) Cervelo Test Team +28, 10. Alejandro Valverde (Šp.) Caisse d'Epargne +30.