Halák v NHL opäť s nulou, Šatan a Gáborík skórovali

Mathieu Darche (vľavo) gratuluje Jaroslavovi Halákovi k čistému kontu.
Mathieu Darche (vľavo) gratuluje Jaroslavovi Halákovi k čistému kontu. (Autor: TASR / AP)
Sportnet|3. apr 2010 o 23:55

11-zápasová ponuka kanadsko-americkej profiligy, ktorá sa zmestila do oboch víkendových dní, priniesla piate čisté konto Jaroslava Haláka v sezóne. Darilo sa aj ďalším Slovákom, Šatan zariadil dvomi gólmi víťazstvo Bostonu, skóroval aj Gáborík.

NEW YORK. Slovenský brankár Jaroslav Halák sa v noci na nedeľu v zámorskej hokejovej NHL prezentoval ďalším čistým kontom, vďaka ktorému priviedol Montreal Canadiens k víťazstvu 3:0 nad Buffalom.

Halák vyhlásený za prvú hviezdu stretnutia zneškodnil všetkých 29 striel súpera a zaznamenal už svoj piaty shutout (celkovo v NHL deviaty) a 26. víťazstvo v prebiehajúcej sezóne. Kanadský tím je tak veľmi blízko k postupu do play off.

Šatan dvomi gólmi zariadil víťazstvo Bruins

Tesné víťazstvo 2:1 po predĺžení dosiahol Boston na ľade Toronta. Veľký podiel na ňom majú obaja slovenskí reprezentanti Miroslav Šatan a Zdeno Chára.

Šatan ako druhá hviezda zápasu dal oba góly "medveďov", keď v 29. minúte najskôr vyrovnal a v 4. minúte predĺženia svojím druhým presným zásahom rozhodol.

Zaujímavosťou je, že topoľčiansky odchovanec potreboval na dva presné zásahy len tri strely. Počas 19.14 min strávených na ľadovej ploche zaznamenal aj dva plusové body.

"Nepociťoval som tlak, hoci som si rovnako ako všetci uvedomoval dôležitosť tohto zápasu. Také však počas ostatných týždňov boli všetky, už si zvykáme. Je nevyhnutné zvýšiť našu produktivitu a zbierať čo najviac bodov. Sme radi, že máme ďalšie dva, opäť to pre nás vyzerá o čosi lepšie," povedal bezprostredne po zápase 35-ročný hokejista.

Ďalší Slovák a zároveň kapitán Bostonu Zdeno Chára bol so skoro 33 minútami vôbec najvyťaženejším hráčom duelu, štatistiky si obohatil o gólovú prihrávku.

41. gól Gáboríka v sezóne

Gólovo sa opäť presadil aj útočník NY Rangers Marián Gáborík (v zápase 23.12 min na ploche). Vo víťaznom súboji na ľade Floridy (4:1) najprv prihrával na tretí gól Rangers, aby v 59. minúte presnou strelou do prázdnej bránky pečatil pri power play domácich výsledok.

Pre 28-ročného útočníka to bol už 41. presný zásah v sezóne, v poradí kanonierov mu patrí piata priečka, keď na vedúceho Crosbyho (Pittsburgh) stráca 6 gólov. Na konto si okrem toho pripísal aj 8 striel a tri plusové body.

Domáci Panthers viedli po dvoch tretinách 1:0. Prišla však záverečná a súper štyrmi gólmi zápas úplne otočil.

Detroit nestačil na domácom ľade v zaujímavom dueli Západnej konferencie o postup do vyraďovacej fázy NHL na Nashville (3:4 pp) a na rozdiel od svojho premožiteľa sa ešte bude musieť posnažiť, aby si v play off naozaj zahral. Aktuálne mu patrí 6. priečka, štyri zápasy pred koncom základnej časti má na nepostupovú 9. priečku, na ktorej je Calgary, 7-bodový náskok.

Prvý gól Jordana Leopolda po jeho príchode z Floridy znamenal pre Pittsburgh Penguins víťazstvo nad Atlantou Thrashers. "Bol som už na konci striedania unavený, chcel som ísť dole z ľadu a len som to nastrelil na bránku. Myslím, že som ho prekvapil," povedal strelec pre nhl.com. Za Floridu dal v tejto sezóne sedem gólov.

V ďalšom zápase prehrala Ottawa Senators na ľade New Yorku Islanders. Dva kanadské body za gól a asistenciu zaznamenala mladá hviezda Islanders John Tavares.

Súboj Handuš - Višňovský pre obrancu Anaheimu

Kalifornia videla derby medzi Los Angeles Kings a Anaheimom, pričom o víťazovi museli rozhodnúť až samostatné nájazdy. Ten víťazný premenil skúsený Fín Saku Koivu a Ducks tak strácajú na postup štyri body, aktuálne ôsme Colorado má ale o zápas menej.

Po čase sa na ľad svojho bývalého zamestnávateľa vrátil obranca Anaheimu Ľubomír Višňovský, ktorý vyšiel tentoraz bodovo naprázdno. Štatistiky hovoria, že v zápase odohral 24.46 min, čo je druhý najvyšší čas spomedzi všetkých hráčov hostí. Na bránu súpera vyslal tri strely.

Jeho krajan Michal Handzuš takisto patril v tíme "kráľov" medzi najvyťažovanejších hráčov, za niečo málo cez 21 minút však bránu Ducks neohrozil.

Sumáre:

Pittsburgh - Atlanta 4:3 po predĺž. (0:1, 1:1, 2:1 - 1:0)

Góly: 33. Malkin, 44. Kennedy, 59. Gonchar, 63. Leopold - 20. Afinogenov, 38. Stapleton, 45. Peverley

Detroit - Nashville 3:4 po predĺž. (1:0, 1:3, 1:0 - 0:1)

Góly: 19. Rafalski, 37. Lidström, 60. Daciuk - 22. Weber, 26. Erat, 40. Dumont, 61. Suter

NY Islanders - Ottawa 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)

Góly: 22. Tavares, 24. Reese, 30. Hillen, 55. Bergenheim - 54. Cullen

Toronto - Boston 1:2 pp (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1) - za hostí Šatan 2+0, Chára 0+1

Montreal - Buffalo 3:0 (1:0, 1:0, 1:0) - Halák zneškodnil 29 striel súpera

Carolina - New Jersey 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)

Florida - NY Rangers 1:4 (0:0, 1:0, 0:4) - za hostí Gáborík 1+1

Columbus - Washington 2:3 (1:3, 0:0, 1:0)

St. Louis - Dallas 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Phoenix - Edmonton 3:2 pp a sn (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0, 1:0)

Los Angeles - Anaheim 1:2 pp a sn (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0, 0:1)