Boston si zaistil miesto v play off.
Boston si zaistil miesto v play off. (Autor: ap)
Sportnet|10. apr 2010 o 22:26

Hokejisti Bostonu Bruins a Montrealu Canadiens sa stali šiestym resp. siedmym tímom, ktoré si vybojovali postup do play-off vo Východnej konferencii zámorskej NHL.

BOSTON. Rozhodlo sa o tom v nočných zápasoch, v ktorých Bruins zvíťazili nad Carolinou 4:2, Montrealu stačila aj prehra 3:4 po predĺžení s Torontom. O posledné voľné miesto zvedú súboj Philadelphia Fylers a New York Rangers.

Chára prvou hviezdou zápasu. Rekordný kúsok Bostonu

V drese Bostonu si zapísal Zdeno Chára svoju 37. asistenciu v základnej časti, brankár Jaroslav Halák zasa zneškodnil 24 striel a doviedol Habs do predĺženia. Chára mal v TC Center štyri strelecké pokusy a vyhlásili ho za prvú hviezdu večera.

"Zahrali sme veľmi dobre. Vynikajúcu sme mali najmä prvú polovicu druhej tretiny, ale potom sme urobili niekoľko nevynútených chýb a Carolina sa vrátila do hry. Húževnato bojovali o výsledok, ale nakoniec sme zaslúžene vyhrali," uviedol Chára.

Bruins zdolali svojho súpera vďaka skvelému štartu do II. tretiny, keď dali v priebehu jednej minúty a štyroch sekúnd hneď tri góly. Výnimočnosť tohto počinu je však v tom, že všetky padli počas oslabovky "medveďov", čo sa predtým žiadnemu tímu nepodarilo a novým rekordom zámorskej súťaže je aj fakt, že sa jednému tímu podarilo dať vôbec tri najrýchlejšie góly v oslabení.

Caroline sa síce ešte podarilo znížiť na rozdiel jedného gólu, domáci si už ale postup do vyraďovacej fázy ustrážili a v závere výhru pečatili presným zásahom Lucica.

Boston skončil vo Východnej konferencii na šiestej priečke a jedno miesto a bod je horší potom Montreal.

A práve Canadiens stačil na postup do vyraďovacej fázy aj bod za domácu prehru po predĺžení s lepšiacim sa Torontom. Jaroslav Halák v bráne domácich kryl 24 z 28 pokusov "javorových listov".

Michal Handzuš zaznamenal bekhendom svoj 20. gól v sezóne, ale Los Angeles Kings napokon prehrali s Edmontonom 3:4 po samostatných nájazdoch. Handzuš ako tretia hviezda stretnutia bol úspešný aj pri nájazdoch, ale jeho spoluhráči Jack Johnson a Ryan Smyth zaváhali.

Útočník Buffala Vanek potreboval na 4 góly len 6 striel, Stamkos sa dotiahol na 50-gólového Ovečkina

Po jednej asistencii mali v nočných zápasoch aj Andrej Sekera a Andrej Meszároš. Prvý menovaný obranca Buffala strávil vo víťaznom stretnutí v Ottawe (5:2) na ľade 10:30 min a okrem gólovej prihrávky zaznamenal aj štyri strelecké pokusy a plusový bod.

Prvou hviezdou zápasu sa vďaka skvelému streleckému výkonu stal štvorgólový Tomas Vanek, ktorý na ne potreboval len šesť striel.

Meszároš (9:06, 1 asistencia, 1 strela, 1 plusový bod) bol takisto úspešný, veď jeho zamestnávateľ Tampa Bay dokázala na vlastnom ľade poraziť v derby zápase Floridu 4:3 po predĺžení. Ústrednou postavou stretnutia sa stal domáci Steven Stamkos, ktorý nielenže otvoril zápasové skóre, ale ho aj premeneným samostatným nájazdom zavŕšil.

20-ročný útočník "bleskov" sa vďaka hetriku (do gólových štatistík sa však počítajú len prvé dva) do siete "panterov" dotiahol na vedúceho muža poradia strelcov Alexandra Ovečkina a obaja majú na konte zhodne po 50 gólov. Kapitán Pittsburghu Crosby je o gól pozadu. Každý z hráčov môže nastúpiť ešte na jeden duel základnej časti.

"Diabli" z New Jersey sa pred play off poriadne nabudili, keď na domácom ľade zdolali v derby New York Islanders hladko 7:1. Pod vysoké víťazstvo sa podpísali najmä výkony trojbodových Zajaca, Kovaľčuka a Pariseho, ktorí si aj v takomto poradí podelili ocenenie pre prvú, druhú, resp. tretiu hviezdu duelu.

Atlanta sa s týmto ročníkom NHL rozlúčila tesnou výhrou nad Pittsburgom v pomere 1:0, keď sa o ňu postaral nielen výborný výkon brankára Hedberga, ale hlavne presný zásah Littla.

Výborný výkon fínskeho gólmana Pekku Rinneho bol základom víťazstva Nashvillu nad St. Louis 2:1. Predators tak vďaka duelu, ktorý v samostatných nájazdoch rozhodol Čech Erat, dosiahli 100-bodovú hranicu, Blues majú v Západnej konferencii na nepostupovom 9. mieste o desať bodov menej.

Štvrtý z piatich zápasov, ktoré museli rozhodnúť až samostatné nájazdy ponúkol v Minnesote súboj tímov, ktoré sa neprebojovali do play off. Súboj domácich Wild s Dallasom (3:4 sn) rozuzlil jediný presný zásah pri penaltovom rozstrele, ktorý ide na konto Benna.

Skvelé predstavenie bratov Sedinovcov

Pre Calgary sa sezóna predčasne končí už po základnej časti, Flames sa s tohtosezónnym vydaním profiligy rozlúčili vysokou prehrou v kanadskom súboji s Vancouvrom (3:7).

V drese Canucks to bolo hlavne o 4-bodových bratoch Sedinovcoch, Henrik sa vďaka štyrom asistenciám opäť dostal na čelo produktivity, jeho brat Daniel zasa zaznamenal hetrik.

Slovák Pavol Demitra strávil na ľade 17:39 min, do štatistík si ale zapísal len štyri neúspešné strelecké pokusy.

V zaujímavom dueli popredných tímov Západnej konferencie porazilo San Jose Phoenix 4:3 až po penaltách, keď v 5. sérii trafil Couture a keďže skúsený Doan následne Nabokova neprekonal, majú Sharks na konte 51 víťazstiev.

sumáre:

Boston - Carolina 4:2 (0:0, 3:2, 1:0) - CHÁRA 0+1

Góly: 21. Paille (CHÁRA), 22. Wheeler, 22. Begin, 59. Lucic - 35. Cole, 38. Dwyer

Los Angeles - Edmonton 3:4 sn (0:1, 0:1, 3:1 - 0:0, 0:1) - HANDZUŠ 1+0 a premenil aj samosttaný nájazd

Góly: 47. Brown, 53. Stoll, 58. HANDZUŠ - 15. a 24. Comrie, 46. Gilbert, rozhodujúci samostatný nájazd - Horcoff

Montreal - Toronto 3:4 pp (2:1, 1:1, 0:1 - 0:1) - HALÁK -24 úspešných zákrokov

Góly: 7. Markov, 17. Gionta, 39. Bergeron - 10. a 44. Hanson, 32. Stalberg, 693. Phaneuf

Ottawa - Buffalo 2:5 (0:2, 1:2, 1:1) - SEKERA 0+1

Góly: 28. Neil, 54. Donovan - 10., 13., 29. a 34. Vanek (na prvý gól mu prihrával SEKERA), 51. Roy

New Jersey - NY Islanders 7:1 (3:0, 2:0, 2:1)

Góly: 11. Zubrus, 15 Parise, 16. McAmmond, 32. a 59. Eliáš, 40. Rolston, 49. Kovalčuk, - 54. Moulson

Atlanta - Pittsburgh 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Góly: 30. Little

Tampa Bay - Florida 4:3 sn (1:1, 2:1, 0:0 - 0:0, 1:0) - MESZÁROŠ 0+1

Góly: 5., 26. a rozhodujúci samostatný nájazd Stamkos, 31. St. Louis, - 19. Weiss, 32. Frolík, 49. Horton

Nashville - St. Louis 2:1 sn (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0, 1:0)

Góly:46. Arnott, rozhodujúci samostatný nájazd Erat - 51. Backes

Minnesota - Dallas 3:4 sn (2:0, 0:2, 1:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 6. a 11. M. Koivu, 41. Wellman - 25. Morrow, 28. a 53. Ott

Vancouver - Calgary 7:3 (3:1, 1:1, 3:1)

Góly: 4. Rypien, 8. a 58. Bieksa, 10., 44. a 44. D. Sedin, 27. Kesler, - 14. a 24. Hagman, 58. Borque

San Jose - Phoenix 3:2 sn (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 5. Setoguchi, 33. Marleau, rozhodujúci samostatný nájazd Couture - 22. Stempniak, 42. Lompardi