Chára dvoma gólmi zariadil víťazstvo Bostonu

Zdeno Chára (vpravo) potiahol Boston a tak je stav série s Buffalom 1:1.
Zdeno Chára (vpravo) potiahol Boston a tak je stav série s Buffalom 1:1. (Autor: ap)
SITA|17. apr 2010 o 22:38

Boston vyrovnal štvrťfinálovú sériu play off NHL s Buffalom na 1:1. V druhom zápase na ľade "šablí" mu k víťazstvu 5:3 pomohol dvomi gólmi jeho kapitán.

BUFFALO. V súboji tímov Východnej konferencie, ktoré majú v zostavách aj slovenských hokejistov boli úspešnejší Chára so Šatanom. Sekera si k prehre ešte pribalil jeden mínusový bod.

Dvojgólový Chára rozhodol o výhre Bostonu a stal sa prvou hviezdou zápasu

"Medvede" totiž zvíťazili v HSBC Arene 5:3, keď dva góly hostí vsietil slovenský kapitán Zdeno Chára. Najlepší minuloročný obranca profiligy ako správny kapitán potiahol svoj tím, keď najprv v 30. min vyrovnával priebežný stav duelu na 2:2, aby potom v 48. min rozhodol o víťazstve šiesteho tímu Východnej konferencie po základnej časti.

Tridsaťtriročný trenčiansky rodák odohral celkovo takmer 27 min a bol najvyťažovanejším mužom duelu. V druhom Chárovom presnom zásahu mal prsty aj Miroslav Šatan, ktorý stretnutie ukončil s jedným plusovým bodom. Naopak, Andrej Sekera si v drese hostí pripísal iba jeden mínusový bod.

Cháru vyhlásili za prvú hviezdu stretnutia. "Každý jeden hráč pochopil dôležitosť tohto súboja. V tretej časti hry sme ukázali naše maximálne úsilie," pochválil svojich zverencov kouč Bruins Claude Julien. Domácich okrem prehry môže mrzieť aj strata svojho kanoniera Thomasa Vaneka.

Dvadsaťšesťročný Rakúšan sa poranil po zákroku Johnnyho Boychuka, ktorý ho zozadu zahákoval a pri páde si päťka draftu z roku 2003 nepríjemne zranila ľavú nohu. Momentálne nie je známy Vanekov stav, ani to, či jeden z hlavných útočných pilierov "šablí" nastúpi v ďalšom priebehu série.

V prípade akéhokoľvek zranenia by bola strata pre Buffalo citeľná, veď Vanek dopomohol mužstvu zo severovýchodu USA k 3. miestu vo Východnej konferencii celkovo 28 gólmi.

Habs viedli vo Washngtone 4:1, z víťazstva sa ale napokon tešili domáci

Jaroslav Halák nezabránil prehre Montrealu na ľade Washingtonu. Capitals triumfovali 6:5 po predĺžení, pričom slovenský gólman kryl 31 z 37 pokusov súpera. Tím z hlavného mesta USA vyrovnal stav série na 1:1.

Vo Verizon Center boli hlavnými postavami domáci center Nicklas Bäckström a hosťujúci krídelník Andrej Kosticyn - obaja zaznamenali hetrik a pripísali si aj jednu asistenciu. Štvorbodový duel odohral aj ruský krídelník Capitals Alex Ovečkin, ktorý vsietil gól a pridal tri asistencie.

Víťaz Prezidentského pohára pre najlepší tím základnej časti Washington bol však blízko k druhej prehre v rade na domácom ľade - až v 59. min totiž poslal súboj do predĺženia domáci obranca John Carlson. V prvej minúte nadstaveného času potom zariadil výhru Capitals svojím tretí presným zásahom švédsky center Bäckström.

"Je veľmi dôležité, že sa nám podarilo vyrovnať stav série. Aj keď sme vyrovnali menej než poldruha minúty pred koncom, zvíťazili sme, čo je najdôležitejšie. Teraz bude tlak na ich

pleciach, my sme sa vrátili do série. Nikdy sa nevzdávame, čo sa nám vyplatilo," skonštatoval mladý Švéd Bäckström, ktorý v základnej časti nazbieral 101 bodov.

V Západnej konferencii zvíťazilo Los Angeles na ľade Vancouvru 3:2 po predĺžení. V drese domácich zaznamenal bod za asistenciu slovenský reprezentant Pavol Demitra. Séria je teda aj medzi týmito dvoma mužstvami vzácne vyrovnaná - do Los Angeles, kde sa budú hrať nasledujúce dva duely, pocestujú oba tímy s jedným bodom.

"Museli sme podať solídny tímový výkon, aby sme mohli pomýšľať na vyrovnanie v sérii. Mladí hráči zahrali dobre. V niektorých momentoch mi pripomínali skúsených veteránov," skonštatoval kouč "kráľov" Terry Murray.

Play-off NHL:

Východná konferencia

Buffalo - Boston 3:5 (2:0, 1:2, 0:3) - stav série 1:1

Góly: 3. Myers (Tallinder, Vanek), 13. M. Ellis (Kaleta, Torres), 37. Pominville (Ennis) - 23. Ryder (Sobotka, Wheeler), 30. CHÁRA (P. Bergeron, Boychuk), 46. Ryder (Ference, Wheeler), 48. CHÁRA (ŠATAN, Krejčí), 60. Recchi. Vylúčení: 2:4, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:31, brankári: R. Miller - Rask. Diváci: 18 690.

Washington - Montreal 6:5 pp (1:2, 1:2, 3:1 - 1:0) -(Jaroslav Halák mal 31 úspešných zásahov) - stav série 1:1

Góly: 11. Fehr (Fleischmann), 39. Nicklas Bäckström (Corvo, Ovečkin), 43. Ovečkin (Bradley, Carlson), 50. Nicklas Bäckström (Ovečkin, Schultz), 59. Carlson (Nicklas Bäckström, Ovečkin), 61. Nicklas Bäckström (Knuble, Poti) - 2. Gionta (Gomez), 8. A. Kosticyn, 32. A. Kosticyn (Cammalleri, Plekanec), 38. A. Kosticyn (Špaček, Cammalleri), 55. Plekanec (Cammalleri, A. Kosticyn). Vylúčení: 3:3 na 2 min, navyše: Poti - Gomez obaja na 5 min za bitku, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 37:24, brankári: Varlamov - HALÁK. Diváci: 18 377

Západná konferencia:

Vancouver - Los Angeles Kings 2:3 pp (2:0, 0:2, 0:0 - 0:1) - (za domácich Demitra 0+1) - stav série 1:1

Góly: 8. Bernier (Kesler, Wellwood), 10. Samuelsson (DEMITRA, Kesler) - 31. F. Modin (J. Johnson, D. Brown), 32. Simmonds (Kopitar), 68. Kopitar (Doughty, J. Johnson). Vylúčení: 7:4, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 26:32, brankári: Luongo - Quick. Diváci: 18 810.