Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 20.24

Halák vychytal Pittsburgh, jeho séria pokračuje

Montreal vyhral v druhom zápase série s Pittsburghom 3:1 na ľade Pittsburghu.

Jaroslav Halák znova dokázal, že z neho rastie skvelý brankár.Jaroslav Halák znova dokázal, že z neho rastie skvelý brankár. (Zdroj: SITA/AP)

Výborná defenzívna práca Montrealu a skvelé zákroky Jaroslava Haláka eliminovali najlepšieho strelca NHL Sidneyho Crosbyho.

BRATISLAVA. Séria Jaroslava Haláka v tohtoročnom play off NHL sa ešte neskončila. V prvom zápase proti Pittsburghu síce Slováka musel striedať po piatich góloch Carey Price.

V piatok podala unavená obrana Canadiens (Montreal hral zápas necelých 48 hodín po náročnom siedmom dueli s Washingtonom) proti Penguins odovzdaný výkon a dobrý zápas neodchytal ani slovenský brankár. Nedeľňajší zápas série mal byť aj preto oslavou obhajcov Stanleyho pohára. Popoludňajšie stretnutie vysielala v USA celonárodná televízia NBC a očakávalo sa, že Crosbyho tím prevalcuje Montreal a získa vedenie v sérii 2:0.

Proti však bol tréner Jacques Martin. V bránke dal opäť šancu Halákovi a v obrane zaplátal dieru po zranenom Markovovi mladým obrancom P. K. Subbanom. Ten sa mu odvďačil spolu s celou defenzívou, na ktorej konci stál znovu nepriestrelný Halák výborným výkonom. Slovák pochytal 38 z 39 striel Penguins.

Halák má dôveru

„Som šťastný, že mi dal tréner znova šancu a vychytal som cennú výhru," povedal v rozhovore pre televíziu ESPN odchovanec ružinovského hokeja.

Zápas síce začali domáci Penguins hnaní plnou Mellon arénou výborne, keď sa už v piatej minúte zásluhou Matta Cooka ujali vedenia 1:0. Kanadský klub sústredenou hrou stav otočil.

„V prvom zápase bol Pittsburgh skvelý, nedal nám žiadnu šancu, ale poučili sme sa. Musím pochváliť celý tím, splnili všetky taktické pokyny," povedal pre nhl.com Martin.

Halák podržal svoj tím najmä v druhej tretine, kde na neho vystrelili domáci hokejisti sedemnásťkrát. Výborne riešil viacero dorážok a vychytal aj Jevgenija Malkina v brejku.

Michael Cammaleri strelil v play off už osem gólov a vedie tabuľku strelcov.

„Mali sme oveľa viac šancí ako v prvom zápase, ale nedokázali sme ich využiť. Dnes boli Canadiens agresívnejší a dobre to čistili pred bránou, hrali veľmi rozumne," skonštatoval Sidney Crosby, ktorý odohral takmer 25 minút a pripísal si len jednu strelu.

Zápas začali lepšie zverenci trénera Jacqua Martina, ktorí prestrieľali domáci tím v prvej dvadsaťminútovke 12:9, ale tretina sa skončila nerozhodne 1:1.

„Sú skvele koučovaní, majú solídnu defenzívu a výborného gólmana," dodal veterán Bill Guerin.

Crosby len s jednou strelou

Crosbymu sa v zápase vôbec nedarilo, za 24 minút na ľade si pripísal len jednu strelu. Jeho frustrácia vyústila najprv do potýčky s obrovitým obrancom Halom Gillom a neskôr aj do chyby, ktorá znamenala tretí gól Montrealu.

Tomáš Plekanec využil zaváhanie Crosbyho s Malkinom, ktorí stratili pred útočnou modrou puk, prihral do brejku Michaelovi Cammalerimu a ten skóroval.

Crosby, najlepší strelec základnej časti, nestrelil v troch zápasoch gól a spolu s Malkinom odohrali veľmi nevydarené stretnutie. Kanaďan dokonca zlomil od zlosti hokejku o konštrukciu bránky. Penguins nevyužili v zápase ani jednu presilovku.

Začiatok tretej tretiny sa niesol v réžii domácich, ktorí hrali za prvých desať minút tri presilovky, nevyužili ich a v 58. minúte ich potrestal opäť Cammaleri. Plekanec využil zaváhanie Crosbyho s Malkinom, ktorí stratili pred útočnou modrou puk, prihral do brejku Cammalerimu a ten strelil už svoj ôsmy gól v tohtoročnom play off.

Frustráciu Penguins podčiarkol krídelník Craig Adams, ktorý nezmyselne narazil pred koncom zápasu zozadu na mantinel obrancu Marca-Andreho Bergerona. Za faul dostal trest na päť minút a môže očakávať aj dodatočný trest, aj keď sa nakoniec asi Bergeronovi nič nestalo, z ľadu odišiel otrasený, ale po vlastných.

Hal Gill gratuluje Jaroslavovi Halákovi.

Domov s dôležitou výhrou

Okrem Haláka bol hrdinom stretnutia aj Cammaleri. Rýchly krídelník prežíva skvelé play off. V druhom zápase zaznamenal dva góly a celkovo ich má už osem. „Všetci máme od trénera určité pokyny, mojimi je pomôcť ofenzíve. Som rád, že sa mi darí," povedal kanadský krídelník. Obdivuhodné sú najmä jeho zakončenia v brejkových situáciách. Ukázal ich aj brankárovi Marc-Andre Fleurymu, ktorému pri treťom góle vymietol ľavý horný roh.

Canadiens potvrdili skvelú výkonnosť v zápasoch u súpera, keď vyhrali posledné tri zo štyroch duelov. Séria sa dnes v noci sťahuje do Bell Centra v Montreale, kde bude domácich hráčov hnať 21 000 divákov.

Detroit opäť prehral

V semifinále Západnej konferencii sa zatiaľ darí San Jose, ktoré v noci na pondelok zdolalo Detroit 4:3 a v sérii vedie už 2:0. Prvý gól v tohtoročnom play off strelil hviezdny Joe Thornton. Vo výbornej streleckej forme pokračuje Joe Pavelski, ktorý zaťažil konto Red Wings opäť dvoma gólmi a v nadstavbovej časti bojov o Stanleyho pohár ich strelil už deväť. Výborný výkon v drese domácich podal aj Dany Heatley, ktorý nazbieral tri asistencie. Séria sa teraz presúva do Detroitu.

Výsledky:

Pittsburgh Penguins - Montreal Canadiens 1:3 (1:1, 0:1, 0:1) - stav série: 1:1

Góly: 5. Cooke (Talbot, P. Dupuis) - 16. Gionta (S. Gomez, Pouliot), 28. Cammalleri (Subban, S. Gomez), 58. Cammalleri (Plekanec).

Vylúčení: 2:3 na 2 min, navyše: Adams (Pittsburgh) na 5+DKZ za narazenie zozadu, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 39:21, brankári: Fleury - HALÁK. Diváci: 17 132.

San Jose - Detroit 4:3 - stav série: 2:0