Nemci napísali: Pokloňme sa futbalistom Československa

Schrojf vybojoval finále a to potom pokazil. Zákulisie skratu vyplávalo na povrch po rokoch. Vytlačil sa  v pamätiach vyznal: „Hodinu pred stretnutím vtrhli do našej kabíny brazílski novinári a hurá na Vilda. Bol taký vyvedený z koncentrácie, že som dokon
Schrojf vybojoval finále a to potom pokazil. Zákulisie skratu vyplávalo na povrch po rokoch. Vytlačil sa v pamätiach vyznal: „Hodinu pred stretnutím vtrhli do našej kabíny brazílski novinári a hurá na Vilda. Bol taký vyvedený z koncentrácie, že som dokon (Autor: Archív - ČTK)
Peter Fukatsch|24. máj 2010 o 09:27

Na majstrovstvách sveta v Čile vyhlásili Vilima Schrojfa za najlepšieho brankára šampionátu, najlepším strelcom našich bol s tromi gólmi Adolf Scherer.

Na majstrovstvách sveta v Čile vyhlásili Viliama Schrojfa za najlepšieho brankára šampionátu, najlepším strelcom našich bol s tromi gólmi Adolf Scherer. Prvý chytal za bratislavský Slovan, druhý strieľal za konkurenčnú Červenú hviezdu. Prvý gól našich na MS dal Španielom Trnavčan Jozef Štibrányi. Slovenskí hráči sa výrazne zaslúžili o strieborné medaily.

BRATISLAVA. Československo odchádzalo na šampionát skromne, akoby bez ambícií. Bola to súčasť stratégie trénera Rudolfa Vytlačila, lebo náš futbal v tom čase nenápadný vôbec nebol.

Pražskú Duklu zaraďovali medzi najlepšiu klubovú pätorku sveta. Vojaci mali pritom vynikajúcu domácu konkurenciu. V roku 1959 získala titul bratislavská Červená hviezda, o rok Hradec Králové. Veľmi silný bol bratislavský Slovan. Z ťažkej kvalifikácie sme postúpili až po víťazstve nad Škótskom až v treťom stretnutí na neutrálnej bruselskej pôde 4:2 po predĺžení.

Video: Čile 1962: finále Brazília - Československo

Hviezdy upratovali izby

Do Čile sa v tých časoch letelo štyridsať hodín, pre nás to bola absolútna exotika. Československo vyžrebovali do skupiny s Brazíliou, ktorá obhajovala titul, so slávnym Španielskom a Mexikom.

„Bývali sme vo Viňa del Mar v prestavaných kasárňach v sparťanských podmienkach. Poschodové postele, hygienické zariadenia na chodbách. Však sme boli outsider. Po postupe zo skupiny to už bola iná káva," spomínal záložník ČH Bratislava Titus Buberník.

sm-0522-023c-brankar.rw.bmp

Viliam Schrojf pri typickom efektnom zákroku.

„Slávnych hráčov Dukly nechával tréner Vytlačil v ubytovni upratovať. Zo svojho nám kupoval ovocie. Žartoval a navonok nebral nič vážne. Skvelý tréner." V prvom stretnutí nám španielsky útok Del Sol, Puskás, Martinez, Suarez, Gento mal vraj dať tri kusy.

Nedal ani jeden, naopak, Štibrányiho gól v 80. minúte znamenal naše senzačné víťazstvo.

V útoku iba Slováci

Po bezgólovej remíze s Brazíliou, kde naši uplatnili rozumnú taktiku držania lopty, sme postúpili do štvrťfinále.

Prehra s Mexikom 1:3 nemenila situáciu. Vytlačil bol kozmopolitný človek. Narodil sa vo Schwechate ešte v Rakúsko-Uhorsku. Z vtedy druholigovej Trnavy vytiahol medzi hviezdy Jozefa Štibrányiho.

Hegemóniu Dukly rešpektoval, ale nepreceňoval. Medzi jeho obľúbených hráčov patril najmä Adolf Scherer.

Tréner si ho všimol, keď ešte nereprezentoval. Vrútočan dal v roku 1957 v priateľskom zápase výberov Česka a Slovenska (1:5) všetkých päť gólov!

Životný zápas Schrojfa

Štvrťfinálový súper čilských MS z Maďarska patril v tých časoch stále medzi favoritov na celkové víťazstvo. V skupine vyhral nad Anglickom 2:1, Bulharskom 6:1, remizoval s Argentínou 0:0. Keď dal v 14. minúte Grosicsovi gól Scherer z ČH Bratislava skákavou strelou z hranice šestnástky, rozpútal súper peklo. „Bol to gól ľavačkou, ktorú som mal na podopieranie sa," smial sa strelec. Schrojf chytal životný zápas, zachránil jednogólové víťazstvo. Legendárny maďarský rozhlasový reportér György Szepesi smutne hlásil: „Futbal je aj taktika. A Schrojf génius." V semifinále hralo Československo už útočne. Juhoslovanov zlomil v závere dvoma gólmi kanonier Scherer - 3:1.

Dostali sme sa do finále, tam sme dali Brazílii jediný gól, bolo z toho striebro, druhé a posledné v histórii pre Československo z MS. Mužstvo sa stabilizovalo na zostave Schrojf - Tichý, Pluskal, Popluhár, Novák - Kvašňák, Masopust - Pospíchal, Scherer, Kadraba, Jelínek. V skupine hral v útoku mladík Adamec a Štibrányi.

Schrojf vybojoval finále a to potom pokazil. Zákulisie skratu vyplávalo na povrch po rokoch. Vytlačil sa v pamätiach vyznal: „Hodinu pred stretnutím vtrhli do našej kabíny brazílski novinári a hurá na Vilda. Bol taký vyvedený z koncentrácie, že som dokonca uvažoval ho nepostaviť. Ale to by ma asi celý futbalový svet preklial. Schrojf bol celkom iste vtedy najlepším brankárom na zemeguli."

A ešte jedna vec rozhodla. Za stavu 2:1 pre Brazíliu odpustil ruský rozhodca Latyšev favoritovi penaltu po jasnej ruke Djalmu Santosa. Naši neprotestovali.

Renomovaný nemecký futbalový magazín Kicker sa rozplýval: „Film z tohto finále by sa mal premietať v každom klube. Vždy a znovu, lebo takto sa má hrať futbal. Kultúrne s dramatickým dejom, a férovo. Ani jedno mužstvo sveta by nedokázalo zatlačiť brazílskych loptových čarodejníkov tak na okraj priepasti ako československé. Futbalová Európa sa musí hlboko pokloniť tejto krajine."

Nabudúce: Na MS 1970 bolo až 17 slovenských hráčov

Strieborné čarovanie trénera

BRATISLAVA. Dodnes sa diskutuje o tom, či bol Vytlačil výnimočný tréner a psychológ, alebo záhadný futbalový čarodejník. Vynikal vzácnou intuíciou pri hľadaní hráčov. Mužstvu dodával sebadôveru úmyselným zhadzovaním schopností protihráčov. Obrancovi Lálovi z vtedajšej druholigovej pražskej Slavie, ktorému noviny odkazovali, aby si zobral na legendárneho Španiela Genta laso, povedal: „Veď ten iba splašene pobehuje." Lála krídlo Realu Madrid pohodlne udržal.

Pred stretnutím so Španielmi československý tréner prehodil niečo málo k Trnavčanovi Štibrányimu: „Ty len stoj na polovici a čakaj." S úsmevom sa s hráčmi rozlúčil: „A ešte by mohlo začať pršať."

V 80. minúte odzbrojil Popluhár Santamariu, prihral Jelínkovi, ktorý našiel na polovici voľného Štibrányiho.

Trnavčan nespanikáril, dobehol pred brankára Sedruna a pozdĺž neho skóroval. Desať minút predtým sa spustil lejak. Vytlačilovo čarovanie vyšlo do bodky.

Vytlačil sa riadil dvoma hlavnými teóriami: veril umeniu každého hráča, inak by ho do tímu nezavolal. Neznášal vedu pri určovaní taktiky. Mnoho ráz posielal jedenástku na trávnik s jediným pokynom: „Hrajte, čo viete, a vyhráte."

Veril predovšetkým Schererovi. V semifinále proti Juhoslávii (3:1) slovenský útočný tank v 80. min po dravom prieniku zvýšil na 2:1 a v 83. min z penalty spečatil výsledok. „Scherer bol pri obrovskej chuti, tak som ho poslal na penaltu, hoci bol určený Kvašňák. Jeho kop bol ľadovo pokojný a boli sme vo finále," povedal vtedy Vytlačil.

„Schöne Rudi" (pekný Rudi), tak nazývali Viedenčania svoje obľúbené ľavé krídlo z Rapidu, bol dvojnásobným rakúskym majstrom, keď v roku 1935 prestúpil do pražskej Slavie.

K všetkým úspechom sa dopracoval filozofiou, ktorú vysvetlil svetoznámou odpoveďou na otázku - ako to robíte? „Veľmi ľahko, veď ide len o futbal," odpovedal s typickým elegantným, trochu záhadným úsmevom.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Reprezentácie»Nemci napísali: Pokloňme sa futbalistom Československa