Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Rozhodcovia nechali hrať tenis až do tmy

Stredajší zápas 2. kola turnaja Roland Garros Monfils - Fognini prerušili až päť minút pred desiatou večer.

Domáci fanúšikovia chceli vidieť víťazstvo svojho tenistu, no Monfils musel odvracať tri mečbaly, kým rozhodca za stavu 5:5 v piatom sete stretnutie prerušil. Dohrávané stretnutie vyhrala napokon Talian.

BRATISLAVA, PARÍŽ. Tri hodiny a 41 minút bojovali v stredu na centrálnom dvorci Philippa Chatriera domáci tenista Gael Monfils s Talianom Fabiom Fogninim v 2. kole turnaja Roland Garros, a predsa sa nedočkali konca zápasu.

Keď bolo v Paríži päť minút pred 22.00 h, hlavný rozhodca turnaja Stefan Fransson za stavu 5:5 v piatom sete pre tmu zápas prerušil.

V podvečernej štvrtkovej dohrávke napokon prekvapujúco vyhral 92. hráč svetového rebríčka Fabio Fognini z Talianska pomerom 2:6, 4:6, 7:5, 6:4, 9:7.

Talian dostal trestný fiftín

Švéd Fransson bol pripravený vydať pokyn na prerušenie stretnutia už dvadsať minút predtým za stavu 4:4, ale po konzultácii s obidvoma hráčmi nechal pokračovať. Aj keď viditeľnosť už bola nízka, na Roland Garros sa hrá iba pri dennom svetle - bez reflektorov.

Talian Fognini by bol už po ôsmom geme prijal prerušenie, kým Monfils žiadal o pokračovanie. Francúz mal veľkú podporu publika, všetci sa chceli ešte v ten večer dočkať jeho víťazstva. A tak sa hralo v silnom šere. Fognini vyhral v deviatom geme svoje podania, viedol 5:4. Chcel, aby sa už nepokračovalo.

Takto zle som naposledy videla loptičku, keď som sa hrala na dvore ako desaťročné dievča.

Pam Shriverová, bývalá tenistka

Sťažoval sa na podmienky, ale empajrový rozhodca Carlos Bernades bral jeho výhrady ako zdržovanie a udelil mu trestný fiftín. Do desiateho gemu vchádzal Monfils pri svojom servise s náskokom 15:0. Vzápätí však taliansky tenista obrátil na 15:40, vypracoval si dva mečbaly. Zdalo sa, že zápas sa predsa len skončí.

Pod tlakom zahral Monfils výborné údery, vyrovnal na zhodu, stačil odvrátiť aj tretí mečbal. Vyrovnal na 5:5. Obecenstvo bolo vo vare. V tme sa však už nedalo pokračovať.

Zážitok, ktorý sotva bolo vidieť

„Bol to jeden z veľkých tenisových zážitkov, ktorý som však sotva videl," cituje server atptennis.com amerického komentátora stanice ESPN2 Patricka McEnroea. Jeho kolegyňa Pam Shriverová hovorila podobne: „Takto zle som naposledy videla loptičku, keď som sa hrala na dvore ako desaťročné dievča."

Rozhodcovia si mysleli, že zápas speje do konca, ale sa prerátali. Možno podľahli nátlaku z hľadiska.

„Rozhodujúce slovo má vždy hlavný rozhodca," povedal slovenský tenista Michal Mertiňák. „On dáva vysielačkou pokyn empajrovým, dokedy sa môže hrať. Pán Fransson bol v stredu večer priamo na centrálnom kurte. Hovoril s hráčmi. Mal som pocit, že v súmraku sa všetci na pokračovaní zhodli."

Dohrávku odďaľoval dážď

Favorizovaný Monfils (15. v ATP) viedol v zápase už 2:0 na sety, ale bojovný Fognini (92.) skóre vyrovnal a do piateho setu mal Talian lepší vstup - viedol 3:0.

Dráma mala vyvrcholiť včera poobede, ale dážď ju znova odsunul. Diváci vytrvalo čakali pod dáždnikmi na rozuzlenie súboja dvoch 23-ročných tenistov.

Dvojdňový zápas pre Taliana Fogniniho

Talianskemu tenistovi nestačili v stredu tri mečbaly a vo včerajšej dohrávke premenil hneď prvý.

V dohrávke s dlhými výmenami od základnej čiary si Fognini držal podanie a Monfils sa doťahoval, ale v 16. geme francúzsky tenista nevyužil vedenie 40:0. Talian vyrovnal na zhodu a hneď prvý mečbal premenil na víťazstvo - deň predtým mu nestačili ani tri mečbaly.

Fognini prehrával v zápase už 0:2 na sety, v stredu naštartoval veľký obrat a včera ho dokončil. V 3. kole narazí na Švajčiara Wawrinku.

Pre antukového špecialistu z Talianska je to už teraz najlepší grandslamový výsledok. V januári vypadol na Australian Open už v 1. kole a ani vlani sa na turnajoch veľkej štvorky neprebojoval do 3. kola.