Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 11.16

Kopecký rozhodol o výhre Chicaga v prvom finále

V prvom finálovom zápase NHL pomohli Chicagu výraznou mierou k výhre 6:5 nad Philadelphiou aj slovenskí hokejisti.

Víťazná strela Tomáša Kopeckého.Víťazná strela Tomáša Kopeckého. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Tomáš Kopecký strelil víťazný gól zápasu a pridal aj asistenciu a Marián Hossa zaznamenal dve asistencie.

V bláznivom zápase dominovali obidva útoky. Celkovo padlo jedenásť gólov, čo je druhý najvyšší počet v otváracom stretnutí finálovej série od roku 1917.

"Bol som nervózny pri prvom striedaní, predsa len vo finále som si zahral prvý raz, ale potom to už išlo výborne. Chcem hlavne poďakovať Krisovi Versteegovi, ktorý hral výborne a má podiel na mojom góle," povedal šťastný Kopecký pre nhl.com. Odchovanec trenčianskeho hokeja sa vrátil do zostavy Hawks po troch týždňoch.

"Sám poznám aké to je nepríjemné, keď ste zranený alebo vypadnete zo zostavy. Na druhej strane ale dostanete iný pohľad na hru a môže vám to pomôcť, je výborné, že Tomáš sa takto vrátil," okomentoval výkon spoluhráča Patrick Sharp. "Tomáš hral výborne, bezchybne v defenzíve a gól si určite zaslúžil. Ich útok s Versteegom a Bollandom bol pre výhru kľúčový," pokračoval v pochvaľných slovách na adresu slovenského krídelníka trénera Joel Quenneville.

Prečítajte si o NHL viac

Flyers vstúpili do zápasu lepšie, keď sa ujali vedenia gólom Fína Leina. Následne sa však podarilo domácim otočiť stav na 2:1. Pri prvom góle Troya Brouwera si pripísal asistenciu aj Marián Hossa. "Marián je líder. Počúvam stále na okolo reči, že nedáva dosť gólov a podobne, ale on vytvára veľmi veľa šancí spoluhráčom. Dnes bola jeho prihrávka na Troya excelentná. okrem toho je aj výborný v defenzíve," skonštatoval pre nhl.com tréner Quenneville.

Hokejisti Philadelphie sa však nevzdali a dokázali ešte v prvej tretine znova otočiť stav vo svoj prospech.

Gólostroj oboch tímov pokračoval aj v druhej tretine, ktorú vyhrali pre zmenu zverenci trénera Joela Quennevilleho pomerom 3:2. Na piatom góle mal veľký podiel Hossa, ktorý presnou prihrávkou spoza bránky našiel voľného Troya Brouwera. Pri štvrtom góle si zas pripísal asistenciu Kopecký.

Hossa druhou hviezdou zápasu

V tretej tretine si už obidva tímy dávali väčší pozor v obrane. V 49. minúte prišla chvíľa navrátilca do zostavy Blackhawks Tomáša Kopeckého. Ten si pekne nakorčuľoval a strelou po ľade prekonal gólmana Briana Bouchera, ktorý v 33. minúte vystriedal Michaela Leightona. Gól slovenského krídelníka sa nakoniec ukázal ako víťazný. Flyers mali na konci tretej tretiny šance na vyrovnanie, ale to im už nepovolil domáci brankár Antti Niemi.

"Prvý zápas je veľmi dôležitý. Obzvlášť takéto víťazstvo dodá tímu sebavedomie," povedal na pozápasovej tlačovej konferencii Marián Hossa.

„Obidva tímy nabehli do zápasu naplno. Robili sme však chyby, rovnako ako robili aj hráči Flyers. Je ale dôležité, že sme dokázali na ich góly rýchlo odpovedať a nakoniec výhru vybojovať pre nás," skonštatoval v pozápasovom rozhovore pre televíziu ESPN America Troy Brouwer, ktorý zaznamenal v zápase tri body a vyhlásili ho za prvú hviezdu večera. Druhou hviezdou sa stal Hossa. Ten si pripísal okrem dvoch asistencií aj dva plusové body.

"Najväčším pozitívom pre nás je, že sme sa im vyrovnali po fyzickej stránke," dodal Kris Versteeg. "V tejto chvíli je ťažké hodnotiť náš výkon. Určite sme sklamaní, ale rozoberieme si naše chyby a na druhý zápas sa pripravíme lepšie," citovala espn.com trénera Flyers Petra Lavioletteho.

Zaujímavosťou je, že Chicago nehralo v zápase ani jednu presilovku a napriek tomu dokázalo streliť šesť gólov a to sa v stretnutí vôbec nepresadili najproduktívnejší hráči tímu Jonathan Toews s Patrickom Kaneom.

Chicago - Philadelphia 6:5 (2:3, 3:2, 1:0)

Góly: 8. Brouwer (HOSSA, Sopel), 12. Bolland, 22. Sharp (Brouwer, Hjalmarsson), 30. Versteeg (KOPECKÝ, Keith), 36. Brouwer (HOSSA, Hjalmarsson), 49. KOPECKÝ (Versteeg, Bolland) - 7. Leino (Briere, Pronger), 17. Hartnell (Briere, Pronger), 20. Briere (Leino, Hartnell), 28. Betts (Asham, Powe), 39. Asham (Briere, Hartnell)

Vylúčení: 4:0 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 1:0, strely na bránku: 32:32, brankári: Niemi - Leighton (od 36. Boucher), 22 312 divákov