Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Chicago vyhralo piaty zápas a vo finále vedie 3:2

Chicago zvládlo kľúčový piaty zápas proti Philadelphii a vedie vo finálovej série 3:2. Po dvoch prehrách na ľade Flyers vyhrali Blackhawks pred domácim publikom 7:4.

Hokejisti Chicaga vyhrali v dôležitom piatom zápase nad Philadelphiou a už vo štvrtok môžu získať Stanleyho pohár.Hokejisti Chicaga vyhrali v dôležitom piatom zápase nad Philadelphiou a už vo štvrtok môžu získať Stanleyho pohár. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Chicago zvládlo kľúčový piaty zápas proti Philadelphii a vedie vo finálovej série 3:2. Po dvoch prehrách na ľade Flyers vyhrali Blackhawks pred domácim publikom 7:4 a sú bližšie k zisku Stanleyho pohára.

Prečítajte si o NHL viac

V zápase sa veľmi nedarilo slovenským hokejistom. Marián Hossa vystrelil za dvadsať minút šesťkrát, ale nebodoval a pripísal si až tri mínusové body. Rovnako duel veľmi nevyšiel aj Tomášovi Kopeckému. Ten zaznamenal za 15 minút dve strely a dve mínusky. Najhoršie však dopadol najvyťažovanejši hráč Flyers Chris Pronger, ktorý zaznamenal až -5 bodov.

"Po dvoch prehrách na ľade Flyers sme museli ukázať, že stále na to máme, čo sa nám podarilo a je to výborný pocit," citovala espn.com krídelníka Dustina Byfugliena, ktorý zaznamenal v zápase dva góly, dve asistencie a vyhlásili ho za hviezdu večera.

„Hrali sme svoju hru a dokázali sme konečne streliť aj viac gólov, výborne hral najmä Dustin Byfuglien, jeho dva góly boli rozhodujúce a takisto ukázal naše sebavedomie tvrdým bodyčekom na Chrisa Prongera," povedal pre ESPN America krídelník Patrick Kane.

"Tréner dnes pomenil lajny, ale hlavné bolo, že sme hrali výborne ako tím. Zvládli sme tlak, ktorý sme si spôsobili sami prehrami vo Philadelphii," skonštatoval na pozápasovej tlačovke kapitán Hawks Jonathan Toews. "Hnalo nás aj výborné publikum a sme šťastní, že sme mu mohli vrátiť energiu. Vo štvrtok treba hrať jednoducho, ak to dokážeme určite máme reálnu šancu získať Stanleyho pohár."

Výborný začiatok Blackhawks

Hokejisti Chicaga začali v zápase výborne. Síce prvú presilovku nevyužili, ale druhou početnou výhodou pri vylúčení Hartnella spustili lavínu. Najprv sa presadil v početnej výhode obranca Seabrook ku ktorému sa pridali pri hre päť na päť aj Bolland s Versteegom, ktorí zvýšili na 3:0 a vyhnali Michaela Leightona z bránky.

Flyers zas vyšiel začiatok druhej dvadsaťminútovky, keď sa Hartnell presadil už po pár sekundách. Domáci sa však skoncentrovali. Krídelník Ladd dokázal rýchlo spracovať zrazenú strelu, našiel prihrávkou voľného Patricka Kanea a ten už bez problémov prekonal striedajúceho gólmana Briana Bouchera. Na štvrtý gól Blackhawks odpovedal po 108 sekundách fínsky bek Kimmo Timonen, ku ktorému sa dostal puk po viacerých odrazoch.

Tomáš Kopecký odohral väčšinu zápasu v útoku s Mariánom Hossom a Jonathanom Toewsom

V 31. minúte mohol znížiť na rozdiel jedného gólu v presilovej hre kapitán hostí Richards, ale Antti Niemi vytiahol betónom zákrok zápasu a následne v ďalšej šanci netrafil prázdnu bránku Leino. V 34. minúte mal veľkú príležitosť Marián Hossa, zastavila ho však konštrukcia Boucherovej bránky.

Flyers doplácali na vylúčenia

Flyers v zápase brzdili časté vylúčenia, po hákovaní kľúčového obrancu Chrisa Prongera zvýšili domáci na 5:2. Hawks skvele zakombinovali, obranca Keith prihral Toewsovi a ten našiel pred bránou voľného Byfugliena, ktorý už nemal problém pretlačiť puk do siete.

Dustin Byfuglien strelil v zápase dva góly, pridal dve asistencie a vyhlásili ho za hviezdu večera

Hossa mohol pridať gól aj v tretej minúte poslednej tretiny, ale jeho strelu pomedzi nohy si brankár Boucher pokryl. Úvod tretej tretiny sa hral v miernejšom tempe, čo využili v 47. minúte znížením na 3:5 hostia, konkrétne sa presadil van Riemsdyk. Flyers sa snažili o ďalší tlak, mali aj výhodu presilovky, Hawks sa ale veľmi dobre bránili a tri minúty pred koncom definitívne zlomil odpor súpera Patrick Sharp. Ten sa presadil pri prečíslení, keď mu medzi kruhy prihral Kane.

Flyers sa podarilo ešte raz znížiť zásluhou Simona Gagneho na 4:6, skúseného krídelníka výborne našiel Ville Leino. Blackhawks na gól Philadelphie ihneď odpovedali, tréner Peter Laviolette odvolal brankára, Dustin Byfuglien trafil cez celé ihrisko, čo pre neho znamenalo druhý gól v zápase a uzavrenie skóre na 7:4.

Chicago - Philadelphia 7:4 (3:0, 2:2, 2:2)

góly: 13. Seabrook, 16. Bolland, 19. Versteeg, 24. Kane, 36. Byfuglien, 57. Sharp, 58. Byfuglien - 21. Hartnell, 25. Timonen, 47. van Riemsdyk, 58. Gagne

strely: 28 - 27, brankári: Niemi - Leighton (20. Boucher)