Futbal: Slovensko - Uzbekistan 4:1

Prešov 14. mája (TASR) - Slovenskí futbaloví reprezentanti zvíťazili v priateľskom medzištátnom stretnutí v Prešove, ktoré bolo súčasne domácou premiérou ...

Prešov 14. mája (TASR) - Slovenskí futbaloví reprezentanti zvíťazili v priateľskom medzištátnom stretnutí v Prešove, ktoré bolo súčasne domácou premiérou trénera Ladislava Jurkemika nad Uzbekistanom 4:1. Posledný zápas, ktorý bude generálkou na kvalifikiáciu o postup na ME 2004, zohrajú Slováci v auguste proti Českej reprezentácii v pohraničnej oblasti.

SR - Uzbekistan 4:1 (1:0)

Góly: 5. Greško, 47. Kožlej, 79. Kožlej, 85. Mintál - 48. Tadžijev, ŽK: Klimpl - Ašurmatov, rozhodovali: Albeth - Vangen, Tosse (všetci Nór.), 3850 divákov

SR: Čontofalský - Kozák (46. Klimpl), Špilár, Petráš, Labant - Kisel (87. Dzúrik), Hlinka (86. Fabuš), Czinege (60. Mintál), Greško - Reiter (46. Sz. Németh), Kožlej

Uzbekistan: Zabirov - Džalilov, Alikulov, Ašurmatov, Utabajev - Solijev (75. Nikitkov), Vlasičev (82. Kapadze), Džeparov (46. Nikolajev), Košelev (63. Kirjan) - Kutibajev (54. Gejnrich), Tadžijev

Zverencom trénera Jurkemika vyšiel ideálne úvod stretnutia, už v 5. minúte sa ujali vedenia zásluhou strely Greška z priameho kopu. Uzbecký brankár Zabirov zahral predtým rukou mimo šestnástky, loptu si postavil legionár milánskeho Interu a prízemnou strelou k ľavej žrdi otvoril skóre. V 7. minúte mohol rodák z Tajova zvýšiť náskok Slovákov, jeho hlavička z hranice päťky po Kožlejovom centri však mierila nad. Domáci pokračovali v tlaku, Reiter ale v 12. minúte nemieril presne. Hostia po prvý raz pohrozili v 15. minúte zásluhou Solijeva, s jeho strelou si však Čontofalský bez problémov poradil. V 28. minúte sa po rohovom kope Labanta ocitol vo výbornej pozícii Reiter, z bezprostrednej blízkosti však trafil v páde iba do Zabirova a o dve minúty na to mieril po ďalšom Labantovom rohu Hlinka vedľa bránky. Aj začiatok druhého polčasu mali Slováci raketový, keď v 47. minúte po rohovom kope Labanta trafil z piatich metrov hlavou presne útočník Kožlej. Potom však domáci poľavili a hráči Uzbekistanu dokázali bleskovo odpovedať. O minútu neskôr celú obranu Slovákov vyzvŕtal Tadžijev a nezadržateľne vsietil. V 52. minúte pokus striedajúceho Németha skončil nad bránkou. Uzbeci postupne vyrovnali hru a 63. minúte mohli aj skóre, keď sa na pravej strane uvoľnil čiperný Tadžijev, jeho strela z rohu pokutového územia však mierila tesne vedľa Čontofalského bránky. V 71. minúte mohol po Mintálovej akcii zvýšiť Kisel, strela mu však nesadla a brankár Zabirov nemusel zasahovať. O dve minúty nevyužil dobrú šancu Greško a v 74. minúte opäť pohrozili hostia zásluhou nebezpečného Tadžijeva, ktorý však po peknom uvoľnení sa v šestnástke nenamieril presne. V 78. minúte zabránil Mintálovi v poslednej chvíli skórovať Zabirov, o minútu na to sa však Slováci dočkali tretieho gólu. Németh, ktorý v druhom polčase svojimi prihrávkami priniesol do hry slovenského tímu oživenie, ideálne našiel Kožleja, ktorý si loptu spracoval a strelil svoj druhý gól v zápase. V 81. minúte center aktívneho Németha našiel v pokutovom území Hlinku, jeho hlavička však mierila vedľa bránky. V 85. minúte sa však po ďalšom presnom centri útočníka FC Middlesbrough presadil hlavou Mintál a spečatil víťazstvo Jurkemikovej družiny.