Hádzanári postúpili na MS, vyhrali na Ukrajine 30:21

Slovenskí hádzanári podali na Ukrajine skvelý výkon, po tom ako prehrali doma dokázali vyhrať u súpera o deväť gólov a postúpiť na MS. (Autor: SITA)
TASR|20. jún 2010 o 17:35

Slovenskí hádzanári nakoniec nebudú chýbať na januárových majstrovstvách sveta vo Švédsku.

ZÁPOROŽIE. V odvetnom barážovom stretnutí s Ukrajinou v Záporoží sa zverenci trénera Zoltána Heistera skvelým spôsobom vyrovnali s päťgólovým mankom z domáceho stretnutia (25:30) a po jednoznačnom triumfe 30:21 si zabezpečili účasť medzi 24-člennou svetovou elitou.

Play off o MS 2011, muži - odveta
Ukrajina - Slovensko 21:30 (12:14)

Prvý zápas: 30:25, na MS postúpilo Slovensko.

Najviac gólov za Ukrajinu: Onufrijenko 6, Burka 5

Zostava a góly SR: R. Štochl, Paul - Petro 1, Kopčo, Mazák 1, M. Straňovský 8/2, T. Straňovský 4, Antl 3, D. Valo 4, Cs. Szücs ml. 3, F. Šulc ml. 2, Kukučka 2, Nižnan 2, Baláž

Pok. hody: 7/5 - 2/2, vylúčení: 2 - 4, rozhodovali: Canbro a Claesson (obaja Švéd.), 1500 divákov

Slováci hneď v úvode zápasu rozvinuli nátlakovú hru, ktorú sa im doma nepodarilo ani trochu realizovať a od prvých minút sa dostali do menšieho náskoku. Ten postupne narástol až na 9:3 a manko z Hlohovca bolo v tej chvíli vymazané. Potom však niekoľkokrát zahaprovala slovenská obrana, čo súper využil na skorigovanie nepriaznivého stavu a do prestávky už išli hostia iba s dvojgólovým vedením. V druhom polčase Slováci opäť zatrúbili do útoku a odskočili na 18:14 a 19:15, súper ale opäť brzdil slovenský optimizmus stiahnutím na 18:19. Na ďalší slovenský trhák desať minút pred koncom už ale žlto-modrí nenašli odpoveď a v poslednej minúte si už Slováci strážili bezpečný desaťgólový náskok.

Tréner SR Zoltán Heister: "Máme veľkú radosť z postupu a z toho, že sa nám presne podarilo naplniť našu taktiku. Nechcem vyzdvihovať jednotlivcov. Všetci chlapci si za výkon zaslúžia pochvalu a to vrátane lavičky, lebo práve tá vyhrala dnešný zápas. My sme striedali rovnako kvalitných hráčov, domáci ale až takú šírku kádra nemajú a doplatili na to.

Heisterova éra pri Slovákoch nekončí, tréner veril kolektívu

Štyri kvalifikačné ťaženia, tri postupy na vrcholné podujatia. To je po nedeľňajšom povstaní z popola slovenských hádzanárov úctyhodná bilancia trénera Zoltána Heistera. Svojich zverencov už priviedol na majstrovstvá Európy 2008 do Nórska, majstrovstvá sveta 2009 do Chorvátska a najnovšie aj na budúcoročný svetový šampionát do Švédska (13.-30. januára).

Len o chlp pritom Slovákom ušiel aj Heisterov štvrtý pokus, keď o tohtoročné ME v Rakúsku prišla jeho družina až v úplne poslednom zápase kvalifikácie po domácom výprasku od Maďarska. Po zbabranom domácom dueli v hlohoveckej vyhni a prehre 25:30 by na jeho tím väčšina fanúšikov, ale i odborníkov sotva vsadila deravý groš.

Postupu dával 10%

Sám Heister nádej pred odvetou vtesnal do desaťpercentnej pravdepodobnosti. V kútiku duše ale dúfať neprestal. "Veril som. Samozrejme, že tomuto kolektívu som v duchu stále veril a s pribúdajúcimi minútami stále viac. Už v prvom polčase sme domácich zaskočili a keď sme v 12. minúte viedli o šesť gólov vravel som si, že fajn," priznal slovenský kouč, pre ktorého by v prípade prehry bol odvetný duel s Ukrajinou posledný pri reprezentačnom kormidle. Cesta za zázračným obratom v baráži však nebola až taká jednoduchá...

"Keď Ukrajinci potom vyrovnali a my sme sa dostali do útlmu, stuhol som a vravím si 'Ježiš'." Slováci sa ale rýchlo pozbierali a ďalej šliapali za švédskym snom, ktorý odchyľuje aj dvere k rozprávkovej fikcii o účasti na olympijských hrách v Londýne.

Slováci skvele bránili

Ukrajinci, ktorí v Hlohovci cez obranné rešeto Slovákov strieľali ako z partesu jeden gól za druhým, narazili tentokrát na skalopevnú obranu. "Hrali sme iba na jedno krídlo a do obrany sme poslali Mazáka, čo našej defenzíve výborne pomohlo. Rozhodli však lavičky.

Pri vysokom tempe sa muselo striedať, čo bola voda na náš mlyn, keďže Ukrajinci majú užšiu špičku a ich náhradníci v konfrontácii s našimi nestíhali," prezradil Heister a pokračoval: "Najviac ma však teší, že sme hrali našu atraktívnu hru z uplynulých majstrovstiev sveta v Chorvátsku. Práve pred zápasom sme si pozreli dve naše stretnutia z tohto šampionátu, aby sme si tento prejav oživili. Hrali sme agresívne a hlavne sme žili. Žili chlapci na palubovke a žila aj lavička. Skvelé."

Slováci zaznamenali podobný husársky kúsok ako Rumuni, ktorý večer predtým šokovali veľkého ruského favorita a po domácej prehre 28:32 v Čechove zbornú zdolali 37:32. "Ten výsledok sme síce zaregistrovali, ale motiváciu ešte zabojovať sme mali aj bez toho," dodal šťastný kormidelník, ktorý cez ukrajinskú prekážku svoj tím previedol už po druhý raz. Pikantným detailom odvety v Záporoží bol pritom rozhodcovský pár, lebo Švédi Rickard Canbro a Mikael Claesson boli aj pred troma rokmi v Leviciach v úlohe očitých svedkov ukrajinskej demontáže (35:19) a slovenského postupu.

Domov»Halové športy»Hádzaná»Hádzanári postúpili na MS, vyhrali na Ukrajine 30:21