Contador tretíkrát vyhral Tour de France

(Autor: TASR/AP)
ČTK|24. júl 2010 o 17:20

Španielsky cyklista Alberto Contador porazil v dnešnej časovke svojho luxemburského rivala Andyho Schlecka.

PAUILLAC. Španielsky cyklista Alberto Contador porazil v dnešnej časovke svojho luxemburského rivala Andyho Schlecka a prakticky si zabezpečil tretie celkové víťazstvo na Tour de France.

Čech Roman Kreuziger skončí rovnako ako minulý rok deviaty.

Časovku na 52 km z Bordeaux do mesta Pauillac vyhral najväčší favorit Fabian Cancellara zo Švajčiarska. Majster sveta v časovke triumfoval časom 1:00:56 h, pričom dosiahol priemernú rýchlosť 51,2 km/h.

V nedeľu je na programe posledná 20. etapa s dojazdom na parížskych Elyzejských poliach, ktorá meria 102,5 km a bude mať už len manifestačný a štatistický charakter.

Dvadsaťsedemročný Contador vyhral tri zo štyroch ostatných ročníkov Tour de France a potvrdil pozíciu kráľa súčasnej cestnej cyklistiky. Mladší z bratov Schleckovcov mu však bol v aktuálnom ročníku veľmi vyrovnaným súperom a aj v záverečnej časovke dlho s ním držal krok. Schleck napálil najmä úvodné kilometre medzi Bordeaux a Pauillacom a na 22. km bol dokonca virtuálne lídrom, keď mal pred Contadorom v súčte časov náskok 5 sekúnd. Od druhej polovice trate však Španiel s prezývkou "El Pistolero" potvrdil svoje väčšie časovkárske kvality a napokon bol v cieli o 31 sekúnd pred Schleckom.

Jazda proti času sa podľa predpokladov stala korisťou špecialistu z tímu Saxo Bank Fabiena Cancellaru zo Švajčiarska, ktorý na tohtoročnej Tour vyhral aj úvodný prológ v Rotterdame. Úradujúci majster sveta v tejto disciplíne v sobotu dominoval s náskokom 17 sekúnd pred Nemcom Tonym Martinom a 1:48 pred ďalším známym nemeckým časovkárom zo stajne HTC-Columbia Bertom Grabschom.

Contadorovi patrila v klasifikácii časovky 35. priečka, Schleck skončil štyridsiaty štvrtý. Výborné 11. miesto obsadil Rus Denis Meňšov, čím preskočil v celkovom poradí na 3. pozícii Španiela Samuela Sáncheza. V hornej desiatke si ešte vymenili pozície na siedmom a ôsmom mieste Kanaďan Ryder Hesjedal a Španiel Joaquín Rodríguez. Deviatu priečku celkovo obhájil Čech Roman Kreuziger, hoci v časovke bol až 82. Sedemnásobný víťaz Tour de France Američan Lance Armstrong obsadí vo svojom rozlúčkovom ročníku 23. priečku. V časovke skončil na 67. mieste.

Výsledky - Tour de France

19. etapa (Bordeaux - Pauillac, 52 km): 1. Fabien Cancenllara (Švajč.) Team Saxo Bank 1:00:56 h, 2. Tony Martin (Nem.) HTC-Columbia +17, 3, Bert Grabsch (Nem.) HTC-Columbia +1:48, 4. Ignatas Konovalovas (Litva) Cérvelo Test Team +2:34, 5. David Zabriskie (USA) Garmin-Transitions +3:00, 6. Koos Moorenhout (Hol.) Rabobank +3:03,...11. Denis Meňšov (Rus.) Rabobank +3:51, 35. Alberto Contador (Šp.) Astana +5:43,...43.

Andy Schleck (Lux.) Team Saxo Bank +6:14

Poradie po 19. etape: 1. Alberto Contador (Šp.) Astana 89:16:27 h, 2. Andy Schleck (Lux.) Team Saxo Bank +39 s, 3. Denis Meňšov (Rus.) Rabobank +2:01, 4. Samuel Sánchez (Šp.) Euskaltel - Euskadi +3:40, 5. Jurgen van den Broeck (Belg.) Omega Pharma-Lotto +6:54, 6. Robert Gesink (Hol.) Rabobank +9:31, 7. Ryder Hesjedal (Kan.) Garmin-Transitions +10:15, 8. Joaquín Rodríguez (Šp.) Kaťuša +11:37, 9. Roman Kreuziger (ČR) Liquigas-Doimo +11:54, 10. Chris Horner (USA) Team RadioShack +12:02,...23. Lance Armstrong (USA) Team RadioShack +39:20 min.