Obhajoba Thorkildsena, double Faraha, rekord ME Ennisovej

SITA|31. júl 2010 o 21:18

Jedenásť finálových disciplín bolo na programe v sobotu - predposledný deň európskeho šampionátu atlétov v Barcelone a darilo sa najmä Britom a Francúzom.

Barcelona. Jedenásť finálových disciplín bolo na programe v sobotu - predposledný deň európskeho šampionátu atlétov v Barcelone a darilo sa najmä Britom a Francúzom. Reprezentanti Veľkej Británie si vybojovali až tri zlaté medaily, Francúzi zasa dve.

Svoje želiezko v ohni malo v trojskokanskom sektore aj Slovensko. Dana Velďáková však nedokázala zopakovať výkon z kvalifikácie a priemerných 14,16 m jej stačilo iba na 7. miesto. Po sobote je na čele medailového poradia krajín Rusko (8-6-7) práve pred Britmi (6-6-4) a Francúzmi (6-2-4).

Jessica Ennisová sa stala víťazkou dramatickej dvojdňovej súťaže sedembojárok. Výsledným súčtom 6823 bodov si utvorila nielen osobný rekord, ale aj nové tohtoročné európske maximum sezóny a zároveň rekord európskeho šampionátu. Doterajšou rekordérkou ME bola Švédka Carolina Klüftová výkonom 6740 bodov spred štyroch rokov z Göteborgu.

Dvadsaťštyriročná sympatická univerzálka s jamajským otcom a anglickou mamou pridala do zbierky tretie veľké zlato svojej seniorskej kariéry. Vlani v Berlíne sa stala majsterkou sveta v sedemboji, v marci tohto roku triumfovala v päťboji na halovom svetovom šampionáte v Dauhe a teraz dovŕšila cenný hetrik prvenstvom v katalánskej metropole.

Ennisovej víťazná postupka v Barcelone: 100 m prek. 12,95 (1. miesto) / výška 189 cm (1.) / guľa - 14,05 (5.) / 200 m - 23,21 (1.) / diaľka - 643 (4.) / oštep - 46,71 (8.) / 800 m - 2:10,18 (3.).

„Som rada, že som to zvládla, hoci k britskému rekordu mi v konečnom dôsledku chýbalo osem bodov. Dokázala som, že mi patrí post svetovej jednotky v sedemboji,“ vyhlásila Ennisová. O druhé britské zlato sa v sobotu zaslúžil David Greene, ktorý triumfoval na 400 m prek. v najlepšom európskom výkone roka 48,21 s.

Aj striebro sa sťahuje do Veľkej Británie zásluhou Rhysa Williamsa (48,96), bronz zasa na Ukrajinu pre Stanislava Melnikova (49,09).

„Vyrovnal som sa s úlohou favorita lepšie, než som očakával. Tlak ma nezväzoval, iba čo som sa lepšie skoncentroval,“ uviedol vo flešinterview Greene. Tretie zlato pre Veľkú Britániu prišlo až v závere sobotňajšieho programu.

V behu mužov na 5000 m sa už z druhého prvenstva na ME 2010 radoval Mo Farah. Britský vytrvalec narodený v Somálsku triumfoval skvelým záverom výsledným časom 13:31,18 min a nedoprial Španielom druhú zlatú medailu na šampionáte.

Druhý skončil práve domáci favorit a obhajca víťazstva z Göteborgu 2006 Jesús Espaňa (13:33,12) a tretie miesto si vybojoval Hayle Ibrahimov (13:34,15) reprezentujúci Azerbajdžan. Veľká Británia má aj zásluhou Faraha na konte už šesť zlatých medailí na barcelonskom kontinentálnom vrchole.

Zlaté vytrvalecké double na 5000 a 10 000 m sa pred Farahom podarilo na majstrovstvách Európy získať len štyrom jeho veľkým predchodcom. V roku 1950 to bol legendárny Čech Emil Zátopek, v roku 1958 Poliak Zdzislaw Krzyszkowiak, v sezóne 1971 Fín Juha Väätäinen a v roku 1990 Talian Salvatore Antibo.

"Je to fantastický pocit získať na jednom šampionáte druhú zlatú medailu. Počas pretekov som mal krízu, vtedy bolo moje víťazstvo ohrozené, ale spamätal som sa a napokon zaslúžene zvíťazil. Teraz sa teším na oddych a chvíle so svojou rodinou," komentoval 27-ročný Farah.

O sobotňajšie francúzske triumfy sa postarali šprintérka Myriam Soumaréová a žrdkár Renaud Lavillenie. Iba 23-ročná Soumaréová, šprintérka s mauretánskymi koreňmi, šokovala vo finále na 200 m všetky favoritky, keď dosiahla až na európsky výkon roka 22,32.

Soumaréová vôbec prvýkrát v kariére zabehla túto vzdialenosť pod 23 sekúnd, jej osobný rekord mal doteraz hodnotu 23,01. Zlepšila sa teda o 69 stotín sekundy. Na kontinentálnom šampionáte v Barcelone zverenkyňa Oliviera Darnala pridala už druhý cenný kov, keď predtým bola bronzová na 100 m.

„Nemôžem uveriť tomu, čo sa to vlastne stalo. Do finišu som vložila všetky sily a stačilo to na víťazstvo. Obávala som sa najmä ruských bežkýň, ktoré boli favoritkami, ale teraz som európska jednotka,“ vrieskala od radosti Sumaréová.

Striebro si rovnako prekvapujúco v osobnom rekorde vybojovala Ukrajinka Jelizaveta Bryžinová (22,44), bronz patrí favorizovanej Ruske Aleksandre Fedorivovej (22,44), ktorá postupovala do finále najrýchlejším časom a v cieli sa neubránila slzám. V štyroch hlavných šprintérskych disciplínach na 100 a 200 m mužov aj žien vybojovali Francúzi na ME v Barcelone dovedna sedem cenných kovov: 3 zlaté - 1 striebornú - 3 bronzové.

V žŕdkarskej súťaži sa tešil z víťazstva 23-ročný Renaud Lavillenie, ktorý ako jediný prekonal latku vo výške 585 cm. Potom si ešte nechal zvýšiť na 602 cm, čiže hodnotu nového osobného aj francúzskeho rekordu, ale trikrát neuspel.

Strieborný Ukrajinec Maksim Mazuryk sa preniesol ponad 580 cm a bronzový Poliak Przemyslaw Czerwinski prekonal 575 cm. „Cítil som formu a očakával víťazstvo. Ak si udržím túto úroveň, môžem zvíťaziť aj na budúcoročnom svetovom šampionáte. To je môj ďalší cieľ,“ podotkol sebavedome Francúz.

Skvelú úroveň mala súťaž oštepárov, v ktorej Nór Andreas Thorkildsen potvrdil pozíciu najlepšieho protagonistu tejto náročnej technickej disciplíny v súčasnosti.

Pokusom z druhej série 88,37 m triumfoval a úspešne obhájil titul spred štyroch rokov v Göteborgu. Len o 56 cm zaostal na 2. mieste Nemec Matthias De Zordo, ktorý si výkonom 87,81 o neuveriteľných 3,43 m vylepšil osobný rekord. Bronz patrí Fínovi Terovi Pitkämäkimu za 86,67 m.

Thorkildsen má po sobote na konte dva olympijské triumfy (Atény 2004, Peking 2008), jeden titul majstra sveta (Berlín 2009) a už aj dva kontinentálne prvenstvá (Göteborg 2006, Barcelona 2010). Týmto zlatým hetrikom sa môže pochváliť ako jediný oštepár v histórii. "Bola to náročná, ale aj vzrušujúca súťaž.

Súperi sa na mňa dobre nachystali, chceli ma zdolať. Nebezpečný bol najmä De Zordo, ale som spokojný s tým, ako som dokázal odpovedať na jeho ďaleký pokus," uviedol Thorkildsen. Bielorus Andrej Michnevič sa stal s pomerne veľkým šťastím majstrom Európy v súťaži guliarov.

Michnevič získal titul výkonom z druhej série 21,01 a len o 1 cm predstihol olympijského víťaza z Pekingu 2008 Poliaka Tomasza Majewského. Bronz si vybojoval obhajca titulu spred štyroch rokov Nemec Ralf Bartels (20,93). Víťazný Michnevič (34) je majstrom sveta ešte z Paríža 2003, ale z titulu európskeho šampióna sa tešil prvýkrát.

Pred štyrmi rokmi v Göteborgu bol strieborný. „Som sklamaný. Prehrať o 1 cm veľmi bolí. Pôvodne som mal víťazné plány s oveľa lepším výkonom, ale dnes som nemal svoj deň,“ priznal Majewski. Čoho sa Poliaci nedočkali v guli, prišlo v behu na 800 m. Marcin Lewandowski triumfoval výkonom 1:47,07 a získal vôbec prvé zlato pre Poľsko z ME 2010 v Barcelone.

Pre 23-ročného rodáka zo Štetína je to vôbec prvá veľká medaila zo seniorského vrcholného podujatia. Doteraz bolo jeho najväčším úspechom zlato z ME do 23 rokov v Debrecíne v roku 2007. Striebornú medailu v Barcelone získal Brit Michael Rimmer (1:47,17) a bronzovú ďalší poľský strednotratiar Adam Kszczot (1:47,22).

Slovenská reprezentantka Dana Velďáková obsadila vo finále súťaže trojskokaniek 7. miesto výkonom 14,16 m z tretej série. Vo zvyšných troch skokoch sa už nezlepšila a zostala na pozícii, z ktorej sa kvalifikovala do osemčlenného užšieho finále. Velďákovej finálovým pokusom ako keby chýbala iskra.

"Snažila som sa, ale dnes to jednoducho nešlo. Mám jeden dôvod, tréner o ňom vie, ale novinárom ho nebudem hovoriť," začala s komentárom svojho finálového vystúpenia D. Velďáková a ďalej pokračovala:

"Rozcvička ešte bola ako-tak dobrá. Po prvom pokuse organizátorom odišiel vetromer. Na druhé pokusy sme čakali vyše hodiny. Stále som sa musela udržiavať v pohybe, no energia akoby zo mňa vyprchala. Nebolo to ono."

Vzhľadom na druhú priečku v kvalifikácii a výborný, hoci veterný výkon 14,59 m, mala 29-ročná trojskokanka Dukly Banská Bystrica veľkú šancu na cenný kov. Na bronz totiž stačilo Belgičanke ruského pôvodu Svetlane Bolšakovovej 14,55 m (národný rekord) a striebro si iba o centimetrík lepším výkonom vybojovala Simona La Mantiová z Talianska, ktorá si vylepšila tohtosezónne maximum.

Trojskoku v Barcelone kraľovala jednoznačne Ukrajinka Oľga Saladuchová, všetky štyri jej platné pokusy by stačili na prvenstvo. V najdlhšom piatom vylepšila o 3 cm vlastný európsky výkon roka na 14,81 m.

„Môj barcelonský cieľ je splnený - bola ním zlatá medaila. Môžu za to zrejme aj nové skokanské topánky, ktoré mi perfektne sadli a posunuli ma k výbornému výkonu,“ rada konštatovala Saladuchová. Stovka nad vysokými prekážkami priniesla v sobotu najmä tureckú radosť.

Dvadsaťštyriročná Nevin Yanitová si finálovým výkonom 12,63 vybojovala prvú veľkú zlatú medailu kariéry a vylepšila osobný aj turecký rekord. Striebro zostalo po veľkom boji s odstupom 2 stotín pre Írku Derval O´Rourkeovú a pre bronzovú medailu si dobehla Nemka Carolin Nytrová (12,68).

Ešte predpoludním bojovali o európske medaily maratónkyne. Víťazná litovská vytrvalkyňa Živilé Balčiunaiteová (2:31:14 h) vybojovala pre svoju krajinu prvé zlato v súťažiach žien v histórii kontinentálnych šampionátov. Litovská rekordérka bežala v Barcelone svoj 26. maratón v kariére a doteraz vyhrala len jediný raz, paradoxne na španielskej pôde v roku 2004 vo Valencii. „Toto bol môj deň. Verila som si, lebo rada behám vo veľkom teple. Moje sebavedomie sa odrazilo na výslednom výkone,“ poznamenala Balčiunaiteová.

Finálové výsledky

muži

800 m: 1. Marcin Lewandowski (Poľ.) 1:47,07, 2. Michael Rimmer (V. Brit.) 1:47,17, 3. Adam Szczot (Poľ.) 1:47,22, 4. Arnoud Okken (Hol.) 1:47,31, 5. Jakub Holuša (ČR) 1:47,45, 6. Kevin Lopez 1:47,82, 7. Luis Alberto Marco (obaja Špan.) 1:48,22, 8. Hamid Oualich (Fr.) 1:49,77

400 m prek.: 1. David Greene (V. Brit.) 48,12, 2. Rhys Williams (obaja V. Brit.) 48,96, 3. Stanislav Melnykov (Ukr.) 49,09, 4. Heni Kechi (Fr.) 49,34, 5. Periklis Iakovakis (Gr.) 49,38, 6. Josef Prorok (ČR) 49,68, 7. Aleksandr Dereviagin (Rus.) 49,70, 8. Fadil Bellaabouss (Fr.) 1:02,94

žrď: 1. Renaud Lavillenie (Fr.) 585, 2. Maksym Mazuryk (Ukr.) 580, 3. Przemyslaw Czerwinski (Poľ.) 575, 4. Giuseppe Gibilisco (Tal.) 575, 5. Damiel Dossevi (Fr.) 570, 6. Fabian Schulze (Nem.) 570, 7. Lukasz Michalski (Poľ.) 565, 8. Romain Mesnil (Fr.) 560

oštep: 1. Andreas Thorkildsen (Nór.) 88,37, 2. Matthias De Zordo (Nem.) 87,81, 3. Tero Pitkämäki (Fín.) 86,67, 4. Oleksandr Pjatnycja (Ukr.) 82,01, 5. Teemu Wirkkala (Fín.) 81,76, 6. Ainars Kovals (Lot.) 81,19, 7. Sergej Makarov (Rus.) 80,86, 8. Roman Avramenko (Ukr.) 79,52

guľa: 1. Andrej Michnevič (Biel.) 21,01, 2. Tomasz Majewski (Poľ.) 21,00, 3. Ralf Bartels (Nem.) 20,93, 4. Maris Urtans (Lot.) 20,72, 5. David Storl (Nem.) 20,57, 6. Nedzad Mulabegovič (Chorv.) 20,56, 7. Pavel Lyžyn (Biel.) 20,11, 8. Antonín Zalský (ČR) 20,01

ženy

200 m: 1. Myriam Soumareová (Fr.) 22,32, 2. Jelizaveta Bryžinová (Ukr.) 22,44, 3. Aleksandra Fedorivová 22,44, 4. Anastasija Kapačinská (obe Rus.) 22,47, 5. Lina Jacquesová-Sebastienová (Fr.) 22,59, 6. Eleni Artymatová (Cyp.) 22,61, 7. Julija Čermošanská (Rus.) 22,67, diskv. Veronique Mangová (Fr.)

100 m prek.: 1. Nevin Yanitová (Tur.) 12,63, 2. Derval O'Rourkeová (Ír.) 12,65, 3. Carolin Nytrová (Nem.) 12,68, 4. Christina Vukicevicová (Nór.) 12,78, 5. Jevgenija Snihurová (Ukr.) 12,92, 6. Taťjana Dektiarevová (Rus.) 12,98, 7. Lisa Urechová (Švajč.) 13,02, 8. Nadine Hildebrandová (Nem.) 13,08

trojskok: 1. Olga Saladuchová (Ukr.) 14,81, 2. Simona La Mantiová (Tal.) 14,56, 3. Svetlana Bolšakovová (Belg.) 14,55, 4. Nadežda Aľochinová (Rus.) 14,45, 5. Adelina Gavrilová (Rum.) 14,33, 6. Snezana Rodicová (Slovin.) 14,32, 7. Dana Velďáková (SR) 14,16, 8. Patricia Mamonová (Por.) 14,07

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Atletika»Obhajoba Thorkildsena, double Faraha, rekord ME Ennisovej