Atlético zdolalo Inter a má Európsky superpohár

(Autor: ap)
SITA|27. aug 2010 o 22:54

Víťazom 35. ročníka Európskeho futbalového superpohára sa stali hráči úradujúceho víťaza Európskej ligy UEFA Atlético Madrid, ktorí v piatok zdolali na štadióne Louisa II. v Monaku víťaza Ligy majstrov Inter Miláno 2:0 (0:0).

MONAKO.

Oba tímy sa vo finále predstavili prvýkrát v histórii. Atlético teda získalo túto cennú trofej pri svojej premiérovej účasti a vynikajúco vstúpilo do sezóny 2010/2011. Naopak, Inter nevyužil šancu získať piatu cennú trofej vyplývajúcu z úspešnej sezóny 2009/2010.

"Nerazzurri" sa okrem triumfu v Lige majstrov tešili aj v celkového víťazstva v Serie A, Talianskom pohári a nedávno po triumfe nad AS Rím aj v Talianskom superpohári. Rekordérom v počte víťazstiev v Európskom superpohári zostáva taliansky veľkoklub AC Miláno, ktorý má v zbierke až päť týchto trofejí.

Výsledok piatkového stretnutia Európskeho futbalového superpohára 2010:
Inter Miláno - Atlético Madrid 0:2 (0:0)

Góly: 62. Reyes, 83. Agüero, ŽK: 85. Simao, 89. Raúl García - 90.+ Walter Samuel, rozhodovali: Massimo Busacca (Švajč.), 18 100 divákov

Inter Miláno: Júlio César - Maicon, Walter Samuel, Lúcio, Chivu - Stankovič (68. Pandev), J. Zanetti, Cambiasso - Sneijder (79. Coutinho), Eto'o - D. Milito

Atlético Madrid: De Gea - Ujfaluši, Perea, Godín, Álvaro Domínguez - Paulo Assuncao - Reyes (69. Mérida), Raúl García, Simao (90.+ Camacho)- Aguero, Forlán (82. Juardo)

Lepšie začali držitelia najprestížnejšej európskej súťaže, už v prvej minúte sa pokúsil ohroziť brankára Atlética De Geu stredopoliar Wesley Sneijder, no z uhla netrafil priestor bránky.

O tri minúty to skúšal z diaľky jeho spoluhráč Cambiasso. Prvá šanca Španielov prišla v 13. min, keď Samuel Eto'o fauloval Josého Antonia Reyesa a k exekúcii priameho kopu sa postavil český legionár Tomáš Ujfaluši. Jeho pokus však zverenci trénera Rafaela Beníteza zblokovali na rohový kop.

V 26. min spoza šestnástky nenamieril presne defenzívny stredopoliar Atlética Paulo Assuncao. Potom sa dostala k slovu argentínska hviezda madridského celku Sergio Agüero, ktorý v 33. a 42. min skúšal šťastie z väčšej vzdialenosti. Hoci obaja kormidelníci poslali na trávnik to najlepšie, čo vo svojom tíme mali, prvý polčas príliš neoslnil, hre chýbala potrebná myšlienka, či prekvapujúca prihrávka za obranu.

Úvod druhého dejstva sa podobal priebehu prvého polčasu, mužstvá sa nevedeli dostať do vážnejšej šance. V 59. min mohol Reyes otvoriť skóre, no strelu mu zblokoval Christian Chivu. O tri minúty však Reyes všetko napravil, keď z ľavej strany pokutového územia prekonal brankára Júlia Césara - 0:1.

Potom sa hra prelievala zo strany na stranu, až prišla 83. min a druhý gól Atlética v podaní útočníka Agüera - 0:2. Inter mohol ešte zdramatizovať stretnutie, Goran Pandev prenikol do pokutového územia a tam ho fauloval Raúl García.

Hlavný arbiter Massimo Busacca správne odpískal pokutový kop. K jeho zahrávaniu sa postavil Diego Milito, ale De Gea vystihol jeho úmysel a udržal si čisté konto. V súboji tímov, ktoré premiérovo hrali o Európsky superpohár sa napokon tešili hráči Atlética Madrid.