Djokovič si pripomenul v úvode US Open Wimbledon

Novak Djokovič
Novak Djokovič (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|1. sep 2010 o 13:55

Svetová trojka musela v prvom zápase vo Flushing Meadows otáčať zápas s Viktorom Troickym, keď prehrávala 1:2 na sety.

Svetová trojka musela v prvom zápase vo Flushing Meadows otáčať zápas s Viktorom Troickým, keď prehrávala 1:2 na sety.

BRATISLAVA. Novak Djokovič je hráčom, ktorý ovládal z tenisu všetko. Má vyrovnané obidva údery, tvrdé podanie, skvelo sa pohybuje po kurte, veľakrát však bojuje so stratou koncentrácie a potrebuje sa v zápasoch nakopnúť.

Typickým príkladom jeho výpadku bol aj prvý zápas na tohtoročnom US Open. V súboji s krajanom Viktorom Troickým začal síce dobre, keď získal prvý set pomerom 6:3, ďalšie dva ale stratil a po tom ako prehrával vo štvrtom sete 0:2 pôsobil odovzdaným dojmom. Dokázal sa však vzchopiť a ukázať prečo je svetovou trojkou. Zlepšil podanie, spresnil údery a donútil súpera k chybám. Potvrdil tak ďalšie tvrdenia odborníkov, že najlepšiu hru vie ukázať, keď hrá pod tlakom.

Troického nezachránilo ani delové podanie, v zápase zaznamenal celkovo 23 es. V piatom sete už dominoval Djokovič.

Djokovič sa sťažoval na dehydratáciu

Po zápase sa dvadsaťtriročný Srb sťažoval na dehydratáciu a vyčerpanosť, ktorá mu spôsobovala problémy pri dýchaní (Djokovič trpí astmou). V New Yorku prevláda momentálne horúce počasie a teplota na kurtoch vo Flushing Meadows sa priblížila k 35 stupňom. „Bol som v podobných situáciách už predtým. Odohral som viacero zápasov so zdravotnými problémami, preto som veľmi rád, že som dokázal zápas otočiť," povedal Djokovič na tlačovke po zápase.

Rodák z Belehradu si tak pripomenul tohtoročný Wimbledon, kde mal podobné problémy v prvom kole. S Belgičanom Olivierom Rochusom otočil zápas, v ktorom prehrával rovnako 1:2 na sety. Následne to na londýnskej tráve dotiahol do semifinále, čo je pre neho najlepší tohtoročný grandslamový výsledok. V New Yorku obhajuje takisto semifinále. Vlani ho v ňom zastavil Roger Federer.

Rafael Nadal

Koncentrovaný výkon podal vo svojom prvom zápase aj Rafeal Nadal. Svetová jednotka si nepripustila komplikácie a v troch setoch zvíťazila nad Rusom Teymurazom Gabašvilim. „V prvých dvoch setoch som spravil viacero zbytočných chýb pri brejkbaloch, preto som sa musel dvakrát koncentrovať na tajbrejky," citovala Nadala marca.com.

Španielsky tenista bol spokojný najmä s podaním, ktoré nie je jeho prednosťou. „Viem, že ak chcem v New Yorku vyhrať, musím dobre servovať, inak nebudem mať veľa šancí. Preto sa snažím na podaní pracovať," povedal rodák z ostrova Mallorka pre agentúru Reuters.