Prešov v dráme víťazne nad Bregenzom

SITA|3. sep 2010 o 23:15

Kvalifikácia do LM: Tatran Prešov - A1 Bregenz (Rak.) 27:25 (12:14).

BREGENZ. Hádzanári Tatrana Prešov vstúpili do turnaja 1. skupiny kvalifikácie Ligy majstrov mužov v rakúskom Bregenzi víťazstvom. Zverenci trénera Rastislava Trtíka vyhrali v piatkovom súboji nad domácim tímom A1, ktorý vedie bývalý kouč Šarišanov Martin Lipták, tesne 27:25 (12:14) a urobili dôležitý krok v boji o jedinú miestenku do základnej skupinovej fázy prestížnej súťaže. Hráči úradujúceho slovenského šampióna si v sobotu od 18.00 h zmerajú sily s tureckým Besiktasom JK Istanbul, ktorý v piatok nečakane zdolal nórskeho zástupcu Drammen HK tesne 30:29 (14:13).

Víťaz 1. kvalifikačnej skupiny bude môcť účinkovať v B-skupine Ligy majstrov spolu s kvintetom MKB Veszprém KC (Maď.), Montpellier Agglomeration HB (Fr.), HSV Hamburg (Nem.), KIF Kolding (Dán.) a IK Sävehof (Švéd.). Neúspešné trio z Bregenzu čaká ešte minimálne vystúpenie v 2. kole Pohára EHF. Druhý tím z turnaja kvalifikácie LM nastúpi v P-EHF proti gréckemu A.C. PAOK Solún, tretí sa stretne s estónskym Pölva Serviti a družstvo zo štvrtej priečky si zmeria sily s českým zástupcom HC Gumárny Zubří.

Liga majstrov mužov - kvalifikácia - 1. skupina (Bregenz/Rak.):

Tatran Prešov - A1 Bregenz (Rak.) 27:25 (12:14)

Zostava a góly za Tatran: Krupa, Popčák - Marušák, T. Mažár 1, Michal Urban, Géci 1, D. Krok 1/1, Kristopans, Radčenko 6, Tumidalský 3, Mikéci 1, Sobol 6/1, Menkovič 2, Pekár 1, Antl 5, Dudáš.

Najviac gólov za Bregenz: Wagesreiter 6, Tyrner 5/1

Pok. hody: 4/2 - 2/1, vylúčení: 8 - 5 , ČK: 58. Sobol (Prešov) za 3 vylúčenia, rozhodovali: Dentz a Reibel (obaja Fr.), 1000 divákov

Skóre duelu otvoril na začiatku 3. min prešovský špílmacher Radčenko, ale potom prišla päťgólová šnúra Bregenzu, na ktorú tréner Trtík zareagoval oddychovým časom. Gólové suchoty Šarišanov prerušil na konci úvodnej desaťminútovky presným zásahom český krídelník Tatrana Sobol (2:5). Rakúsky šampión však po štvrťhodine vyhrával 8:3, čo bolo jeho najvýraznejšie vedenie v I. polčase. Vzápätí sa Tumidalský, Sobol a Radčenko postarali v priebehu necelých 100 sekúnd o zníženie na 6:8, čo bolo na začiatku 18. min impulzom pre slovenského kouča tímu A1 Liptáka, aby si zobral oddychový čas a dohovoril svojim zverencom. Tí potom opäť odskočili na rozdiel štyroch gólov (12:8, 14:10), ale Sobol z pokutového hodu a Géci sa v poslednej minúte prvého dejstva zaslúžili o zníženie na 12:14. Menkovičov gól tesne po prestávke znamenal už len jednogólové manko.

Bregenz síce vzápätí na chvíľu odvrátil hrozbu vyrovnania, ale štvorgólová šnúra Tatrana znamenala druhýkrát v zápase vedenie „zeleno-bielych“ (20:19). Prešovčania štvrťhodinu pred koncom vyhrávali 22:20, ale Rakúšania sa nevzdávali a otočili skóre na 24:23. Dráma pokračovala aj v ďalšom priebehu vyrovnaného súboja. Radčenko dvoma a Tumidalský jedným gólom naklonili stav na stranu slovenského majstra (26:24). Ani takmer dvojminútové dvojnásobné oslabenie v záveru duelu, keď na ukazovateli skóre svietil stav 26:25, už nepripravilo Prešovčanov o víťazstvo. Defenzíva odolala snahám hráčov Bregenzu o vyrovnanie. Naopak, v záverečných sekundách spečatil triumf Tatrana Pekár (27:25).

Miroslav Šosták, manažér Tatrana Prešov: „Dosiahli sme veľmi dôležité víťazstvo po bojovnom výkone. Chalanov nezlomil súper a ani nepriaznivé podmienky. Takmer celý druhý polčas sme hrali v oslabení, ale vďaka príkladnej bojovnosti a vynikajúcemu brankárovi Krupovi sme sa s tým vyrovnali. V dramatickej koncovke nás Krupa podržal, domáci si na ňom vylámali zuby pri dvoch náskokoch z krídla i streleckom pokuse z postu spojky. Ani Besiktas nebude ľahký protivník. Má urastených hráčov a v kádri sú aj Srbi a Ukrajinci.“