Do štvrťfinále US Open postúpili favoritky

Kim Clijstersová je na US Open už medzi osmičkou najlepších.
Kim Clijstersová je na US Open už medzi osmičkou najlepších. (Autor: AP)
Sportnet|5. sep 2010 o 18:03

Na tenisovom US Open sa v ženskej dvojhre hrajú zápasy o postup do štvrťfinále. Prebojovali sa doň Clijstersová, Schiavoneová a V. Williamsová.

NEW YORK. Do štvrťfinále ženskej dvojhry na záverečnom grandslamovom tenisovom podujatí sezóny US Open v New Yorku (celková dotácia 22,668 milióna USD, tvrdý povrch DecoTurf II vonku) ako prvá postúpila akoby symbolicky obhajkyňa trofeje Belgičanka Kim Clijstersová. Turnajová dvojka Clijstersová zdolala v úvodnom nedeľňajšom osemfinále v súboji dvoch bývalých svetových jednotiek nenasadenú Srbku Anu Ivanovičovú za 59 minút hladko 6:2, 6:1 a celkovo piatykrát si zahrá v lokalite Flushing Meadows medzi najlepšími ôsmimi. Víťazka urobila o 12 nevynútených chýb menej ako zdolaná hráčka (16:28) a 70% svojich prvých podaní premenila na body. Od stavu 3:2 v prvom sete Clijstersová potiahla sériu siedmich víťazných gemov. Súperke povolila jediný hru až za stavu 4:0 v druhom dejstve, keď jej prepustila podanie. Okamžitým rebrejkom však prakticky rozhodla o svojom triumfe. Clijstersová si počká na víťazku duelu Samantha Stosurová (5-Austr.) - Jelena Dementievová (12-Rus.)

Dvadsaťsedemročná Belgičanka sa vlani po dvojročnej pauze spôsobenej materskou prestávkou stala senzačne šampiónkou New Yorku a keďže predtým v roku 2005 rovnako slávila celkový triumf, na US Open ťahá spolu s nedeľňajším triumfom už sériu 18 víťazných duelov v rade. Zatiaľ naposledy na majstrovstvách Spojených štátov prehrala vo finále v roku 2003, keď podľahla krajanke Justine Heninovej a celkovo má na US Open bilanciu 34 víťazstiev - 5 prehier. Naďalej stále platí, že na US Open nikdy neprehrala s hráčkou rebríčkovo mimo Top Ten.

"Po opatrnom úvode, keď som musela prispôsobiť svoju hru a najmä podanie veterným podmienkam, som začala hrať útočnejšie, vstupovať si do dvorca a diktovať tempo. Rovnako sa mi darilo v defenzívnych pozíciách," komentovala Clijstersová.

Postupuje aj Schiavoneová

Suverénne sa do štvrťfinále dvojhry prebojovala talianska tenistka Francesca Schiavoneová (na snímke AP). Šestka turnajového žrebu Schiavoneová si v osemfinálovom 4. kole za 68 minút poradila s Ruskou Anastasiou Pavľučenkovovou nasadenou ako dvadsiatou 6:3, 6:0. Iba 19-ročná ruská tenistka zahrala slabých 5 víťazných úderov, zatiaľ čo nevynútených chýb bolo na jej konte 29.

Tohtoročná senzačná šampiónka Roland Garros Schiavoneová postúpila medzi najlepších osem v New Yorku druhý raz, ale po dlhých siedmich rokoch. Vlani bolo jej stropom práve osemfinále. V súťaži ženskej dvojhry figuruje ešte päť grandslamových víťaziek z minulosti. Súperkou 30-ročnej Schiavoneovej bude Venus Williamsová (3-USA).

Desiate štvrťfinále Venus

Po Clijstersovej si vybojovala postup do štvrťfinále ďalšia dvojnásobná šampiónka z minulosti Venus Williamsová (na snímke AP). Nasadená trojka a zároveň posledná Američanka v súťaži V. Williamsová zdolala Izraelčanku Šahar Peerovú nasadenú ako šestnástu v zápase výbornej úrovne za 114 minút 7:6 (3), 6:3. Od júna tridsiatnička Venus Williamsová opäť o čosi vylepšila svoju bilanciu na US Open, keď v dvanástej účasti sa prebojovala po desiaty raz do štvrťfinále. Dvadsaťtriročná Peerová nevyrovnala svoje newyorské maximum, ktorým je od roku 2007 práve štvrťfinálová

V jednom z najlepších zápasov doterajšieho priebehu turnaja sa obe hráčky výborne vyrovnali s veternými podmienkami a predvádzali od začiatku do konca nátlakový tenis. Favorizovaná Američanka napokon slávila úspech vďaka kvalitnejšiemu servisu a o čosi agresívnejšiemu prejavu. Za stavu 5:2 v druhom sete síce staršia zo sestier Williamsových neudržala podanie, ale vzápätí čistou hrou pi servise súperky potvrdila postup. Víťazka dominoval na esá 6:0 a vo víťazných úderoch (28:20). Zdolaná Peerová ani v šiestom vzájomnom súboji s Venus Williamsovou neuhrala set.