Mosquera vyhral 20. etapu Vuelty, Peter Velits stále tretí

Ezequiel Mosquera
Ezequiel Mosquera (Autor: grupoescomunicaciongalicia.com/)
SITA|18. sep 2010 o 17:36

BOLA DEL MUNDO. Petra Velitsa delí už iba 85 km od premiérového pódiového umiestnenia slovenského cyklistu na pretekoch Grand Tour.

Cyklista tímu HTC - Columbia si aj v sobotňajšej predposlednej 20. etape 65. ročníka Vuelta a Espaňa udržal v celkovom poradí 3. priečku a mieri za najlepším výsledkom svojej kariéry.

Už takmer istým víťazom trojtýždňového dobrodružstva na španielskych cestách je Talian Vincenzo Nibali, ktorý si udržal v sobotu v náročnej etape zo San Martín de Valdeiglesias na vrchol Bola del Mundo (172,1 km) svoj náskok pred Ezequielom Mosquerom.

Španiel v službách Xacobeo Galicia síce vyhral predposlednú etapu, Nibali však prišiel za ním do cieľa s odstupom jednej sekundy a v celkovom poradí je medzi oboma cyklistami rozdiel 41 sekúnd. Tretí na vrchole Bola del Mundo bol Španiel Joaquín Rodriguez. Slovák Peter Velits mal manko 52 sekúnd a skončil na 8. pozícii. Celkovo na Nibaliho stráca 3:02 min.

O výsledkoch Vuelty i celkovom poradí na Vuelte sa rozhodovalo v cieľovom stúpaní na Bola del Mundo. V ťažkých záverečných troch kilometroch sa ocitol v popredí Mosquera, ktorý robil všetko preto, aby sa od Nibaliho vzdialil čo najďalej.

Maximálny rozdiel medzi oboma cyklistami však bol 20 sekúnd, záverečný kilometer Talian zvládol excelentne a dotiahol sa na svojho súpera. Mosquera prešiel cieľom len s minimálnym náskokom. Peter Velits od úvodu kontroloval čelo pelotónu a predovšetkým si strážil svojich konkurentov v boji o 3. miesto. Bez problémov sa ich udržal a kontakt so špicou stratil až v úplnom závere, jeho odstup v cieli však bol len minimálny.

Výsledky - Vuelta a Espaňa:

20. etapa (San Martín de Valdeiglesias - Bola del Mundo, 172,1 km):

1. Ezequiel Mosquera (Šp.) Xacobeo Galicia 4:45:28 h, 2. Vincenzo Nibali (Tal.) Liquigas-Doimo +1 s, 3. Joaquin Rodriguez (Šp.) Team Kaťuša +23, 4. Fränk Schleck (Lux.) Team Saxo Bank +35, 5. Xavier Tondo (Šp.) Cervélo Test Team +39, 6. Nicolas Roche (Ír.) Ag2R-La Mondiale +42, 7. Mikel Nieve (Šp.) Euskaltel-Euskadi +50, 8. Peter Velits (SR) Team HTC-Columbia +52, 9. Christophe Le Mevel (Fr.) FDJ +55, 10. Remy Di Gregorio (Fr.) FDJ +1:00 min.

Poradie po 20. etape:

1. Vincenzo Nibali (Tal.) Liquigas-Doimo 85:16:05 h, 2. Ezequiel Mosquera (Šp.) Xacobeo Galicia +41 s, 3. Peter Velits (SR) Team HTC-Columbia +3:02 min, 4. Joaquín Rodriguez (Šp.) Team Kaťuša +4:20, 5. Fränk Schleck (Lux.) Team Saxo Bank +4:43, 6. Xavier Tondo (Šp.) Cervélo Test Team +4:52, 7. Nicolas Roche (Ír.) Ag2R-La Mondiale +5:03, 8. Carlos Sastre (Šp.) Cervélo Test Team +6:06, 9. Tom Danielson (USA) Garmin-Transitions +6:09, 10. Luis-Leon Sanchéz (Šp.) Caisse d’Epargne +7:33.