Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Zjazdárka Vonnová nakrúcala seriál, ide posúvať rekordy

Americká zjazdárka Lindsey Vonnová chce v sezóne prekonať rekord v počte výhier v pretekoch Svetového pohára.

Lindsey Vonnová, lyžiarska kráľovná.Lindsey Vonnová, lyžiarska kráľovná. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Skromné minnesotské dievča je hnacou silou celého ženského alpského lyžovania.

Lindsey Vonnová vyhrala v kariére 33 pretekov Svetového pohára, čo je najviac spomedzi všetkých amerických zjazdárov v histórii. Celkove jej medzi ženami patrí 6. priečka.

Jediná vydatá žena z absolútnej svetovej špičky. Vydala sa 29. septembra 2007 za bývalého amerického zjazdára Thomasa Vonna.

Jej súčasná hlavná rivalka Maria Riesch je zároveň jej výbornou priateľkou. Spoločne s manželom trávia vianočné sviatky u Rieschovcov v Garmisch-Partenkirchene. Lindsey hovorí plynule po nemecky.

Nové predsavzatia

Jej minulosezónne zdravotné problémy sú preč Američanka je pripravená útočiť na rekordy.

Olympijská víťazka v zjazde vo Vancouvri chce prekonať rekord 14 víťazstiev v jednej sezóne, ktorý drží legendárna Švajčiarka Vreni Schneiderová zo sezóny 1988/89. Vonnová vlani vyhrala jedenásťkrát, čo je americký rekord.

„Chcem sa stále zlepšovať. Pred dvomi rokmi som vyhrala deväťkrát, v minulej jedenásťkrát, chcem čoraz viac," povedala 26-ročná plavovláska pred víkendovým štartom v Söldene.

„Je v mojich silách prekonať rekord Vreni. Je to jeden z mojich cieľov sezóny," povedala pre agentúru AP. V sezóne je 37 pretekov.

Ešte dve ďalšie lyžiarky dokázali v jednej sezóne nazbierať jedenásť výhier - Rakúšanka Annemarie Moserová - Pröllová a Švédka Anja Pärsonová.

Medzi mužmi sú najlepší s 13 víťazstvami Švéd Ingemar Stenmark a Rakúšan Hermann Maier. Francúz Jean-Claude Killy v sezóne 1966/1967 vyhral dvanásťkrát.

Ach, tie zranenia

V posledných dvoch rokoch zaskočili Vonnovú dvakrát na veľkých podujatiach zranenia. Pred MS vo Val d Isére si poranila koleno, ale napokon sa dokázala vystrábiť. Vyhrala zjazd i superobrovský slalom. Potom si však zranila pri oslavách a otváraní šampanského palec a musela ísť na operáciu. Obrovský slalom vynechala, v slalome spadla.

Pred olympiádou vo Vancouvri si poranila holennú kosť, stihla sa dať do poriadku. Vyhrala zjazd, v super G získala bronz. V kombinačnom slalome spadla a v 1. kole obrovského slalomu si pri páde dokonca zlomila malíček. Lindsey dúfa, že v tejto sezóne sa niečo podobné nebude opakovať.

„Uvedomujem si, že život lyžiara je prešpikovaný zraneniami, ale už stačilo," povedala pre AP.

S formou je na tom vraj veľmi dobre, po dvoch mesiacoch voľna, počas ktorých aj filmovala, trénovala v Čile a na Novom Zélande. „Verím si viac ako v minulosti. Prestávka mi prospela, telo je pripravené na záťaž," povedala Lindsey, ktorá chce zaútočiť aj na štvrté celkové víťazstvo vo Svetovom pohári.

Súperky zvyšujú motiváciu

Nebude to mať ľahké, niekoľko ďalších skvelých zjazdárok sa vracia so zvýšenou chuťou, a tiež po zranení. Najmä talentovaná Švajčiarka Laura Gutová, ktorá mala zranený bedrový kĺb. Koleno má už v poriadku Rakúšanka Nicole Hospová, posledná víťazka SP pred Vonnovou. Silná bude Američanka Julia Mancusová, ale aj jej priateľka Maria Rieschová.

„Čím viac konkurentiek bude, tým vyššia bude moja chuť do súperenia. Je to pre mňa veľká nová výzva," dodala pri oslave svojich 26. narodenín.