Zuzulová bez 2. kola obrovského slalomu, vyhrala Rebensburgová

Lindsey Vonnová.
Lindsey Vonnová. (Autor: ČTK/AP)
Sportnet|23. okt 2010 o 11:09

Veronike Zuzulovej vstup do 45. ročníka Svetového pohára v alpskom lyžovaní príliš nevyšiel.

Nevydarená súťažná premiéra slovenskej zjazdárky Veroniky Zuzulovej. V obrovskom slalome na rakúskom ľadovci skončila v 1. kole.

SöLDEN. Slovenská zjazdárka v prvej jazde sobotňajšieho obrovského slalomu na rakúskom ľadovci v Söldene nepostúpila do najlepšej 30-ky 2. kola a tak nebodovala.

Preteky vyhrala Nemka Viktoria Rebensburgová a slávila svoj prvý triumf kariéry v SP, hoci už má olympijské zlato. Druhá skončila so stratou 42 stotín jej krajanka Kathrin Hölzlová, tretia skončila Talianka Manuela Mölggová (+0,86 s). Nemecký obrovský slalom slávil svoj prvý triumf v pretekoch SP žien od čias Martiny Ertlovej v roku 2003.

Na čele súťaže sa po jej prvej polovici usadila trojica nemeckých šampiónok, úradujúca majsterka sveta v tejto disciplíne Hölzlová viedla s náskokom 45 stotín pred úradujúcou olympijskou víťazkou Rebensburgovou i Mariou Rieschovou, trojnásobnou zlatou medailistkou z vrcholných podujatí.

Zuzulová so štartovým číslom 35 s rešpektom prešla mimoriadne náročný nájazd do strmého previsu strednej pasáže, ktorá bola kritériom sama o sebe a navyše rytmus v nej určil aj silu sklzu v záverečných plochých metrov do cieľovej roviny. Namerali jej stratu 5,30 s, čo v danom momente stačilo presne na 30. miesto, ale vzápätí ju z postupovej pozície vytlačila Rakúšanka Nicole Hospová.

"Určite to dnes na náročnej trati nebolo ľahké. Aj niektoré ďalšie dievčatá s vyššími číslami boli prekvapené a v cieli nadávali, že trať nebola až taká ľadová, ako sme možno očakávali a boli na nej diery. Osobne som ale celkom spokojná so svojou jazdou. Rozhodujúce sekundy som stratila v hornej časti. Na ostatných medzičasoch som sa už potom pohybovala konštantne na 29. mieste. Keby som šla v hornej časti rýchlejšie, dostala by som sa do 2. kola,“ komentovala Veronika Zuzulová pre agentúru SITA.

Dvadsaťšesťročná Bratislavčanka, pripravujúca sa v posledných mesiacoch pravidelne so skupinou francúzskych zjazdárov, v minulej sezóne obrovské slalomy takmer vôbec nejazdila. V jej závere a tiež počas letnej prípravy na Novom Zélande si vyjazdila v tejto najtechnickejšej disciplíne solídne body, ktoré ju v rebríčku posunuli z druhej stovky až do štvrtej desiatky. Na postup do 2. kola na pretekoch Svetového pohára to však zatiaľ nestačilo.

"Moje zlepšenie je určite vidieť. Keby som skončila okolo päťdesiateho miesta, povedala by som si, že to nie je dobré. Takto mám odjazdené prvé preteky a idem ďalej. Mám pred sebou celú sezónu na to, aby som dokázala, že som sa zlepšila v obrovskom slalome,“ pripomenula V. Zuzulová.

Prepadákom 1. kolo víťazky

Celkovo mala Slovenka v 1. kole 35. čas a na 2. kolo jej chýbala takmer sekunda (96 stotín). Ešte horšie dopadla česká slalomová hviezda Šárka Záhrobská, ktorá 53. časom zaostala za Zuzulovou 2 sekundy 42 stotín...

Prepadákom bolo 1. kolo aj v podaní celkovej víťazky SP Američanky Lindsey Vonnovej. Najúspešnejšia zjazdárka uplynulých rokov išla tiež opatrne a v cieli mala manko 3,82 s na vedúcu pretekárku. Obrovský slalom je síce jediná disciplína, v ktorej Vonnová ešte netriumfovala, ale jazdí ju na vysokej úrovni aj s pozíciami na stupňoch.

Z 24. pozície sa v druhej jazde polepšila na 18. priečku. Jej najväčšia rivalka uplynulých sezón Rieschová naopak klesla na 4. priečku a prepustila dramatický záverečný boj svojim dvom krajankám. Rebensburgová bola na trati mimoriadne explozívna aj v najriskantnejších úsekoch a ako jediná neurobila viditeľnejšiu chybu.

Výsledky:

Obrovský slalom žien (1. + 2. kolo): 1. Viktora Rebensburgová (Nem.) 2:26,39 min, 2. Kathrin Hölzlová (Nem.) +0,42, 3. Manuela Moelggová (Tal.) +0,86, 4. Tanja Poutiainenová (Fín.) +0,93, 5. Maria Rieschová +1,10, 6. Tina Mazeová (Slovin.) +1,13, 7. Kathrin Zettelová (Rak.) +1,28, 8. Tessa Worleyová (Fr.) +1,42, 9. Anemone Marmottanová (Fr.) +1,52, 10. Elisabeth Görglová (Rak.) +1,59,...35. Veronika Zuzulová (SR) +5,30.

Domov»Zimné športy»Zuzulová bez 2. kola obrovského slalomu, vyhrala Rebensburgová