Zúfalá Žilina v Lige majstrov skončila

Žilinčania dostali od Marseille príučku.
Žilinčania dostali od Marseille príučku. (Autor: SME - TIBOR SOMOGYI)
Ladislav Harsányi|3. nov 2010 o 22:37

Žilinskí futbalisti stratili šance na postup v Lige majstrov a takmer určite budú v skupine poslední. Po katastrofálnom výkone podľahli Olympique Marseille zdrvujúco 0:7.

Žilinskí futbalisti stratili akékoľvek šance na postup v Lige majstrov a takmer stopercentne skončia v skupine poslední. Po bezradnom a katastrofálnom výkone podľahli Olympique Marseille zdrvujúco 0:7.

ŽILINA. Nádeje MŠK Žilina na prvý bodový zisk v Lige majstrov rozprášil Olympique Marseille za pár desiatok minút. V domácom tíme nefungovalo absolútne nič a po katastrofálnom prvom polčase prehrával 0:4.

Hostia nastúpili ofenzívne naladení, s tromi útočníkmi a od prvých minút dali jasne najavo, že do Žiliny prišli zvíťaziť.

Expresne vybavené

Sebavedomí Francúzi si presne prihrávali a hravo sa dostávali pred súperovu bránku. Žilinčania boli od začiatku nervózni, bránili len tieňovo, súperovi poskytli more priestoru a nedali si pozor ani pri štandardných situáciách.

Gólovú kanonádu odštartovala letná posila Marseille Gignac (francúzsky reprezentant prišiel z Toulouse za približne 17 miliónov eur!), ktorý loptu predĺžil za Dúbravkov chrbát po priamom kope Cheyroua. Ten istý hráč pripojil druhý gól hostí, keď ho Kaboré elegantne vysunul.

A v 24, min prišiel tretí úder hostí po rohovom kope, hlavou trafil Heinze. Pohľad na štatistiku už bol v tej chvíli výrečný: strely na bránku 0:3, mimo bránky 0:9. Kým domáci faulovali šesťkrát, hostia ani raz.

Bezradní Žilinčania si nevedeli prihrať na pár metrov a súper si s nimi robil, čo chcel. Logicky prišiel ďalší trest v podobe štvrtého gólu z kopačky Rémyho. Až potom urobili domáci pár súvislých akcií.

Po zmene strán bez zmeny

Po prestávke sa Žilina snažila zmierniť prehru, no opäť školácky

inkasovala dvakrát v priebehu necelých desať minút - z hlavy Lucha Gonzáleza i Gignaca, ktorý skompletizoval svoj hetrik. Gól so sedmičkovým efektom pridal Lucho González. Majtán mohol aspoň trochu zmierniť bolestný futbalový večer, ale brvno bolo proti.

Žilinčania utrpeli svoju najvyššiu prehru v európskych súťažiach, v skupine Ligy majstrov sú bez bodu, s astronomickým skóre 1:15. Marseille si za exhibíciu vyslúžil potlesk domáceho publika.

MŠK Žilina - Olympique Marseille 0:7 (0:4)

Liga majstrov 2010/2011 - F skupina - 4. kolo

Góly: 12., 21. a 54. Gignac, 52. a 63. Lucho González, 24. Heinze, 36. Rémy, ŽK: 45. Pečalka (Žilina). Pred 9 664 divákmi rozhodoval Švéd Stefan Johannesson. Žltá karta: Pečalka.

Žilina: Dúbravka - S. Angelovič, Pečalka, Šourek, Leitner - Jež, Bello, Vittor (34. Zošák), Vladavič (60. Gergel) - Ceesay (78. T. Majtán), T. Oravec

Marseille: Mandanda - Azpilicueta, S. Diawara, Mbia, Heinze (62. Taiwo) - Kaboré, Benoit Cheyrou - Lucho González - Rémy, Gignac (72. Brandao), Valbuena (62. A. Ayew)

Štatistiky: strelecké pokusy 11:23, strely na bránku 0:12, držanie lopty (v %) 49:51, rohové kopy 7:10, fauly 12:5, ofsajdy 4:2

Tabuľka F-skupiny:

1. Chelsea 4 4 0 0 12:2 9
2. Marseille 4 2 0 2 8:3 6
3. Spartak 4 2 0 2 5:6 6
4. ŽILINA 4 0 0 4 1:15 0
Povedali po zápase:

Pavel Hapal (tréner MŠK Žilina): "Aby som povedal pravdu, nechcelo sa mi na tlačovku po tomto zápase. Nie preto, žeby som sa bál zástupcov médií, ale len veľmi ťažko sa mi hodnotí tento zápas. Nielen preto, že sme vysoko prehrali, ale aj preto, že hostia z Marseille boli po celý zápas jednoznačne lepším mužstvom a to po všetkých futbalových stránkach. Dnes tu bola krásna návšteva a tiež kulisa a ľudia museli byť z výsledku neuveriteľne sklamaní. Tento náš dnešný výkon bol veľmi, veľmi slabý... Chcel by som sa touto cestou fanúšikom ospravedlniť. Nebolo by dobré, ak by na nás zanevreli. Od prvých minút sme akoby boli mimo tohto zápasu. Prehrávali sme osobné súboje, hrali sme málo odvážne, súperovi veľa vecí vychádzalo a my sme jednoznačne ťahali za kratší koniec. Ten vysoký gólový rozdiel na konci bol len smutným vyústením nášho dnešného herného prejavu. Chyba bola dnes u všetkých. Ťažké a zložité je teraz zahorúca hodnotiť, kde bola najväčšia chyba, to si musíme v pokoji rozobrať a poučiť sa. Momentálne nechcem vyvodzovať nejaké dôsledky. Do budúcnosti to musí byť lepšie, futbalový život sa nekončí. Ide o to, aby sme už proti Chelsea najbližšie odohrali lepšiu partiu.“

Oto Brunegraf (asistent trénera MŠK Žilina): "Vypomstilo sa nám to, čoho sme sa chceli vyvarovať - dostali sme dva góly po štandardkách a už v 24. minúte sme prehrávali 0:3. V takejto situácii sa už potom hrá veľmi ťažko. Všetko to bolo o pohybe, nedokázali sme podržať vôbec loptu."

Róbert Jež (kapitán MŠK Žilina): "Z našej strany niet čo hodnotiť, výsledok 0:7 hovorí za všetko. Kazili sme ľahké prihrávky, po štyroch strelách Marseille sme prehrávali 0:3 a bolo po všetkom."

Tomáš Oravec (útočník MŠK Žilina): "Schytali sme zahanbujúci výprask, ale zaslúžený. Nemá zmysel hľadať výhovorky. Vytvorili sme si iba jedinú šancu, ale to už bolo 0:7. Smerom dopredu sme nevymysleli vôbec nič. Dnes zlyhalo celé mužstvo."

Mário Pečalka (obranca MŠK Žilina): "Na takýto debakel si nepamätám ani z čias, keď som bol žiačik. Výsledok 0:7 naozaj nik nečakal, ťažko sa mi hľadajú slová. Najradšej by som sa niekam ukryl, ale viem, že to nejde. Život ide ďalej. Dostali sme poriadnu lekciu, z ktorej sa musíme poučiť."

Vladimír Leitner (obranca MŠK Žilina): "Nič nám nevychádzalo, súper bol rýchlejší a dôraznejší a ešte aj odrazné lopty sa všetky vracali na kopačky Olympique. Pre nás to bol ´deň blbec´. Facka, akú sme dostali, však bola namieste."

Ondřej Šourek (stopér MŠK Žilina): "Celkovo ako tím sme nepodali dobrý výkon a súper ako Olympique Marseille dokáže potrestať každú chybu. Preto bol výsledok taký, aký bol. Človek však musí vedieť prijať aj prehru a musí sa vedieť pobiť aj s takýmto nepriaznivým výsledkom. Striedanie v prvom polčase podľa mňa neprišlo preto, že Vittor hral zle. Jednoducho celé mužstvo hralo zle a tréner chcel len niečo zmeniť. Žiaľ, ani to nám potom nepomohlo."

Tomáš Majtán (útočník MŠK Žilina): "Je to jeden z najhorších futbalových momentov v mojej kariére, ale život ide ďalej. Musíme sa z toho pozbierať a pozerať sa do budúcnosti. Stalo sa to a my s tým už nič nenarobíme. V poslednej dobe máme problémy s tým, že nezachytíme úvod zápasu a potom sa trápime. V lige sa nám to ešte darí otáčať, ale Liga majstrov je úplná iná súťaž. Každú našu chybu dokážu súperovi hráči potrestať, čo bolo vidieť aj dnes."

Didier Deschamps (tréner Olympique Marseille): "Nemôžem povedať, že som očakával takýto jednoznačný výsledok, lebo by o mne napísali, že som arogantný. Dôležité je, že sme vyhrali a získali tri body do tabuľky. Samozrejme, v Lige šampiónov je zriedkavé zvíťaziť takýmto vysokým skóre a ja si to veľmi vážim. Dobre sme tento zápas začali a dôležité bolo, že sme vydržali v stanovenom tempe až dovtedy, kým to bolo potrebné. Aj pri narastajúcom skóre sme však stále rešpektovali hráčov súpera a snažili sa hrať poctivo do konca. Urobili sme dôležitý krok, ale teraz je dôležité, aby sme zvíťazili aj v Moskve. Treba tam dokončiť, čo sme v Žiline začali.“