Americký tenista hral v Bratislave s dvojrúčkovou raketou

Brian Battistone vie zahrať úder aj ľavou rukou, ale pravačka je uňho dominantná.
Brian Battistone vie zahrať úder aj ľavou rukou, ale pravačka je uňho dominantná. (Autor: PRE SME – DUŠAN BARBUŠ)
Ondrej Gajdoš|19. nov 2010 o 22:04

Volejbalistovi išlo podanie, vravel po zápase proti Battistonovi slovenský tenista Igor Zelenay.

BRATISLAVA. Američan Brian Battistone pútal vo štvorhre na turnaji Ritro Slovak Open pozornosť po boku Švéda Andreasa Siljeströma nezvyčajnou raketou i servisom. Raketa má dve rúčky. Rodák z Kalifornie si ju pri podaní zoberie do ľavej ruky a pravou si vysoko nadhodí loptičku. Kým je loptička vo vzduchu, prehodí si raketu do pravačky a vo výskoku ako volejbalista pri servise udrie do loptičky plnou silou.

Podanie letí okolo 200 km/h

„Lieta mu to rýchlosťou okolo dvesto kilometrov za hodinu a z výskoku má nenormálne uhly," vravel o Battistonovej premiére na Slovensku domáci tenista Igor Zelenay. Dvojica Battistone - Siljeström vyhrala v 1. kole bratislavského challengeru nad najvyššie nasadenou dvojicou Zelenay - Bracciali (SR, Tal.) 7:6, 7:6. Vo štvrtok však podľahla poľsko-chorvátskemu páru Bednarek - Žovko 6:3, 3:6, 8:10 a s turnajom sa rozlúčila.

Tridsaťjedenročný Battistone vysoký 190 cm so svojou raketou i zvláštnym spôsobom hry pútal pozornosť, diváci sa išli naňho pozrieť ako na raritu.

„V zápase s nami išlo tomu volejbalistovi podanie, so spoluhráčom mali vyše 70-percentnú úspešnosť prvého servisu," poznamenal Zelenay. „To bol základ ich víťazstva. Nepomohlo nám, že vo výmenách sme boli lepší my."

Zelenay zdolal Briana Battistona v debli vlani na antuke v Janove, vtedy hral Američan so svojím starším bratom Dannom. Tohto roku si hľadal do štvorhry rôznych partnerov a od augusta hrá pravidelne so Siljeströmom. Výkonnostne idú nahor, Battistone sa na jeseň prvý raz dostal do top 100. Teraz je na 88. mieste.

final-web.jpg

Zaujímavý je až s dvojrúčkou

Brian Battistone bol priemerným tenistom, s klasickou raketou hral jednoručný forhend a obojručný bekhend. S bratom začal byť zaujímavý, keď naštartovali experiment s raketou s dvoma rúčkami od dizajnéra Lionela Burta z Los Angeles.

„Spočiatku som si myslel, že sa s tým nebude dať hrať," vravel mladší zo súrodencov o prvých kontaktoch s dvojrúčkovou raketou. Brian hral v mladosti aj basketbal a volejbal. „Ale potom som našiel údery, ktoré sú lepšie ako so štandardnou raketou."

Reakcie ľudí na novinku boli rozličné. „Niektorí sa zlostili, či nemôžeme hrať tenis s normálnymi raketami, a prečo sme si priniesli takéto čudá," spomínal Brian. „Iní si mysleli, že si robíme žarty."

Bratia Battistonovci si museli dať schváliť rakety na Medzinárodnú tenisovú federáciu, až potom mohli hrať s nimi turnaje.

Brian Battistone pri nacvičovaní servisu

Hromadný prechod nehrozí

Brian Battistone hrá na challengeroch aj dvojhru. Nedávno dostal v kvalifikácii v Ortisei výprask od slovenskej jednotky Lacka 1:6, 2:6, ale predtým v Monse zdolal v kvalifikácii iného slovenského daviscupového reprezentanta Kližana 6:3, 6:4.

„Dvojrúčkovej rakete a osobitnému spôsobu hry nedávam veľkú budúcnosť," uvažoval Igor Zelenay. „Zdá sa mi, že Američania priniesli novinku, aby boli niečím zaujímaví. Aby na seba upútali pozornosť. Volejbalový servis s vysokým vyhodením loptičky pasuje do haly, ale ak vonku zafúka vietor alebo zasvieti do očí slnko, je zle."

Zelenay si už vyskúšal podanie z výskoku, no ani raz netrafil do kurtu. Novátora Battistona si v Bratislave zo zvedavosti pozrel aj druhý najlepší slovenský deblista Filip Polášek (43. v ATP).

„Pri servise zasiahne loptičku vo výške vyše troch metrov a ak ju trafí meter za sieť na vonkajšiu čiaru, returnujúci hráč nemá žiadnu šancu. Navyše, podanie z výskoku je nečitateľné," všimol si Polášek. „Možnože zopár mladých hráčov si vyskúša dvojrúčkovú raketu, ale nepredpokladám, že v tenise príde k hromadnému prechodu z klasických rakiet."

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Tenis»Americký tenista hral v Bratislave s dvojrúčkovou raketou