Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 15:34

Rodinová bude na Ritro Slovak Open obhajovať titul

Tenisový turnaj Ritro Slovak Open spoznal svoje finalistky po víťazstvách Bondarenkovej nad Barthelovou a Rodinovej nad Zuzanou Kučovou.

Kateryna Bondarenková o titul na Ritro Slovak Open zabojuje proti Jevgeniji Rodinovej.Kateryna Bondarenková o titul na Ritro Slovak Open zabojuje proti Jevgeniji Rodinovej. (Zdroj: AP)

BRATISLAVA. Ukrajinská tenistka Kateryna Bondarenková sa stala prvou finalistkou dvojhry na bratislavskom turnaji ITF Ritro Slovak Open (dotácia 25 000 USD, tvrdý povrch Premier Latex-Ite v NTC).

Štvorka medzinárodných otvorených majstrovstiev SR 2010 zvíťazila v úvodnom nedeľňajšom semifinále nad Nemkou Monou Barthelovou nasadenou ako ôsmou za 94 minút 7:5, 7:5. V úvodnej časti pritom prehrávala 3:5 a v druhom sete mala manko 2:4.

Niekdajšia členka Top 30 Kateryna Bondarenková, ktorá je po boku svojej sestry Aľony deblovou šampiónkou z melbournských grandslamových Australian Open 2008, si v nedeľu nie pred 16.00 h zahrá o titul s ruskou tenistkou Jevgenijou Rodinovou.

Kučová ani po veľkom boji na obhajkyňu nestačila

V úvodnom geme zápasu viedla Slovenka pri svojom podaní 40:0, ale napokon inkasovala brejk. To však bolo zrejme jediné zaváhanie v úvodnom sete z pohľadu 28-ročnej domácej hráčky. Keď sa Kučová dostala do úderov, začala vodiť súperku po kurte a presnými údermi k čiaram ničiť jej finálové ambície.

Za 25 minút bolo 6:1 a Rodinová miestami pôsobila rezignovane. Potom sa však akoby začal nový zápas. Rodinová sa po povolenej pauze medzi setmi vrátila na kurt ako iná hráčka - sebavedomá a herne o triedu lepšia ako v úvodnom dejstve.

Striasla nervozitu a za 25 minút súperke presne vrátila požičané - za stavu 6:1, 1:6 sa išlo do rozhodujúceho setu. V ňom bola Rodinová lepšou hráčkou, hrala s ľahkosťou, koncentrovane a takmer bez chýb.

Hoci staršia zo sestier Kučových bojovala, za stavu 0:2 odvrátila štyri brejkbaly a napokon znížila na 1:2, na presnú a strojovú hru súperky, ktorá hrala akoby bez nervov, už nenašla recept. Keď slovenská tenistka za stavu 1:3 piatykrát stratila podanie, bolo takmer rozhodnuté. Vzápätí sa síce ešte dostala k trom brejkbalom, no Rodinová ich chladnokrvne odvrátila a zvýšila na 5:1.

Záverečné podanie zápasu už Kučová nezvládla a aj vďaka dvom dvojchybám premenila jej súperka v poradí štvrtý mečbal. V bilancii vzájomných zápasov sa ruská hráčka ujala vedenia 2:1.

Vyhrala únava

"Začala som výborne, v prvom sete som mala ešte dosť síl a predvádzala som kvalitný tenis. Potom však nastal zlom. Hlava chcela, ale telo odmietalo, neposlúchali ma ruky ani nohy, preto ten konečný výsledok vyzerá tak, ako vyzerá. Rodinová v prvom sete robila veľa chýb, no postupne sa rozohrala," priznala Zuzana Kučová.

"Celkovo som s postupom do semifinále spokojná, veď je to môj najlepší výsledok na domácej pôde. Fanúšikovia boli skvelí a povzbudzovali ma aj vtedy, keď sa mi nedarilo," povedala Zuzana Kučová, pre ktorú bola uplynulá sezóna najúspešnejšou v kariére.

"S rokmi prichádzajú skúsenosti. Bola to moja najlepšia sezóna, v rebríčku som sa vyšplhala na 101. miesto a chýbalo málo, aby som mala zápis do prvej stovky. Dúfam, že sa mi podarí do nej dostať v budúcom roku, keď plánujem hrávať viac veľkých turnajov," dodala Kučová.

Rodinová za ďalším titulom

Napriek prehre má zverenkyňa Radky Zrubákovej za sebou svoje najlepšie vystúpenie na medzinárodných otvorených majstrovstvách Slovenska. Vlani sa lúčila v osemfinále po prehre s Bieloruskou Tatianou Pučekovou.

Teraz za svoje celkové vystúpenie na Ritre zinkasuje prémiu 1078 USD a 24 bodov do svetového rebríčka. Zuzane Kučovej zostane aj po bratislavskom turnaji na konte osem turnajových titulov z úrovne ITF.

Rodinová (104. v rebríčku WTA) má stále reálnu šancu obhájiť svoj singlový titul z minulého roka. V Národnom tenisovom centre neprehrala už deväť zápasov v rade a na ceste do tohtoročného finále vyradila aj tri Slovenky.

V úvodnom kole Lenku Tvaroškovú a neskôr aj obe sestry Kučové - v osemfinále Kristínu a v semifinále Zuzanu.

Štvorhra pre Laineovú a Pavlovičovú

Fínska tenistka Emma Laineová a Francúzka Irena Pavlovicová nasadené ako prvé sa stali víťazkami štvorhry na turnaji ITF Ritro Slovak Open v Bratislave (dotácia 25 000 USD, tvrdý povrch Premier Latex-Ite v NTC).

V sobotňajšom finále deblovej súťaže žien na medzinárodných otvorených majstrovstvách SR 2010 si poradili s dvojkami tohto podujatia, Francúzkou Claire Feuersteinovou a Ruskou Valeriou Savinychovou, za 78 minút dvakrát 6:4. Odnášajú si spoločný šek na 1176 dolárov, zdolaným patrí 686 dolárov.

Dvojhra - semifinále:

Jevgenija Rodinová (2-Rus.) - Zuzana Kučová (5-SR) 1:6, 6:1, 6:1 za 97 minút

Kateryna Bondarenková (4-Ukr.) - Mona Barthelová (8-Nem.) 7:5, 7:5 za 94 minút

Štvorhra -finále:

Emma Laineová, Irena Pavlovičová (1-Fín./Chor.) - Claire Feuersteinová, Valeria Savinychová (2-Fr./Rus.) 6:4, 6:4