Kližan po dráme vybojoval finále Ritro Slovak Open

Martin Kližan.
Martin Kližan. (Autor: SITA/AP)
TASR|20. nov 2010 o 16:01

Martin Kližan bude o titul tenisového turnaja Ritro Slovak Open bojovať s Rakúšanom Stefanom Koubekom.

BRATISLAVA. Slovensko napokon bude mať zastúpenie vo finále dvojhry na bratislavskom tenisovom turnaji ATP Challenger Tour Ritro Slovak Open (dotácia 106 500 eur, tvrdý povrch Premier Latex-Ite v NTC).

V druhom sobotňajšom semifinále v súboji nenasadených hráčov Martin Kližan zdolal Rusa Alexandra Kudriavceva za 117 minút 3:6, 6:3, 7:6 (5).

Vyrovnané stretnutie musel rozhodnúť až tajbrejk tretieho setu, v ktorom slovenský tenista hrajúci s voľnou kartou využil prvý mečbal za stavu 6:5 po tesne vyhodenej lopte súpera za základnú čiaru.

Súperom Kližana v nedeľňajšom finále po 14.00 h bude Rakúšan Stefan Koubek, ktorý si v prvom semifinále poradil s Rusom Igorom Kunicynom 6:3, 6:1.

Vzájomná bilancia medzi oboma finalistami je zatiaľ vyrovnaná 1:1. Skúsený Koubek zdolal Kližana vlani práve na Ritre v 1. kole hladko 6:3, 6:1.

Dvadsaťjedenročný zverenec Karola Kučeru Kližan sa môže stať štvrtým slovenským tenistom s triumfom na domácich medzinárodných majstrovstvách. V minulosti sa na tomto podujatí tešilo z celkového singlového triumfu trio Karol Kučera (2001), Dominik Hrbatý (2005) a Michal Mertiňák (2006).

Dvadsaťpäťročný Kudriavcev už nevyradil tretieho slovenského tenistu v rade. Na rakete agresívne hrajúceho Rusa skončili predtým aj Miloslav Mečíř ml. a Marek Semjan.

Kližan má po postupe do finále istý šek na 9000 eur a 65 bodov do rebríčka ATP. Zo súčasnej 217. pozície vo svetovom počítačovom poradí sa posunie hlboko do druhej stovky.

Dvojhra - semifinále:

Martin Kližan (SR) - Alexandre Kudriavcev (Rus.) 3:6, 6:3, 7:6 (5) za 117 minút

Stefan Koubek (Rak.) - Igor Kunicyn (8-Rus.) 6:3, 6:1

Po prvom sete nastal obrat

Kližan mal v úvodnom geme zápasu na rakete dva brejkbaly, nevyužil ich a zbytočne znervóznel. Za stavu 0:2 a 0:15 si to odniesla jeho zlomená raketa, za čo si vyslúžil „varovanie“ od empajrového. Kudriavcev si výhodu jedného brejku podržal do konca setu.

Za stavu 3:5 skvelým servisom odvrátil dva Kližanove brejkbaly a napokon ôsmym esom určil konečné skóre prvého setu na 6:3.

V druhom dejstve sa slovenský tenista upokojil a skoncentroval a začal predvádzať tenis, ktorý ho zdobil v predchádzajúcich zápasoch na tohtoročnom Ritre. Hral trpezlivejšie, úderom pridal dĺžku a podaniu razanciu.

Prvýkrát Rusa brejkol na 3:1, keď jeho súper po nevydarenom voleji odpálil teatrálne loptičku a pohneval si divákov. Za stavu 5:3 Kližan suverénne „odpodáva“l svoj gem a aj vďaka dvom esám a záverečnému víťaznému forhendu vyrovnal po hodine hry stav setov na 1:1.

Pomohli aj fanúšikovia

Rozhodujúce dejstvo začal Kližan vlažnejšie a pustil súpera do vedenia 3:0. To sa ešte neukázalo ako rozhodujúce. Kudriavcev síce našiel opäť svoj agresívny prejav a Kližan v rýchlych výmenách od základnej čiary častejšie chybil.

Za stavu však mladý Slovák využil menšiu dekoncentráciu Rusa pri podaní a brejkom sa dostal späť do zápasu. Domáci hráč bol zrazu na koni a za mohutnej podpory takmer 2000 ľudí v hľadisku hladko potvrdil brejk na 4:4.

Kližan v eufórii mal vzápätí na rakete dve brejkové príležitosti na 5:4, ale Kudriavcev aj vďaka 12. a 13. esu si servis podržal. Napokon sa hrala tajbrejková lotéria. V nej rozhodla Kližanova väčšia túžba po víťazstve.

Prvý minibrejk dosiahol na 3:1 a na 4:2 zvýšil esom po typicky ľaváckom servise von z kurtu. Vzápätí viedol domáci hráč aj 5:2, no Kudriavcev sa nevzdal a vyrovnal na 5:5. Trpezlivou hrou sa však Kližanovi podarilo vybojovať prvý mečbal, ktorý aj premenil zásluhou súperovej chyby.

"Bolo to vyčerpávajúce, ale som šťastný z postupu do finále. V prvom sete som sa katastrofálne hýbal. Potom mi pomohlo masírovanie nôh od fyzioterapeuta a som rád, že som prišiel na to, čo treba robiť. Zlepšil som sa výrazne. Sklamalo ma, že som prehrával 0:3 v treťom sete, ale potom som bojoval, hral som srdcom. Drží ma to nad vodou na celom turnaji, strašne dobre som sa cítil aj zásluhou divákov. Aj vďaka nim som vyhral tento zápas," povedal po zápase slovenský tenista.

"Koubek je skúsený a mám s ním bilanciu 1:1. Vlani som si ním prehral na Ritre hladko, ale v Prostějove ho tesne zdolal. Je síce dosť starý, ale asi hrá dobre, keď v Bratislave dokázal zdolať Lukáša Lacka. Spýtam sa ho, ako na Koubeka," povedal Martin Kližan na tlačovej besede po zápase.