Söderling porazil Ferrera a má šancu na postup

Robin Söderling
Robin Söderling (Autor: ap)
SITA|23. nov 2010 o 23:14

V súboji o prvé víťazstvo na ATP World Tour Finals bol podľa predpokladov úspešnejší Söderling.

LONDÝN. Švédsky tenista Robin Söderling nasadený ako štvrtý zvíťazil v záverečnom stretnutí tretieho dňa programu "výberového" šampionátu ATP World Tour Finals v Londýne (21. - 28. novembra, celková dotácia 5,07 milióna USD, tvrdý povrch v hale O2 Arena) v základnej B-skupine dvojhry nad Španielom Davidom Ferrerom, sedmičkou turnaja, za 102 minút 7:5, 7:5.

V prvom sete favorizovaný "severan" nevyužil dva brejkbaly v šiestej hre, ale presadil sa pri štvrtej možnosti v dvanástom geme zásluhou fantastického forhendového obhodenia popri čiare.

V druhom dejstve mal dvojnásobný finalista parížskeho grandslamového Roland Garros šancu uniknúť už na 2:0, podanie húževnatého súpera však prerazil až v šiestom geme, keď mu pri reakcii na bekhendový kros pomohla aj páska a potom už zakončil doťuknutím, hoci až na druhý pokus.

Söderling lepšie zvládol dôležité momenty

Švéd sa na príjme v ôsmej hre dostal na zhodu, v deviatej pri podávaní na triumf vyrovnal z 0:30 a súperovi vtedy zakričali "out", lenže kontrolný systém Jastrabie oko ukázal čiaru. Opakovalo sa teda pri stave 30:30 a rozhodený Söderling urobil dve zbytočné forhendové chyby do siete - 5:4*, po chvíli hladko z Ferrerovej strany aj *5:5, ba dokonca 30:15 preňho po hrubej dvojchybe súpera.

Švéda však následne predsa len znova podržalo podanie, upravil na 6:5* a vďaka "prasiatku" mal sľubných 30:30 v dvanástej hre. Splašený forhend Španiela vedľa dvorca mu dodal prvý mečbal a účinný forhendový krížny return sa postaral o zavŕšenie.

Štatistiky jednoznačne ukazujú, že zápas bol tzv. na rakete Söderlinga. Na víťazné údery dominoval 30:14, zároveň sa však pri svojom oveľa ofenzívnejšom a riskantnejšom prejave citeľne častejšie mýlil (nevynútené chyby 43:25). Zvládol dve tretiny z pätnástich zákrokov pri sieti.

Dvadsaťšesťročný Söderling, ktorému sa na rozdiel od matného nedeľňajšieho vstupu darilo na podaní (nastrieľal 12 es, platne trafil 69% prvých a získal 80% takto rozohraných fiftínov), sa vlani pri svojom debute na tzv. Masters prebojoval do semifinále, teraz má medzi elitou skóre 3:3.

O dva roky starší Ferrer takisto štartuje druhý raz. V sezóne 2007 - ešte v čínskom Šanghaji - sa dostal až do finále. Na šampionáte klesol na 4:3. Proti Švédovi má skóre 4:9. Söderling sa mu revanšoval za trojsetovú prehru z nedávneho semifinále vo Valencii. V tejto sezóne spolu bojovali už šiesty raz a Španiel má skóre 2:4.

Federer dvakrát vyhral a je na čele skupiny

V popoludňajšom zápase v tejto skupine štvornásobný šampión Roger Federer zo Švajčiarska (tituly v rokoch 2003, 2004, 2006, 2007) zdolal domáceho Andyho Murraya nečakane hladko 6:4, 6:2 a je na prahu postupu do semifinále.

Predčasnú istotu by už v utorok nadobudol iba v prípade, ak by Ferrer získal čo i len set proti Söderlingovi. Aj bez toho je však Švajčiar pred štvrtkom v extrémne sľubnej situácii.

V stredu sú v rámci singlovej časti ATP World Tour Finals 2010 na programe dve stretnutia v A-skupine: Tomáš Berdych (6-ČR) - Andy Roddick (8-USA) od 15.00 h SEČ a Rafael Nadal (1-Šp.) - Novak Djokovič (3-Srb.) so začiatkom nie pred 21.00 h SEČ.

4. Ferrer 2 0 2 0:4 15:26 0

Legenda: hráč, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.

Predchádzajúce výsledky: Roger Federer (2-Švajč.) - David Ferrer (7-Šp.) 6:1, 6:4, Andy Murray (5-V. Brit.) - Robin Söderling (4-Švéd.) 6:2, 6:4

Tabuľka A-skupiny:

1. Djokovič 1 1 0 2:0 12:6 2
2. Nadal 1 1 0 2:1 16:16 2
3. Roddick 1 0 1 1:2 16:16 0
4. Berdych 1 0 1 0:2 6:12 0

Doterajšie výsledky: Rafael Nadal (1-Šp.) - Andy Roddick (8-USA) 3:6, 7:6 (5), 6:4, Novak Djokovič (3-Srb.) - Tomáš Berdych (6-ČR) 6:3, 6:3