Suverénna Björgenová, Procházková s kariérnym maximom

SITA|11. dec 2010 o 13:27

Marit Björgenová porazila v Davose svoju veľkú rivalku Justynu Kowalczykovú, keď vyhrala preteky na 10 km. Jediná Slovenka v súťaži Alena Procházková skončila na jedenástom mieste.

DAVOS. Suverénnou víťazkou sobotňajších pretekov v rámci 30. ročníka Svetového pohára v behu na lyžiach sa na 10 km klasickou technikou vo švajčiarskom Davose stala Nórka Marit Björgenová a upevnila si pozíciu líderky v hodnotení Svetového pohára.

Slovenská reprezentantka Alena Procházková obsadila vynikajúce 11. miesto, je to pre ňu najlepšie umiestnenie v kariére v dlhých behoch.

Jediná Slovenka v 63-člennom štartovom poli Alena Procházková v sobotu so štartovým číslom 22 po pomalšom úvode postupne zrýchľovala, na prvom medzičase ju klasifikovali na 20. priečke, na druhom bola už trinásta a v záverečnom trojkilometrovom získala k dobru ďalšie dve pozície.

Dvadsaťšesťročná rodáčka z Banskej Bystrice dosiahla jedenástym miestom úspech kariéry, doteraz sa najvyššie dostala na 12. priečku na klasickej päťke pred dvoma týždňami vo fínskom Kuusame.

"Je to veľmi dobrý výsledok v tejto konkurencii a najmä v tejto nadmorskej výške. Samotné preteky boli celkom fajn, pretože napadlo strašne veľa snehu, asi pol metra. Mne to na takýchto tratiach celkom vyhovuje. Na začiatku boli predo mnou trochu slabšie pretekárky a nemala som informácie o tom, ako idem. Až v druhom kole som na to poriadne šliapla. Možno som prvé kolo rozbehla trochu opatrnejšie, veď je to solídna nadmorská výška. Začala som ale celkom dobre a druhé kolo som udržala v ešte väčšej rýchlosti," prezradila pre agentúru SITA spokojná Alena Procházková.

"Som veľmi rada, že sa mi darí približovať sa elitnej desiatke na dlhších tratiach. Už mám aj vek na to, aby som solídne behala tieto vzdialenosti. Teší ma, že sa posúvam hore krok po kroku," povedala evidentne šťastná rodáčka z Banskej Bystrice.

Tohtosezónna suverénka Björgenová dosiahla najrýchlejší čas na oboch medzičasoch aj v cieli. Dva päťkilometrové okruhy s celkovým prevýšením 170 m zvládla za 29:31,6 min. Tridsaťročná hrdinka tohtoročných zimných olympijských hier v kanadskom Vancouveri, kde získala 5 medailí (3 - 1 - 1), v cieli predstihla takmer o pol minúty svoju veľkú rivalku Poľku Justynu Kowalczykovú, na treťom mieste klasifikovali ďalšiu Nórku Therese Johaugovú. Do Davosu pritom Björgenová necestovala podľa trénera nórskej reprezentácie Egila Kristiansena ako favoritka.

Medzi ženami v tejto sezóne Svetového pohára pri účasti tejto trojnásobnej olympijskej víťazky jej súperky zatiaľ "hrali" už len druhé miesto. Tridsaťročná Nórka triumfovala v úvodných pretekoch voľnou technikou vo švédskom Gällivare, potom v šprinte, v behu klasickou technikou i celkovo v minitour "Ruka Triple“ v rámci podujatia Nordic Opening vo fínskom Kuusame.

Prvýkrát bola na najvyššom stupienku na pódiu pre medailistov iná pretekárka až minulý týždeň v nemeckom Düsseldorfe, kde Björgenová neštartovala. Najnovšie si pripísala aj triumf v Davose, svoj premiérový individuálny v tomto švajčiarskom meste.

Výsledky - 10 km klasickou technikou:

ŽENY: 1. Marit Björgenová (Nór.) 29:31,6 min, 2. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +29,3 s, 3. Therese Johaugová (Nór.) +39,1, 4. Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) +1:37,3 min, 5. Marianna Longová (Tal.) 1:39,9, 6. Masako Išidová (Jap.) +1:41,1, 7. Marte Eldenová (Nór.) +1:44,9, 8. Krista Lahteenmakiová (Fín.) +1:45,4, 9. Katrin Zellerová (Nem.) +1:52,5, 10. Julia Čekalevová (Rus.) +1:55,7, 11. Alena Procházková (SR) +1:58,9.

Poradie v celkovej klasifikácii SP po 7 pretekoch z 31 naplánovaných (vrátane Nordic Opening):

ŽENY: 1. Marit Björgenová (Nór.) 540 bodov, 2. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 389, 3. Charlotte Kallová (Švéd.) 311, 4. Arianna Follisová (Tal.) 284, 5. Nicole Fesselová (Nem.) 250, 6. Julia Čekalevová (Rus.) 214, 7. Marianna Longová (Tal.) 211, 8. Therese Johaugová (Nór.) 209, 9. Vibeke Westbye Skofterudová (Nór.) 206, 10. Petra Majdičová (Slovin.) 205,...14. Alena Procházková (SR) 119.

Poradie v hodnotení tzv. dlhých behov (long distance) po 4 pretekoch zo 17 naplánovaných:

ŽENY: 1. Marit Björgenová (Nór.) 290 bodov, 2. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 205, 3. Therese Johaugová (Nór.) 157, 4. Charlotte Kallová (Švéd.) 151, 5. Nicole Fesselová (Nem.) 127, 6. Marianna Longová (Tal.) 113, 7. Julia Čekalevová (Rus.) 111, 8. Vibeke Westbye Skofterudová (Nór.) 100, 9. Arianna Follisová (Tal.) 96, 8. Anna Haagová (Švéd.) 88, ... 19. Alena Procházková (SR) 50.