Mladý Slovák zažiaril proti slávnej univerzite

Pavol Lošonský
Pavol Lošonský (Autor: fanfeedr.com)
Tomáš Prokop|27. dec 2010 o 09:53

V USA sa slovenský krídelník dokázal presadiť v najvyššej univerzitnej lige. V poslednom zápase skoro pomohol pokoriť historicky najúspešnejšiu univerzitu.

BRATISLAVA. IRVINE. Deväťdesiat percent najväčších amerických hviezd začalo svoje skvelé kariéry na univerzitách a odtiaľ pokračovalo do profesionálneho basketbalu.

V posledných rokoch sa snažilo v USA preraziť aj viacero Slovákov, z ktorých najznámejšími menami sú určite bratia Rančíkovci. Najmä starší Martin patril na škole Iowa State k úplne najlepším.

Odchovanec Pezinka

Svojej šance sa výborne chytil aj odchovanec pezinského basketbalu Pavol Lošonský. Mladý krídelník hrá druhý rok za prvodivíznu univerzitu Irvine, kde sa už presadil do základnej päťky.

„Hrať basketbal v USA bolo dlho mojím snom a išiel som tvrdo za ním. Dosť mi pomohol bývalý tréner reprezentácie Juraj Žuffa, vďaka ktorému som sa dostal na moju prvú školu Butte College," rozhovoril sa Lošonský.

Začiatky boli pre 22-ročného hráča enormne ťažké. Iný štýl hry, nové prostredie, jazyková bariéra vytvárali spočiatku priepasť. Postupom času sa však všetko zmenilo k lepšiemu.

Zásluhu na tom mal najmä tréner Butte Russ Critchfield, ktorý mladého Slováka prijal ako vlastného syna.

„S trénerom sme si vybudovali skvelý vzťah. Pomáhal mi s angličtinou, s jeho rodinou som mohol tráviť sviatky, vozil ma na tréningy."

Po dvoch vydarených rokoch v drese Butte sa začali o rodáka z Bratislavy zaujímať viaceré väčšie univerzity. Z nich si nakoniec vybral kalifornskú Irvine.

Jedným z lídrov

Prvý rok sa v najvyššej súťaži rozohrával. Nastupoval väčšinou z lavičky náhradníkov a v priemere dával štyri body. Druhý rok sa však zaradil medzi jedného z lídrov zostavy a zatiaľ nastúpil vo všetkých dvanástich zápasoch v základnej päťke.

„Pomohli mi trochu aj zranenia spoluhráčov. Potom som sa chytil, je to môj posledný rok v USA, lebo každý má štipendium na štyri roky. Chcem z toho vyťažiť čo najviac," dodal Lošonský.

V poslednom zápase tesne pred Vianocami skoro prekvapili hráči Irvine historicky najúspešnejšiu univerzitu UCLA. So školou, z ktorej sú aj súčasné hviezdy NBA Russell Westbrook, Kevin Love či historicky najlepší strelec profiligy Kareem Abdul-Jabbar alebo česká legenda Jiří Zídek ml., prehrali len o bod po výsledku 73:74.

Slovenský reprezentant patril k najlepším na palubovke, keď strelil 15 bodov a pridal 6 doskokov. „Hrali sme v obrovskej hale, ktorá má bohatú históriu. Takéto zápasy sa vám zachovajú v pamäti na celý život. Preto som si ho vychutnal, určite mi môj výkon dodal sebavedomie."

Jedna z tréningových metód

Beh s kolesom od traktora

Lošonský berie USA ako prípravu na profesionálnu kariéru. „Mnoho ľudí ma odrádzalo od prechodu do Ameriky. Dávali mi za príklad kariéru Tona Gavela, ktorý sa dokázal vypracovať v Európe. Bol som však tvrdohlavý a neľutujem to. V Amerike sa trénuje naplno na každej úrovni. Tréningy sú aj o piatej ráno a majú rôzny charakter. Robil som veci, o ktorých sa mi nesnívalo. Od ťahania traktorového kolesa až po behanie v piesku. Najlepší sú preto najlepší, lebo dokážu všetko odmakať na sto percent, a to ma Amerika naučila."

Američanov zaujímajú aj amatéri

BRATISLAVA. Systém športu na amerických univerzitách je možno najlepší na svete.

Mladí hráči majú skvelé podmienky, štipendium, ale za športové výsledky nedostávajú ani cent. Majú na výber jednu z vyše tisícky univerzít, ktoré sú rozdelené do troch líg.

Vysokoškolský šport má v USA obrovskú sledovanosť a návštevy na zápasoch NCAA (vysokoškolská liga) predstihujú aj rekordy v NBA. Absolútnym rekordom je 78 129 divákov na zápase univerzít Michigan State a Kentucky. Každoročným vyvrcholením ligy je marcové šialenstvo alebo „March Madness." Prenosy z turnaja majú veľkú sledovanosť.

O rešpekte a sile NCAA hovorí aj fakt, že k posledným dvom titulom na olympiáde a majstrovstvách sveta doviedol americkú reprezentáciu Mike Krzyzewski. Uznávaný kouč, ktorý nikdy netrénoval v NBA, ale pôsobí už 30 rokov na severokarolínskej univerzite Duke.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Halové športy»Basketbal»Mladý Slovák zažiaril proti slávnej univerzite