Gebrselasieho víťazný návrat, Tadese najlepší v Madride

Záver roka už tradične patril rôznym silvestrovským behom na celom svete.

BRATISLAVA. Svetový rekordér v polmaratóne Haile Gebrselassie vyhral 55. ročník Silvestrovského behu v angolskej Luande časom 28:00 min s náskokom 34 sekúnd pred Keňanom Josphatom Kipronom Menjom. Tretí dobehol ešte len 15-ročný Etiópčan Bonsa Diba Direba za 28:37 min.

Pre 37-ročného Gebrselassieho to boli prvé preteky od 7. novembra, keď pre bolesti v pravom kolene nedokončil prestížny Newyorský maratón a vzápätí vyhlásil, že končí svoju mimoriadne úspešnú kariéru. O osem dní neskôr svoj úmysel zmenil a priznal, že rozhodnutie skončiť bolo náhle a nekonzultoval ho s nikým.

Jeden z najstarších Silvestrovských behov na svete, súťaž na 15 km v brazílskom Sao Paule, vyhral domáci Marislon Gomes dos Santos časom 44:07 min so 42-sekundovým náskokom Barnabasom Kosgeiom z Kene. Tretí skončil víťaz predošlých dvoch ročníkov James Kipsang Kwambai. Dos Santos, víťaz maratónu v New Yorku v rokoch 2006 a 2008, sa stal prvým brazílskym víťazom tohto slávneho podujatia od roku 2006. Predtým vyhral ešte aj v rokoch 2003 a 2005. Súťaž žien vyhrala Alice Timbililiová z Kene v novom traťovom rekorde 50:19 min a na konto si pripísala druhé prvenstvo na Silvestrovskom behu v Sao Paule, keď predtým triumfovala v roku 2007.

Najväčší Silvestrovský beh v Európe (bežal sa už 46. ročník) vyhral v Madride Zersenay Tadese z Eritrey. Polmaratónsky svetový rekordér dosiahol na 10-kilometrovej trati čas 28:27 min, keď bol é 9 sekúnd rýchlejší ako Španiel Ayad Lamdassem. V súťaži žien jasne dominovala majsterka Európy v krose a bronzová na ME 2010 na desaťtisícke Jessica Augustová, ktorá zvíťazila s takmer minútovým náskokom.

Tridsiaty šiesty ročník Silvestrovského behu v talianskom Bolzane vyhrala v kategórii žien svetová šampiónka na päťtisícke Vivian Cheruiyotová, ktorá 5-kilometrovú trať zvládla za 15:53 min. Preteky mužov na 10 km vyhral Imane Merga z Etiópie časom 28:33 min, keď iba o dve desatiny zdolal majstra Európy na 5000 a 10 000 m z Barcelony Mohameda Faraha z Veľkej Británie.

Súhrn výsledkov Silvestrovských behov:

SVET:

MADRID (Španielsko): 46. ročník Silvestrovského behu - muži (10 km): 1. Zersenay Tadese (Eritrea) 28:27 min, 2. Ayad Lamdassem 28:36, 3. Jesús Espaňa (obaja Šp.) 28:40. Ženy (10 km): 1. Jessica Augustová (Portug.) 31:59 min, 2. Nuria Fernándezová 32:54, 3. María José Pueyová (obe Šp.) 33:19.

LUANDA (Angola): 55. ročník Silvestrovského behu - muži (10 km): 1. Haile Gebrselassie (Et.) 28:00 min, 2. Josphat Kiprono Menjo (Keňa) 28:34, 3. Bonsa Diba Direba (Et.) 28:37. Ženy (10 km): 1. Dire Tuneová 32:16, 2. Almaz Ayan Ebová 32:19, 3. Rehima Redizová (všetky Et.) 33:14.

SAO PAULO (Brazília): 86. ročník Silvestrovského behu - muži (15 km): 1. Marilson Gomes dos Santos (Braz.) 44:07 min, 2. Barnabas Kosgei 44:49, 3. James Kwambai (obaja Keňa) 45:15. Ženy (15 km): 1. Alice Timbililová (Keňa) 50:19 min - traťový rekord, 2. Simone Alvésová (Braz.) 50:25, 3. Eunice Jepkuruiová (Keňa) 51:42.

PEUERBACH (Rakúsko): Silvestrovský beh - muži (6,8 km): 1. Najim El-Gady (Mar.) 18:53 min, 2. Regasa Bacha 19:06, 3. Abera Chana (obaja Et.) 19:08. Ženy (5,1 km): 1. Asmare Work Bekeleová 16:31 min, 2. Gebreyes Weldehanaová 16:36, 3. Alemu Birtukanová (všetky Et.) 16:37.

TRIER (Nemecko): 21. Ročník Silvestrovského behu - muži (8 km): 1. Micah Kogo (Keňa) 22:57 min, 2. Arne Gabius (Nem.) 23:19, 3. Mariusz Gizynski (Poľ.) 23:23. Ženy (5 km): 1. Sabrina Mockenhauptová (Nem.) 16:25 min.

BOLZANO (Taliansko): 36. ročník Silvestrovského behu - ženy (5 km): 1. Vivian Cheruiyotová (Keňa) 15:53 min, 2. Gedo Uturová (Et.) 15:53, 3. Prisca Jepletingová (Keňa) 16:00. Muži (10 km): 1. Imane Merga (Et.) 28:33 min, 2. Mo Farah (V. Brit.) 28:33, 3. Edwin Soi (Keňa) 28:42,... 10. Sergij Lebiď (Ukr.) 30:05 (9-násobný majster Európy v krose).

FRANKFURT NAD MOHANOM (Nmeecko): 32. ročník Spiridonovho silvestrovského behu - muži (10 km). 1. Younes Ammouta (Mar.) 30:59, ženy (10 km): 1. Fraol Bezabehová (Et.)

37:11.

SLOVENSKO:

BRATISLAVA: 22. ročník Silvestrovského behu cez bratislavské mosty - muži (10 km): 1. Lukáš Barták (Kobra Bratislava) 36:50, 2. Roman Vajs (VŠC Dukla Banská Bystrica) 36:55, 3. Andrej Národa (Rak./SV Schwechat) 37:09. Ženy (10 km): 1. Jela Furuczová (Golem Club) 44:32.

DOLNÉ OREŠANY: 39. ročník Silvestrovského krosu - muži (6,5 km): 1. Ján Fáber (ObÚ Suchá nad Parnou) 25:28 min, 2. Ondrej Piják (ŠK Cajla Pezinok) 26:22, 3. Ján Cvičela (AK Bojničky) 26:29. Ženy (6,5 km): 1. Katarína Drahovská (ŠBR Piešťany) 29:52.

PREŠOV: 25. ročník Silvestrovského behu - muži (7 km): 1. Tomáš Šitár (OBS Prešov) 24:27. Ženy (7 km): 1. Slávka Pavuková (Proč) 28:26.

LIETAVA: 3. ročník Memoriálu Antona Janošku - muži (10,150 km): 1. Juraj Vitko (MŠK Kysucké Nové Mesto) 32:56, 2. Roman Arbert (JM Demolex Bardejov) 33:33, 3. Jozef Urban (JM Demolex Bardejov) 33:42. Ženy (10,150 km): 1. Alena Pochybová (MŠK Kysucké Nové Mesto) 40:52.

SENICA: 24. ročník Silvestrovského behu - muži (5,4 km): 1. Tomáš Palkovič (Junior Holíč) 18:57, 2. Miroslav Hlúpik 19:16, 3. Patrik Portášik (obaja AŠK Grafobal Skalica) 19:37. Ženy (5,4 km): 1. Jana Kadlecová (ČR/AK Hodonín) 22:44.

VRÚTKY: 30. ročník Silvestrovského behu zdravia - muži (11,5 km): 1. Róbert Rolko (AŠKP Žilina) 41:28 min, 2. Ondrej Jurčák (Slávia STU Bratislava) 42:26, 3. Dušan Nemček (HK JAMES Dolný Kubín) 42:49. Ženy (11,5 km): 1. Sylvia Šebestianová (AŠK Grafobal Skalica) 46:05 min.