Tatar už vie, ako chutí NHL aj prvý gól

Dubnický hokejista si odložil puk na pamiatku. Prekonal ním brankára New Yorku Islanders Rolosona. Tomáš Tatar je štrnástym Slovákom v tejto sezóne v NHL.

V 51. minúte zápasu Detroit Red Wings – New York Islanders prekonal Tomáš Tatar brankára Dwayna Rolosona.(Zdroj: TASR/AP)

DETROIT, BRATISLAVA. Slovenský hokejista Tomáš Tatar prišiel v piatok na predpoludňajšie rozkorčuľovanie pred zápasom AHL v Grand Rapids, ale večer už hral o 300 kilometrov ďalej v Detroite vo svojej premiére na ľade NHL.

„Pripadá mi to ako sen," vravel 20-ročný útočník do telefónu pre SME. „Prvý zápas za Detroit a hneď aj premiérový gól v NHL. K dokonalosti chýbalo už len víťazstvo."

Prvý gól Tomáša Tatara v NHL

Vypredaná Joe Louis aréna

Detroit draftoval Dubničana Tatara v lete 2009 a poslal ho na farmu do Grand Rapids. Vlani bol najmladším hráčom v AHL, naberal skúsenosti. V tejto sezóne je už najproduktívnejším hráčom mužstva, v 35 zápasoch strelil deväť gólov a na 20 prihral.

„Na Silvestra som sa pripravoval na zápas proti Toronto Marlies, keď si ma zavolal tréner Curt Fraser a povedal, že večer budem hrať za Detroit. Všetko potom nabralo prudký spád a o pár hodín som už bol s tímom Red Wings," povedal šikovný krídelník s nosom na góly.

„Vyše dvadsaťtisícová Joe Louis aréna bola v zápase s New Yorkom Islanders zaplnená do posledného miesta, hralo sa v úžasnej atmosfére. Spočiatku som bol nervózny, ale po dvoch - troch striedaniach všetko zo mňa opadlo a koncentroval som sa na hokej."

Tatar dostal dres s číslom 21, vyberať si nemohol. V Grand Rapids nosí dvadsaťsedmičku.

S Muršakom na farme, aj v prvom tíme

Detroit vedie tabuľku Západnej konferencie, má konsolidovaný tím. V poslednom čase sa však zranili útočníci Mike Modano, Pavel Daciuk, Dan Cleary aj Patrick Eaves, a tak tréner Mike Babcock siahol do farmárskeho mužstva. Najprv si vybral slovinského hráča Jana Muršaka, potom už siahol po Tatarovi.

„S Muršakom sme kamaráti ešte z tímu Grand Rapids, a tak mi veľmi dobre padlo, že sme spolu aj v prvom tíme," pochvaľoval si slovenský reprezentant.

V 51. minúte zápasu bol na ľade v útoku s Kanaďanmi Draperom a Helmom, keď strelil vyrovnávajúci gól na 3:3. „Rafalski posunul puk od modrej čiary Helmovi a ten vypálil po ľade spoza ľavého kruhu, trafil moju hokejku pred bránkou. Tečovaná strela prekvapila gólmana Rolosona. Puk sa zatrepotal v sieti. Nádherný pocit."

Tešiaceho sa Tatara obkolesili spoluhráči, veterán Kris Draper mu priniesol puk. Ako pamiatku na prvý gól v NHL. Detroit bol v zápase strelecky aktívnejší (počet striel 41:23), ale najlepší hráč na ľade Roloson sa už nedal prekonať. Parenteau zabezpečil víťazstvo Islanders vo štvrtej minúte predĺženia. Detroitu tak zostal iba bod za remízu v riadnom hracom čase.

Užíva si každú minútu

„Už viem, aké je to v NHL, teraz by som chcel odohrať s tímom ďalšie zápasy," vravel povzbudený prvým stretnutím. „Je mi však jasné, že keď sa uzdravia terajší maródi, pošlú ma späť do Grand Rapids. Ale kým som v prvom mužstve, užívam si s ním každú minútu."

Lídrom Detroitu je švédsky štyridsiatnik Nicklas Lidström, najproduktívnejším útočníkom jeho krajan Henrik Zetterberg. V zostave Red Wings sú aj dvaja českí hokejisti, obranca Jakub Kindl a útočník Jiří Hudler.

Tatar dostal proti Islanders solídny priestor na ľade 12:18 min, v nedeľu sa pripravoval na ďalší domáci zápas s Philadelphiou Flyers.

V tejto sezóne je Tomáš Tatar už štrnástym slovenským hokejistom, ktorý nastúpil v zápase NHL.