Športové udalosti na Slovensku v roku 2011: Doba ľadová a voda divoká

Športovou udalosťou roku 2011 bude hokejový šampionát na Slovensku.
Športovou udalosťou roku 2011 bude hokejový šampionát na Slovensku. (Autor: VLADIMÍR ŠIMÍČEK - SME)
Sportnet|3. jan 2011 o 09:58

Kalendár sveta športu z roka na rok tučnie. Ten tohtoročný ponúka aj dva jedinečné šampionáty na Slovensku. V letných olympijských športoch to bude rok boja o Londýn.

BRATISLAVA. Slovensko čaká dlhá zima. Príde doba ľadová. Všetko, čo zamrzne, však napokon spláchne divoká voda. To nie je katastrofická predpoveď počasia, len upútavka na dve hrozienka v športovom kaledári 2011 inšpirovaná reklamnou kampaňou o Hokejovej republike.

Slovensko v roku s dvoma jednotkami hostí svet vo svojich jednotkových športoch. V najpopulárnejšom aj v najúspešnejšom: v apríli a v máji v Bratislave a v Košiciach hokejové majstrovstvá sveta a v septembri v Čunove majstrovstvá sveta vo vodnom slalome.

Od Tatier k Dunaju

Primát úspešnosti vodákov je nespochybniteľný: tromfli všetku konkurenciu nielen na olympiáde 2008, ale aj na svetových šampionátoch 2009 a 2010.

Dilemu, či sú Slováci zaťažení viac na hokej alebo – ako väčšina sveta – na futbal, by vyriešil iba exaktný výskum. Aj bez neho však možno s čistým svedomím podpísať, že hokejový šampionát bude najväčšou športovou udalosťou u nás prinajmenej od lyžiarskych majstrovstiev sveta 1970 vo Vysokých Tatrách.

Potvrdzuje to predpredaj vstupeniek. Odvtedy, ako si Miroslav Šatan symbolicky od maskota Gooolyho pred štvrťrokom kúpil prvú, predalo sa ich takmer 200-tisíc, čiže polovica z 392-tisíc určených na predaj. Do začiatku šampionátu ostáva ešte 115 dní.

Ako obhajcovia titulu k nám prídu Česi. „Priaznivci v srdci Európy si prajú jediné: bratislavské finále Česko – Slovensko,“ napísali pred pár dňami Lidové noviny.

Prvý raz vôbec sa v elitnej kategórii majstrovstiev sveta predstavia aj slovenské hokejistky. Pravda, nie doma, ale vo Švajčiarsku.

Futbal má v itinerári „len“ ženský šampionát. Nemecko sa naň však teší bezmála ako pred piatimi rokmi na mužský, túži po treťom svetovom titule.

Mužský futbal čaká kvalifikačný rok. Na svetovom šampionáte už Slovensko hralo, na európskom ešte nie. Weissov tím je po štyroch z desiatich kôl B-skupiny boja o účasť na ME 2012 štvrtý s rovnakým ziskom ako Arménsko a Írsko a s dvojbodovou stratou za Ruskom.

Krutý boj o Londýn

Nepárne roky sú neolympijské. Ani v nich však frekvencia skloňovania Hier neklesá. Šiesteho júna na 123. zasadaní Medzinárodného olympijského výboru v juhoafrickom Durbane padne rozhodnutie o dejisku zimnej olympiády 2018, o ktorú sa uchádza kórejský Pchjong-čang, nemecký Mníchov a francúzske Annecy.

Navyše, v roku 2011 rozdelia väčšinu miesteniek do Londýna 2012. Spravidla na svetových šampionátoch.
Na vodnoslalomárskom v Čunove dokonca dve tretiny: 56 z 82. Žiaľ, v platnosti ostáva podmienka jedna disciplína – jedna krajina – jedna loď. Výnimkou je C2 – druhú posádku však môžu tvoriť len tí, čo sa už kvalifikovali v C1 alebo K1.

Podobne v rýchlostnej kanoistike: na augustových MS v Szegede rozdajú 176 londýnskych miesteniek z 246. Komárňanský štvorkajak stojí pred situáciou hop alebo trop: prvých desať lodí a hotovo. V ženskom dvojkajaku prvých šesť, ale štyri ešte dovyberajú – dva z nich z európskej kvalifikácie.

V streľbe 89 z 390 miesteniek rozdali už vlani. Slovensko má dve: jednu vystrieľala majsterka sveta v trape Zuzana Štefečeková a druhú európska šampiónka v skeete Danka Barteková. Ďalšie možnosti ponúkajú tohtoročné všestrelecké ME a podujatia Svetového pohára.

Čo šport, to iný kľúč

Medailista pekinskej olympiády David Musuľbes a ďalší zápasníci majú tohto roku dve šance: vyhrať na jarných majstrovstvách Európy alebo skončiť v osmičke na septembrovom svetovom šampionáte. Čo šport, to iný systém nominácie.

Vzpieračov čaká druhý polčas kvalifikácie: na základe súčtu majstrovstiev sveta 2010 a 2011 si 24 krajín rozdelia 175 z 245 miest. V prvom skončilo Slovensko dvadsiate tretie.

Gymnasta Samuel Piasecký si na októbrovom svetovom šampionáte v Tokiu môže vybojovať Londýn iba v prípade, že na náradí získa medailu (tohto roku sa na MS ako prvý Slovák dostal na bradlách do finále a v ňom skončil ôsmy).

Prvou a poslednou možnosťou nominovať sa cez viacboj pre gymnastov z krajín bez silného tímu bude svetová kvalifikácia v januári 2012 v Londýne.

Atletika a plávanie si naďalej udržali výsadu nominácií na základe limitov s uzávierkou až tesne pred olympiádou. Oba prestížne športy majú na tohtoročnom programe aj majstrovstvá sveta. A na tom istom, ázijskom kontinente: atletika v kórejskom Degu a plávanie v čínskom Šanghaji.

Slovensko má šance skôr v atletike, zvlášť v hode kladivom: Martina Hrašnová sa po materskej prestávke pokúsi obhájiť bronz z Berlína 2009, Libor Charfreitag zasa potvrdiť post úradujúceho európskeho šampióna. V závetrí čaká na šancu chodecký víťaz pretekov Svetového pohára Matej Tóth a s ním osemstovkárka Lucia Klocová.

Šampionáty na Slovensku:

MS v hokeji: 29. apríla – 15. mája v Bratislave a v Košiciach.

Na Slovensku sa už hrali skupinové zápasy hokejových MS (1959 a 1992), ale celý šampionát až tento rok. Poslednú medailu získali naši rok po tom, čo sa stali majstrami sveta (bronzovú v roku 2003). Na posledných troch MS skončili na dvojcifernom mieste – naposledy na dvanástom.

Slovensko hrá v základnej A-skupine v Bratislave so Slovinskom (29. 4.), Nemeckom (1. 5.) a Ruskom (3. 5.).

MS vo vodnom slalome: 7. – 11. septembra v Čunove.

Rok po európskom šampionáte sa v Čunove uskutoční aj svetový – na Slovensku vôbec prvý raz, navyše ako hlavná kvalifikácia na olympijské hry 2012 v Londýne.

Prvý raz sa bude súťažiť o 10 sád medailí – po lanskej premiére žien v kanoe (v C1 vyhrala Slovenka Jana Dukátová) aj v hliadkach tejto disciplíny. V olympijskom programe ženská súťaž C1 ešte nefiguruje. Slováci získali na MS zatiaľ 34 medailí, z nich 16 bolo zlatých, 8 strieborných a 10 bronzových.

Po Londýne poškuľujú tri kolektívy:

Hádzanári

Čaká ich svetový šampionát (13. – 30. januára). Na druhom v r. 1967 získalo Československo jediný titul – pričinili sa oň aj štyria Slováci (Frolo, Gregor, Horváth a Seruga). Samostatné Slovensko malo na MS premiéru predvlani – skončilo desiate. Teraz sa družstvo Zoltána Heistera v D-skupine stretne s Poľskom (14. januára), Švédskom (15.), Argentínou (17.), Chile (18.) a Kórejskou republikou (20.).

Na OH 2012 postúpi len majster sveta. Okrem neho šampióni kontinentov, o. i. víťaz ME 2012. Skupinu II. fázy kvalifikácie (postúpia z nej dva tímy) Slovensko výborne rozohralo víťazstvami doma nad Izraelom a v Čiernej Hore, ale ešte ho čakajú štyri zápasy. O rozdelení zvyšných 6 miesteniek do Londýna rozhodne svetová kvalifikácia na jar 2012.

Basketbalistky

Istú účasť v Londýne majú iba Američanky, ktoré vyhrali lanský svetový šampionát v Česku. Európske tímy môžu hrať len štyri, pričom jeden bude hostiteľský: Veľká Británia. Ďalším bude víťaz majstrovstiev Európy v Poľsku (18. júna – 3. júla). Slovenky v Bydhošti hrajú v A-skupine s Ruskom (18. 6.), Tureckom (19. 6.) a Litvou (20. 6.).

Prvé tri z každej postúpia do dvoch 6-členných skupín II. fázy, z ktorých sa po štyri najlepšie dostanú do štvrťfinále. Hostiteľa, majsterky sveta a majsterky 5 kontinentov doplní 6 tímov z budúcoročnej, zatiaľ nešpecifikovanej svetovej kvalifikácie.

Volejbalisti

Aj olympijský volejbalový turnaj má limit 12 tímov. FIVB však neguje šampionáty: nepostúpi naň ani majster sveta, ani víťaz ME (10. – 18. september). Okrem hostiteľskej krajiny naň postúpia prvé tri mužstvá Svetového pohára 2011 na prelome novembra a decembra v Tokiu, víťazi kontinentálnych kvalifikácií a po jednom tíme z troch budúcoročných svetových kvalifikácií.

Na ME 2011 budú hrať Slováci v D-skupine s Bulharskom (10. 9.), Nemeckom (11. 9.) a s Poľskom, obhajcom titulu (12. 9.). Z nich osem prvých postúpi iba do kvalifikácie na Svetový pohár a z nej len prvé dva do Tokia.

„Šialený kľúč, najťažší zo všetkých kolektívnych športov,“ myslí si šéf slovenského volejbalu Ľubomír Halanda.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Športové udalosti na Slovensku v roku 2011: Doba ľadová a voda divoká