Svedok priznal podplácanie rozhodcu v zápase Lichtenštajnska s Fínskom

SITA|5. jan 2011 o 19:35

V kauze manipulácie výsledkov futbalových zápasov vypovedal v stredu kľúčový svedok aj o ovplyvnení kvalifikačného zápasu v boji postup na majstrovstvá sveta v roku 2010 medzi Lichtenštajnskom a Fínskom (1:1).

BOCHUM.

Chorvát Ante Sapina vyhlásil pred súdom v nemeckom Bochume, že sa 9. septembra 2009 stretol s bosnianskym rozhodcom Novom Paničom na parkovisku jedného z hotelov v Sarajeve, aby spolu prediskutovali ovplyvnenie spomínaného stretnutia.

"Požiadal som ho, aby zariadil v druhom polčase dva góly. V druhom dejstve spomenutého zápasu rozhodca daroval Fínom penaltu, ktorá nemala byť," povedal 34-ročný Sapina. Lichtenštajnci však hneď o minútu nato vyrovnali. Oba tímy už vtedy nemali šancu na postup na MS 2010.

Sapina povedal, že Paničovi zaplatil 40 000 eur. Bosnianskemu arbitrovi neskôr vo februári 2010 UEFA doživotne zastavila činnosť za ovplyvňovanie zápasov..

Sapinu odsúdili na 35 mesiacov väzenia za to, že bol strojcom ovplyvňovania zápasov v Nemecku v roku 2005. Čoskoro ho prepustili, ale súdu povedal, že pokračoval v stávkovaní na ovplyvnené stretnutia aj krátko po skončení MS 2006. Hoci Sapina vypovedal v stredu ako svedok, od bochumských sudcov sa očakáva, že zakrátko proti nemu podniknú všetky právne kroky. Sapina je vo vyšetrovacej väzbe od 19. novembra 2009.

Podľa súdu ide v oblasti ovplyvňovania zápasov o najväčší škandál v Európe a v ktorom je podozrivých zo zmanipulovania aj ďalších 300 zápasov v národných i medzinárodných súťažiach.