MS 20: Rusi otočili finále s Kanadou a tešia sa zo zlata

Ruskí hokejisti sa tešia zo zisku zlata.
Ruskí hokejisti sa tešia zo zisku zlata. (Autor: TASR/AP)
TASR|6. jan 2011 o 07:17

Ruskí hokejisti senzačne otočili skóre finálového súboja MS hráčov do 20 rokov a Kanadu zdolali 5:3, hoci po dvoch tretinách prehrávali už 0:3.

Ruským hokejistom sa podarilo otočiť zápas a získali zlaté medaily.

BUFFALO.

Rusi získali 13. titul, prvý od roku 2003 a na tróne vystriedali Američanov. Tí v domácom prostredí získali bronz, keď v súboji o 3. miesto zdolali Švédsko 4:2.

Na šampionáte v mestách Niagara a Buffalo štartovali aj slovenskí hokejisti, ktorí rovnako ako vlani obsadili 8. priečku.

Výsledky

Kanada - Rusko 3:5 (2:0, 1:0, 0:5)

Góly: 5. Ellis (Schenn, de Hann), 20. Ashton (LeBlanc), 27. Schenn (Foligno) - 43. Panarin (Golubjov, Berezin), 43. Kicyn (Kuznecov, Kalinin), 48. Tarasenko (Kuznecov), 56. Panarin (Tarasenko, Golubjov), Dvurčenskij (Kuznecov). Rozhodcovia: Fraňo (ČR), Kaval - Morrison (obaja USA), Winnekens (Nem.), vylúčení: 2:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 18.690 divákov

Kanada: Visentin - Cowen, Barrie, Olsen, Ellis, Despres, Gudbranson, de Haan - Schenn, Hamilton, Eakin - Cizikas, LeBlanc, Ashton - Kassian, Foligno, Johansen - Couturier, Howden, Connolly

Rusko: Šikin (27. Bobkov) - Orlov, Uryčev, Pivcakin, Berdjukov, Berezin, Sergejev, Zajcev, Ignatovič - Valuskij, Tarasenko, Sobčenko - Kicyn, Kalinin, Kuznecov - Burdasov, Voronin, Dvurečenskij - Bočarov, Panarin, Golubjov

Úvodné minúty finálového duelu mali vyrovnaný priebeh a obe mužstvá sa prezentovali niekoľkými streleckými pokusmi. Na začiatku piatej minúty však išiel Berdjukov za hákovanie na trestnú a Kanada sa dostala do vedenia. Po rýchlej kombinácii de Haana so Schennom sa trafil Ellis. Následne zatlačili aj Rusi, no strely Kalinina, Orlova i Tarasenka zlikvidoval kanadský brankár Visentin. Spolahlivé výkony predvádzal aj náprotivok Šikin, no jeho chyba zo záverečných sekúnd tretiny prišla Rusov draho. LeBlanc vysunul Ashtona, ktorý z veľkého uhla trafil medzi brankára a bližšiu žŕdku - 2:0.

Kanada hrala na začiatku druhého dejstva v početnej výhode, nevyužila ju, no vzápätí sa presadila. V 27. minúte si Schenn nakorčuľoval pred bránku, kde dostal výbornú prihrávku od Foligna a brankárovi nedal šancu. Šikina následne vystriedal druhý gólman Ruska Bobkov. "Javorové listy" si do konca prostredného dejstva vypracovali aj ďalšie veľké príležitosti, no gól už nedali. Zdalo sa, že Kanada má zápas pevne v rukách a jej cestu za zlatom už nič neohrozí, no do záverečnej tretiny nastúpilo úplne iné ruské mužstvo. Už po troch minútach znížil Panarin.

Prešlo iba trinásť sekúnd a bolo 2:3, keď sa po Kuznecovovej strele dostal k puku Kicyn a dorazil ho za Visentinov chrbát. Aktívny štart ruských hráčov súpera úplne zaskočil a Kanada kopila množstvo nepresností. Navyše v 48. minúte nedokázali jej hráči pokryť Tarasenka a ten tvrdou strelou vyrovnal. "Javorové listy" si následne vybrali oddychový čas, ale proti rozbehnutej "Zbornej" to vôbec nepomohlo. V 56. minúte usmernil puk do siete opäť Panarin a na konečných 5:3 upravil minútu pred koncom po úniku Dvurečenskij. Rusi sa tak po výbornej záverečnej tretine tešili zo zaslúženého titulu.

o 3. miesto

Švédsko - USA 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)

Góly: 32. Lindberg (Klingberg, Wännström), 55. Fasth (Larsson) - 34. Kreider (Brown, Merrill), 41. Shore (Faulk, Palmieri), 52. Bjugstad (Leddy, Bourque), 59. Kreider (Palmieri, Dumoulin). Rozhodcovia: Jablukov (Nem.), Kirk - Wilmot (obaja Kan.), Kekalainen (Fín.), vylúčení: 6:4, presilovky: 0:1, oslabenia 0:0, 16.104 divákov

Švédsko: Petersson Wenzel - Erixon, Nemeth, Dahlbeck, Bertilsson, Styrman, A. Larsson, J. Klingberg - J. Larsson, Fasth, Jarnkrok - C. Klingberg, Wännström, Lindberg - Friberg, Lander, Cehlin - Sundström, Rakell, Thörnberg

USA: Campbell - Ramage, Merrill, Dumoulin, Faulk, Leddy, Forbort, Wey - Coyle, Morin, Zucker - Shore, Kreider, Palmieri - Brown, Bourque, Bjugstad - D'Amigo, Callahan, Etem - Nelson

V úvodnej tretine mali viac z hry švédski hokejisti, ktorí si vypracovali niekoľko dobrých šancí, no brankára Campbella neprekonali. Domáci sa presadzovali iba ťažko a na súperovu bránku vyslali len päť striel, navyše sa museli dlho brániť, keďže hrali trikrát v oslabení. Podobný priebeh mala aj prvá polovica druhého dejstva, no diváci sa v 32. minúte konečne dočkali aj gólov.

Ako prvý sa presadil švédsky útočník Lindberg, ktorý po prihrávke Klingberga rozvlnil sieť. Američania však vyrovnali už o necelé dve minúty počas presilovky vďaka presnému zásahu Kreidera. To domácich nakoplo a v 41. minúte ich posunul do vedenia Shore. Švédi sa pokúšali o súvislejší tlak, ale pokazili si to dvoma vylúčeniami a tak sa presadili opäť rozbehnutí Američania, keď skóroval Bjugstad. Severania päť minút pred koncom ešte znížili na rozdiel gólu, ale konečné skóre stanovil v 59. minúte opäť Kreider.

Domov»Hokej»Reprezentácie»MS 20: Rusi otočili finále s Kanadou a tešia sa zo zlata