Košice vyhrali v Martine, Slovan v Trenčíne

Hokejisti Slovana vyhrali v Trenčíne 3:0.
Hokejisti Slovana vyhrali v Trenčíne 3:0. (Autor: SITA)
SITA|9. jan 2011 o 19:26

Hokejisti Slovana Bratislava vyhrali na ľade Trenčína 3:0. Vonku sa darilo aj majstrovským Košiciam, ktoré uspeli v Martine 2:1 po samostatných nájazdoch.

Hokejisti Popradu využili pozíciu favorizovaného tímu a doma zdolali Nitru 3:2. Rovnakým výsledkom porazil Zvolen Žilinu. Na vlastnom ľade sa nedarilo hráčom Skalice, ktorí prehrali s Banskou Bystricou 1:3. Vonku uspel aj Slovan Bratislava. Zverenci Zdena Cígera zvíťazili v Trenčíne 3:0. Napodobnili ich aj Košičania, ktorí vyhrali v Martine 2:1 po samostatných nájazdoch.

Poprad potvrdil rolu favorita

Poprad sa od úvodu zahryzol do svojho súpera a brankár Čiliak musel čeliť spŕške striel. Sľubné pokusy Lapšanského a Krotáka však bezpečne zlikvidoval. V 11. min však bol prikrátky na učebnicovú kombináciu domácich počas presilovky, na konci ktorej strieľal do prázdnej bránky Jaško - 1:0. V ďalšom priebehu Čiliak bravúrne zakročil pri gólovej šanci Kloudu a Lapšanského, ktorého bol dnes plný ľad.

Aj druhá časť sa niesla v znamení domácich. Tým sa podarilo Čiliaka pokoriť v 27. min, keď sa po presnej strele radoval Paločko - 2:0. Poprad naďalej diktoval tempo hry, v 37. min sa do obrovskej šance dostal Lundberg, no na Čiliaka nevyzrel a Nitra bola stále v hre. Brzdili ju však zbytočné vylúčenia. V závere druhej časti stihol Samir Saliji faulovať Krotáka hneď dva razy počas jedného striedania a sám kapitán domácich Nitru vytrestal tretím gólom.

Domáci mohli v treťom dejstve ešte zvýrazniť svoje vedenie, no Lundberg puk nenasmeroval za Čiliakov chrbát. Nitra následne využila chvíľkové zaváhania domácich a z jasného zápasu sa stala dráma. Najskôr po peknej kombinácii presne namieril do prázdnej bránky Čaládi a v 54. min strelil kontaktný gól Ručkay - 3:2. V samom závere sa hostia odhodlali aj k power-play, ktorú však na vyrovnávajúci gól nepremenili.

Ján Jaško (tréner Popradu): "Zatiaľ som neobjavil dôvody poľavenia v závere stretnutia, stalo sa nám to už druhý zápas za sebou. Zápas sme mohli rozhodnúť už oveľa skôr a oveľa vyšším skóre. V samom závere sme to našťastie zvládli, ale z týchto zaváhaní určite vyvodíme nejaké výsledky."

Branislav Okuliar (tréner Nitry): "Zápas sme začali veľmi zle, súper nás najmä v prvej tretine zatlačil. Boli sme radi, že sme z tlaku nedostali ďalšie góly. Potom sme sa pomaly zlepšovali a v tretej tretine sme boli lepším tímom ako domáci. Chalani začali plniť pokyny, ktoré sme si dali v kabíne. Mohli sme dnes získať nejaký bodík, ale Poprad bol celkovo lepší."

HK Poprad - HK Nitra 3:2 (1:0, 2:0, 0:2)

Góly: 11. T. Jaško (P. Svitana, Klouda), 27. Paločko (Rapáč), 40. A. Kroták (Lundberg, Kmiť) - 49. Čaládi (L. Gabriš, T. Chrenko), 54. H. Ručkay (Spilar, M. Štefanka)

Vylúčení: 3:7 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Jonák - M. Valach, Štefik, 3123 divákov

Poprad: Melicherčík - J. Kasík, Kledrowetz, S. Jasečko, Kramár, Malina, Nádašdi - P. Svitana, Lundberg, Škovira - A. Lapšanský, Kmiť, A. Kroták - J. Kopecký, Klouda, T. Jaško - Rapáč, Mlynarovič, Paločko

Nitra: Čiliak - Fabian, Peter König, L. Gabriš, Hlavačka, Michal Novák, J. Polák, Rais - Spilar, M. Štefanka, H. Ručkay - Čaládi, Marek Slovák, S. Saliji - Korhoň, T. Chrenko, Šumichrast - Uhnák

Bystrica vyhrala v Skalici

Hostia z Bystrice napokon nastúpili bez avizovanej posily Richarda Zedníka. Diváci v prvej tretine sledovali bojovný hokej s minimom šancí na oboch stranách. Ako prvý to skúšal za hostí Šechný, za domácich Zálešák, no ich strely neznamenali pre brankárov žiaden problém. Prvú vážnejšiu šancu mal domáci Šátek počas presilovej hry, keď sa ocitol sám pred bránkou hostí, no jeho strelecký pokus mieril len do stredu bránky, kde stál Šimonovič. Následne sa snažil otvoriť skóre stretnutia René Školiak, jeho tvrdá strela z pravej strany len tesne minula priestor bránky hostí. V 16. min nebezpečne nasmeroval puk do bránky Kútny a Lakosil len so šťastím vyrazil puk do rohu ihriska. Hostia otvorili skóre počas presilovej hry, keď od modrej čiary prihrával Cuník a pred bránkou nedôsledne pokrytý Ján Sýkora usmernil puk za Lakosila - 0:1.

V úvode druhej tretiny Filip Novák potiahol akciu po pravej strane, prihral pred bránku Jurajovi Juríkovi, ktorý však opäť trafil v strede postaveného brankára hostí. Na rozdiel dvoch gólov následne zvýšil v 26. min tvrdou strelou od modrej čiary Cebák po prihrávke od skúseného Richarda Šechného - 0:2. Skalica skúšala streliť kontaktný gól počas dvoch presilových hier, ktoré nasledovali tesne za sebou, no strelecké pokusy Zálešáka a Kumstáta nepriniesli domácim vytúžený gólový úspech. Na rozdiel troch gólov mohol minútu pred koncom II. tretiny zvýšiť Kútny, pri prečíslení dvoch na jedného však jeho strela mierila len nad skalickú bránku.

V 47. min pridal tretí a ako sa neskôr ukázalo, aj rozhodujúci gól za hostí Kútny po prihrávke Šechného, ktorý sa efektne zbavil Michala Školiaka. Za domácich to skúšal Filip Novák, ale jeho zakončenie bolo veľmi nedôrazné. V 53. min hrali domáci presilovú hru. Tibor Višňovský sa na ľavej strane dobre uvoľnil, prihral pred bránku osamotenému Kumstátovi, a ten popri Šimonovičovi stanovil konečný výsledok - 1:3. Hostia už do konca stretnutia nepripustili zdramatizovanie zápasu a zaslúžene si zo Záhoria odvážajú tri body.

Martin Pešout (asistent trénera Skalice): "Ak by sme v prvej tretine dokázali streliť gól, stretnutie by vyzeralo inak. Mali sme šesť vyložených šancí, ale ani jednu sme nepremenili, naopak sme inkasovali. V druhej časti sme si dali nešťastný vlastný gól, dostali sme sa do kŕču a ďalšie šance už neprichádzali. Hostia tak zaslúžene zvíťazili."

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): "My sme potrebovali víťazstvo, potrebovali sme sa s niekým chytiť. Prvá tretina nezačala pre nás dobre, súper nás pritlačil, no paradoxne sme dali gól my a dostali sme sa tým do hry. Následne sme sa zamerali na kvalitnú defenzívu, podporil nás aj kvalitný výkon Šimonoviča a chlapci to zvládli. Po dlhom čase sme vybojovali trojbodové víťazstvo a okrem bodov som rád za oduševnený aj kolektívny výkon."

HK 36 Skalica - HC'05 Banská Bystrica 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Góly: 53. Kumstát (R. Školiak, T. Višňovský) - 18. Ján Sýkora (Cuník, Cebák), 26. Cebák (Šechný, Rumpel), 47. Kútny (Šechný)

Vylúčení: 4:8 na 2 min, navyše: Hvila (B. Bystrica) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík - Brath, Výleta, 1923 divákov

Skalica: Lakosil - Gründling, M. Školiak, P. Kumstát, Jaborník, A. Kolník, Bučka, Gula, Magušin - Zálešák, R. Školiak, T. Višňovský - Lušňák, R. Jarolín, Šátek - Kutálek, Holovič, Mikušovič - J. Jurík, F. Novák, R. Konečný

Banská Bystrica: Šimonovič - Cebák, Cuník, Biro, Kubka, Kolba, Bambúch, Vantroba, Vizváry - Ján Sýkora, M. Hudec, Miroslav Hlinka - Paľov, Češík, Hvila - Rumpel, Šechný, Kútny - A. Bezák, Heizer, Bendík

Rybár vychytal hráčov Trenčína

Prvá tretina patrila herne Trenčínu, ale vyhrali ju hostia. Tlak a spŕška striel na bránku neboli domácim nič platné, keď z toho nevyťažili gólové zásahy. Bratislavčania predviedli prakticky len dve vážnejšie akcie a dvakrát v nich skórovali. V 9. min odrazený puk poslal do siete Róbert Huna a v 15. min Preisinger prestrelil brankára Kováča dôraznou strelou - 0:2.

Hostia vyťažili z minima maximum a v ďalšom priebehu svoj náskok úspešne strážili narúšaním súperových akcií. Domáci hokejisti nedokázali zužitkovať ani najvyloženejšie pozície a šance, triafali len do brankára súpera alebo ich strely končili zrazené protihráčmi mimo ihriska.

Slovan občas pohrozil z rýchlych protiútokov, no obraz hry sa neustále niesol v znamení snahy Dukly o zvrat. Nápor Trenčína bol však jalový. V 51. min O. Ďuriš trafil do žŕdky, ale domácim nepomohla ani hra bez brankára už tri minúty pred koncom. Naopak, v 59. min do prázdnej bránky poistil víťazstvo hostí Bulík.

Dušan Gregor (tréner Trenčína): "Rozhodla úvodná tretina, keď sme z prvých dvoch striel súpera inkasovali rozhodujúce góly, čo výrazne ovplyvnilo ďalší priebeh zápasu. Neboli sme v tomto stretnutí horším mužstvom. Hráči bojovali a stretnutie oddreli, nebolo nám však súdené streliť gól. Šťastiu však treba ísť v ústrety a v našej hre chýbali práve tie potrebné detaily, vyšší dôraz a agresivita pred bránkou. Bol to však pekný duel, ktorý sa musel divákom páčiť. My sa musíme z neho poučiť a stratené body získať späť v ďalších stretnutiach."

Zdeno Cíger (tréner Slovana): "Samozrejme, že musím vyjadriť veľkú spokojnosť nielen s výsledkom, ale aj s našou hrou, ktorej vládla veľká disciplína a bojovnosť. Na rozdiel od predchádzajúcich zápasov sme urobili iba minimum chýb. Uspeli sme chytrou hrou a toto cenné a dôležité víťazstvo nám môže len pomôcť."

Dukla Trenčín - HC Slovan Bratislava 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)

Góly: 9. Róbert Huna (Kapuš), 15. Preisinger (J. Cíger, Jendek), 59. Bulík (M. Bakoš, Jackman)

Vylúčení: 4:5 na 2 min, navyše: J. Cíger (Slovan) na 5 min + DKZ za napadnutie zozadu, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ország, Salonen (Fín.) - P. Stano, Korba, 5230 divákov

Trenčín: V. Kováč - Sekeráš, E. Bednár, Martin Chovan, M. Hruška, S. Tomko, Bolf - Pardavý, Ölvecký, T. Melichárek - Tybor, Gašparovič, R. Tvrdoň - Naurov, Jánoš, Koložváry - M. Filo, O. Ďuriš, P. Kopecký

Slovan: Pavol Rybár - Jackman, Bohunický, Frühauf, Hájek, J. Kováčik, Štajnoch, Trška, Jendek - M. Bakoš, Bulík, Hujsa - D. Skokan, L. Hudáček, D. Buc - Róbert Huna, Kapuš, Richard Huna - J. Cíger, Preisinger, Kalináč

Vo Zvolene dominovali domáci hokejisti, ktorým patrila aktivita v prvej i druhej tretine, ale mrzieť ich znovu môžu nevyužité šance. Už v 3. min išiel HKM do vedenia, keď strieľal od modrej čiary Hranáč a Otčenáš tečoval puk presne k pravej žrdi Lacovej svätyne - 1:0. V 6. min však hostia mohli vyrovnať, obrana ľahkovážne nechala prejsť Rúfusa pred Škrečka, ale ten svoj tím podržal. V 11. min zaujali strelecké možnosti L. Juríka a Ďalogu a v 14. min to dvakrát pred M. Lacom skúšal V. Baláž.

Aj v druhej tretine mali navrch domáci hokejisti. V 22. min po prihrávke Puchera spoza bránky sa ocitol v tutovke Otčenáš, ale nepripísal si na svoje konto druhý presný zásah. Potom to skúšal z pravého kruhu Michal Chovan a v 26. min dobiedzal pred Lacom aj Zuzin. Zvolenčania mali tlak a paradoxne inkasovali po jednom z výletov Žiliny. Z pravej strany strieľal Kokavec a pred bránkou zasahoval domáci Čierny pred Nemcom. Puk sa práve od korčule zvolenského kapitána dostal za Škrečka, vyrovnávajúci gól bol pripísaný Nemcovi. To hostí nakoplo k zvýšenej aktivite, v 31. min sa dostali do prečíslenia dvoch na jedného Drevenák s Valáškom, ten však neprekonal Škrečka. Zvolenčanom sa podarilo ísť do vedenia v presilovke v 37. min. Michal Chovan strieľal od modrej čiary, brankár Laco neudržal puk, ktorý so šťastím Barinka dostal za jeho chrbát - 2:1. Rovnako sa však v početnej výhode presadili aj Žilinčania. V 39. min urobil chybu domáci L. Jurík, ktorý poslal puk na hokejku Valu a ten sa prezentoval peknou strelou, keď puk prešiel pomedzi betóny Škrečka - 2:2.

Už od úvodu tretej tretiny prejavili Zvolenčania väčšiu snahu po víťazstve. V 44. min zaujala strela Baláža, ktorá sa odrazila od hornej žŕdky za bránkovú čiaru a videorozhodca päť minút posudzoval, či nešlo o gól. Po dlhej pauze Zvolen nepoľavil a ešte v tej istej minúte si Barinka položil žilinského brankára, ale neprehodil puk ponad neho. Na opačnej strane mohli ísť Žilinčania do vedenia v presilovke, keď sa v 48. min nepresadil zblízka Stupka. Zvolenčania sa dostali v závere zápasu do ďalších šancí.

Trochta v 54. min neuspel sám pred brankárom, o minútu neskôr mohol kontrovať hosťujúci Kokavec bekhendom. V 57. min sa ocitol Baláž nečakane sám pred Lacom, ale nebol úspešný. Zvolenčania však napokon dali rozhodujúci gól, keď Hranáč poslal vysoký puk od modrej čiary, a ten prepadol ponad rameno žilinského gólmana - 3:2.

Ernest Bokroš (tréner Zvolena): "U nás rovnaký scenár - 50 striel na súpera, jeden gól obranca, jeden gól z presilovky. Nás najväčší problém je stále produktivita útočníkov. Pokiaľ by sa tí upokojili a začali dávať góly, upokojil by sa celý tím. Samozrejme, že dnes sme spokojní s tromi bodmi, ale určite nie s hrou. Mali sme totiž veľa možností na skórovanie a nedokázali sme ich opäť využiť. Doviezli sme body z Košíc, dnes sme tiež zvíťazili, čo sa týka bodového zásahu je tu spokojnosť, ale s výkonmi zatiaľ nie. Vyplýva to však z tej nervozity, ťažko dávame góly."

Anton Tomko (tréner Žiliny): "My sme prišli do Zvolena uhrať nejaký výsledok, pretože v ostatných vystúpeniach chlapci hrajú celkom dobre. Máme streleckú prevahu, bojujeme, ale nedarí sa nám premieňať šance. Chceli sme to prelomiť tu vo Zvolene, zmenili sme systém, začali sme napádať. Dostali sme rýchly gól, našťastie sa nám podarilo vyrovnať. Myslím si, že sme boli Zvolenu dôstojným súperom. Škoda toho záveru, ktorý sme opäť nezvládli a napokon sme prehrali."

HKm Zvolen - MsHK DOXXbet Žilina 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)

Góly: 3. Otčenáš (Hranáč, M. Jurík), 37. P. Barinka (Michal Chovan, L. Čierny), 57. Hranáč (P. Pucher) - 28. V. Nemec (M. Kokavec, Hreus), 39. Vala

Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rudý - Návratek, J. Tvrdoň, 1306 divákov

Zvolen: Škrečko - L. Čierny, Hranáč, Vosátko, Ďaloga, J. Valach, Juraško - P. Barinka, M. Trochta, Michal Chovan - Kovář, Marek Haščák, V. Baláž - V. Škoda, P. Pucher, L. Jurík - Zuzin, M. Jurík, Otčenáš

Žilina: M. Laco - Rúfus, Dlouhý, Ďurkech, Heš, D. Devečka, Milovanovič, Ftorek - V. Nemec, Hreus, M. Kokavec - Petruška, M. Horský, Vala - Martin Slovák, Troliga, Smotrila - Drevenák, Valášek, Stupka

Uram pri pätstom zápase víťazstvo neoslavoval

Funkcionári MHC Mountfield odovzdali pred zápasom Marekovi Uramovi pamätnú plaketu za 500 odohratých zápasov v extralige. V prvej tretine sa obe mužstvá prezentovali otvoreným hokejom. Hostia boli aktívnejší, ale s nadšením hrajúci domáci využívali každú príležitosť na ohrozenie brankára Hudáčka. Úvodnú šancu zápasu mal Dravecký, ktorý vyskúšal pozornosť brankára Dzubinu. O dve minúty korčuľoval sám na martinského gólmana Michel Miklík, no Dzubina vystihol jeho úmysel. V 14. min sa preštrikoval cez obranu Košíc Uram, ale jeho prienik sa skončil na Hudáčkovi. O minútu neskôr Klepáč šikovne tečoval Macejkovu strelu a 53 sekúnd pred prvým klaksónom strela Miklíka iba trafila pozorného Dzubinu.

Aj druhé dejstvo začali obaja súperi vo vysokom tempe, ale aktivita sa preniesla na domáce hokejky. V 25. min neprešla za Hudáčkov chrbát Uramova dorážka Beranovej strely. V polovici zápasu prepísal Kristek pohotovou strelou obe nuly na ukazovateli skóre a majster viedol. V 32. min hrali domáci prvú presilovku a Zeliska v nej zahodil ideálnu šancu na vyrovnanie. Pred koncom druhého dejstva však vyrovnal oslávenec Uram - 1:1. Bol to vôbec prvý gól Martina proti Košiciam na domácom ľade v tejto sezóne.

V tretej tretine sa začalo odznova. V 44. min využil Kristek dieru v martinskej obrane, rútil sa sám na Dzubinu, ale puk z jeho hokejky sa iba obtrel o hornú žŕdku. Tlak "oceliarov" silnel, Dzubina bol v neustálej permanencii a gól v jeho bránke visel na vlásku. Martinčania urputne bránili a pri šanci Andrašovského v 56. min stálo pri nich i šťastie. V dramatickom závere nepremenili svoje šance najskôr domáci Novotný a na druhej strane potom Bartoš s Kristekom a zápas išiel do predĺženia. O osude duelu rozhodol napokon až v samostatných nájazdoch útočník Košíc Kristek.

Jaroslav Husár (tréner MHC Mountfield): "Odohrali sme asi najlepší zápas v tejto sezóne. Na začiatku sme mali prevahu, ale v tretej tretine nás Košičania zatlačili a boli sme radi, že sme zápas dotiahli do predĺženia. V ňom i samostatných nájazdoch je to už potom lotéria."

Rostislav Čada (tréner Košíc): "Videli sme veľmi dobré stretnutie, hrané s patričným dôrazom i agresivitou, s malým počtom vylúčených na oboch stranách. Domáci hrali lepšie v prvej polovici zápasu, my sme dominovali v druhej časti. V samostatných nájazdoch rozhodla strelecká dispozícia Jaroslava Kristka."

MHC Mountfield - HC Košice 1:2 po sam. nájazdoch (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 39. Uram (M. Beran, Jabrocký) - 29. Kristek (Michel Miklík, Deyl), rozhodujúci sam. nájazd: Kristek

Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko - Rovenský, Tornay, 3000 divákov

MHC Mountfield: Dzubina - A. Novotný, I. Ďatelinka, P. Klepáč, Drgoň, Velebný, Hriňa - Uram, M. Beran, Jabrocký - Markovič, Zeliska, Macejka - Themár, Galamboš, Važan

Košice: J. Hudáček - J. Tabaček, Homer, M. Šterbák, Deyl, Michal Grman, Šeda, Slimák - Michel Miklík, Kristek, Vorel - Dravecký, S. Gron, P. Bartoš - Tomík, Jenčík, Andrašovský - Blatný, Martin Frolík, Huba