V NHL tri slovenské body, Halák prehral

(Autor: ap)
TASR|16. jan 2011 o 07:56

V noci na nedeľu sa Slovákom v NHL príliš nedarilo, z desiatich až šiesti prehrali a bodovali len traja.

NEW YORK. Z desiatich slovenských hokejistov, ktorí sa v sobotu predstavili v zápasoch zámorskej NHL, sa do kanadského bodovania zapísali iba traja.

O jediný gól sa postaral Tomáš Kopecký z Chicaga, ktorý v 15. minúte otváral v presilovke skóre stretnutia v Nashville. Bol to jeho ôsmy presný zásah v sezóne, celkovo má na konte 27 bodov (8+19). "Jastrabi" však napokon prehrali 2:3 po samostatných nájazdoch, hoci ešte v 50. minúte viedli 2:0.

Dvadsaťosemročného Kopeckého vyhlásili za tretiu hviezdu zápasu. Po jednom bode za asistenciu si pripísali aj Milan Jurčina z New York Islanders, keď jeho tím vyhral na domácom ľade nad Buffalom 5:3, a tiež obranca Anaheimu Ľubomír Višňovský, pričom "káčeri" podľahli Phoenixu na jeho ľade 2:6.

V bránke St. Louis Blues chytal opäť Slovák Jaroslav Halák, ale jeho tím neuspel na ľade San Jose (2:4). Halák, ktorý zaznamenal už piatu prehru z posledných šiestich duelov, zneškodnil 25 z 29 striel hráčov domáceho mužstva.

Na svoj šiesty zápas v NHL nastúpil mladík Tomáš Tatar, ktorého Detroit povolal opäť z farmy v Grand Rapids, kam sa vrátil len v utorok. Na ľade v zápase proti Columbusu (6:5 po predĺžení) strávil necelých osem minút a na konto si pripísal jeden mínusový bod.

Pens zvíťazili aj bez Crosbyho

Pittsburghu sa bez svojho stále zraneného kapitána Sidneyho Crosbyho podarilo vybojovať ďalšie víťazstvo - "tučniaci" si uchmatli dva body v Bostone (3:2). Hrdinom stretnutia bol Jordan Staal, ktorý v 44. min zaznamenal víťazný presný zásah hostí.

Tí už nedovolili "medveďom" zvrat v záverečnej časti hry, ako tomu bolo v predchádzajúcich dvoch spoločných súbojoch týchto mužstiev - Boston dal v stretnutí pred 4 dňami všetky svoje štyri góly v záverečných 3:23 min (4:2), v dueli 10. novembra dal tím okolo slovenského kapitána Zdena Cháru počas záverečnej dvadsaťminútovky päť gólov a vyhral 7:4.

"Myslím si, že naše úsilie v záverečnej časti hry bolo naozaj solídne," okomentoval Staal výkon svojho mužstva v poslednej tretine.

Dvadsiate druhé tohtosezónne víťazstvo si v súboji proti New York Rangers pripísal gólman Montrealu Carey Price (3:2).

Dvadsaťtriročný Kanaďan nemal počas prvých dvoch tretín veľa práce, v záverečnej časti hry sa však všetko zmenilo a na neho smerovalo dokopy 21 pokusov. Rodák z mesta Anahim Lake však už za svoj chrbát pustil iba jeden puk a nedovolil "jazdcom" vyrovnať a prípadne poslať duel do predĺženia.

"Myslím si, že zápas sme mali väčšinu času vo svojich rukách. V tretej časti však súper zlepšil výkon, my sme ho ale dokázali udržať na uzde," uviedol Price. "Je to rýchly tím a my sme boli jednoducho pomalí," komentoval výkon svojich zverencov počas prvých dvoch dvadsaťminútoviek kouč New Yorku John Tortorella. Slovák Marián Gáborík opäť nebodoval a potvrdil, že v tejto sezóne mu to zatiaľ "nesype".

Tavaresovi stačilo na hetrik šesť minút

Čistým hetrikom (tri góly za sebou bez toho, aby medzitým skóroval niekto iný - pozn.) v rozmedzí necelých 6 minút sa v sobotu prezentoval John Tavares z New York Islanders, ktorý dopomohol "ostrovanom" k dvom bodom s Buffalom (5:3). Jednotka vstupného draftu z roku 2009 zaznamenala svoj druhý trojgólový zápis v jednom zápase v NHL.

"Je vždy pekné pripísať si čistý hetrik. Odviedli sme však všetci veľa dobrej roboty," povedal 20-ročný útočník. Do bránky Islanders sa po zranení slabín vrátil Rick DiPietro, ktorý zo 43 striel trikrát kapituloval. "Cítil som sa vynikajúco. Viac sme sa snažili a predviedli sme konečne lepší štart do duelu," poznamenal 29-ročný americký gólman.

Prehru z piatka (2:3 po predĺžení) oplatili Columbusu hráči Detroitu, ktorí v sobotu vyhrali 6:5 po predĺžení. "Červené krídla" bodovali naplno napriek lazaretu, ktorý momentálne v mužstve vládne.

Detroit sa v sobotu musel zaobísť bez zranených Jimmyho Howarda (problémy s pravým kolenom), Tomasa Holmströma (zlomená pravá ruka), Mika Modana (problémy so zápästím), Pavla Daciuka (zlomená pravá ruka), Dannyho Clearyho (problémy s ľavým členkom), Brada Stuarta (poranená čeľusť) a tiež Chrisa Osgooda (poranené slabiny).

"Musíme hľadať a nachádzať rozličné cesty, ako toto preklenúť, čo sa nám doteraz aj darí," skonštatoval center Detroitu Darren Helm.

Ani nie 8 minút odchytal v dueli proti Dallasu brankár Atlanty Thrashers Chris Mason. Tridsaťštyriročný gólman musel opustiť ľadovú plochu pre bližšie nešpecifikované zranenie nohy, keď sa zrazil so spoluhráčom Chrisom Thorburnom.

"Cítil bolesť, nechcel však striedať. Je to silný chlapec," uviedol kouč Atlanty Craig Ramsay. Kanaďana v bránke nahradil Čech Ondřej Pavelec, ktorý pri presilovke Stars inkasoval gól hneď z prvej strely smerujúcej na neho. "Hviezdy" potom pridali ďalších 5 presných zásahov a zvíťazili 6:1.

"Mojou prácou je vždy byť pripravený, lebo stať sa môže všeličo. Nemôžeme sa za výsledok ospravedlňovať, ale musíme pripraviť sa na ďalší súboj," uviedol 23-ročný český gólman.

Ray Whitney na méte 900 bodov v NHL

Jubilejný 900. bod zaznamenal v úspešnom súboji s Anaheimom (6:2) krídelník Phoenixu Ray Whitney. Tridsaťosemročný útočník, ktorý v NHL pôsobí už 19. sezónu, ho dosiahol v prvej tretine, keď v 8. min otváral strelecký účet stretnutia. Whitney neskôr pridal ďalší presný zásah a asistenciu a stal sa mužom zápasu.

"Je to veľa bodov pre hráča, ktorému už viackrát hrozilo ukončenie kariéry. Som na to pyšný, je to naozaj vysoké číslo," povedal hrdo skúsený veterán, ktorý v NHL odohral 1115 stretnutí, pričom nastrieľal 334 gólov a na svojom konte má aj 568 asistencií.

"Vedel som, koľko bodov musím počas týchto posledných dvoch rokov môjho kontraktu nazbierať, aby som dosiahol hranicu tisíc bodov. A nie je to nerealistické. Všetko, čo musím spraviť, je hrať rovnako, ako počas ostatných piatich rokov. Ak telo dovolí, chcel by som dosiahnuť túto métu," dodal Whitney.

výsledky:

San Jose - St. Louis 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)

Góly: 15. Heatley (J. Thornton, Pavelski), 32. J. Thornton (D. Boyle, Couture), 45. Heatley (Vlasic, Demers), 53. McGinn (Nichol) - 6. Crombeen (Winchester, Polák), 38. E. Johnson (Steen, Berglund). Vylúčení: 3:6 na 2 min, navyše: Mashinter, Ferriero - Reaves, I. Cole všetci na 5 min za bitku, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:30, brankári: Niemi - HALÁK. Diváci: 17 562.

Los Angeles - Edmonton 5:2 (2:2, 1:0, 2:0)

Góly: 12. Sturm (Doughty, Simmonds), 15. Kopitar (J. Williams), 28. Stoll (D. Brown, Sturm), 43. Doughty, 59. Stoll (D. Brown, Scuderi) - 7. Penner (Hemský, Hall), 16. Cogliano (R. Jones, Reddox). Vylúčení: 5:3, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 23:26, brankári: Bernier - Dubnyk. Diváci: 18 118.

Nashville - Chicago 3:2 po sam. nájazdoch (0:1, 0:1, 2:0 - 0:0)

Góly: 50. Smithson (Spaling, J. Ward), 53. Weber (Suter, J. Ward), rozhodujúci sam. nájazd premenil Goc - 15. KOPECKÝ (Bolland, B. Campbell), 25. Stalberg (Dowell, Skille). Vylúčení: 2:2, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 26:33, brankári: Rinne - Crawford. Diváci: 17 113.

Carolina - Tampa Bay 6:4 (2:2, 3:1, 1:1)

Góly: 5. LaRose (Corvo, E. Cole), 18. Skinner (T. Ruutu, I. White), 25. McBain (J. Jokinen, E. Staal), 27. J. Jokinen (Samsonov, Skinner), 33. E. Staal (E. Cole), 60. J. Jokinen (E. Staal, E. Cole) - 2. Stamkos (Downie, Kubina), 20. Lecavalier (St. Louis, R. Malone), 22. Gagne (Stamkos, Hedman), 52. Gagne. Vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše: Stamkos (Tampa Bay) na 10 min za nešportové správanie, presilovky: 4:0, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 31:34, brankári: C. Ward - Roloson. Diváci: 18 680.

Detroit - Columbus 6:5 po predĺžení (2:2, 2:1, 1:2 - 1:0)

Góly: 18. Filppula (Bertuzzi, Hudler), 20. D. Miller (Helm, Draper), 24. J. Ericsson (Helm), 29. Rafalski (D. Miller, J. Ericsson), 44. Draper (D. Miller, Lidström), 61. Franzén (Zetterberg, Kronwall) - 1. Brassard (Nash), 5. Clitsome (Voráček, Nash), 23. Calvert (Voráček, Hejda), 42. Umberger (Ťutin, Brassard), 59. Nash (Clitsome, Vermette). Vylúčení: 2:1, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 34:30, brankári: J. MacDonald - S. Mason. Diváci: 20 066.

Phoenix - Anaheim 6:2 (1:1, 3:0, 2:1)

Góly: 8. Ray Whitney (Vrbata), 21. Aucoin (Stempniak, Fiddler), 33. Pyatt (Yandle, Stempniak), 39. Lepistö (Ray Whitney, Hanzal), 48. Ray Whitney (Vrbata, Lepistö), 56. Stempniak (Ekman-Larsson, Korpikoski) - 10. Beleskey (Ryan, Perry), 53. Perry (VIŠŇOVSKÝ, J. Blake). Vylúčení: 3:5 na 2 min, navyše: Fiddler - Beleskey obaja na 5 min za bitku, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 34:28, brankári: Bryzgalov - Hiller (39. McElhinney). Diváci: 10 951.

Florida - New Jersey 3:2 po predĺžení (1:1, 1:0, 0:1 - 1:0)

Góly: 16. Dadonov (Weiss, Wideman), 23. Wideman (Santorelli, Kulikov), 64. Kulikov (Weiss, Stillman) - 6. Palmieri (Zajac, Salmela), 49. Clarkson (Sestito). Vylúčení: 4:4, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 22:35, brankári: Clemmensen - Martin Brodeur. Diváci: 17 825.

Toronto - Calgary 1:2 po sam. nájazdoch (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)

Góly: 60. Grabovskij (MacArthur, Kuľomin) - 54. Stajan (Hagman, Glencross), rozhodujúci sam. nájazd premenil O. Jokinen. Vylúčení: 3:3, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 33:33, brankári: Giguere - Kiprusoff. Diváci: 19 462.

Dallas - Atlanta 6:1 (1:0, 2:1, 3:0)

Góly: 10. Daley (Benn, B. Richards), 34. Burish (Robidas, Grossman), 40. Daley (Ribeiro, Lehtonen), 52. J. Neal (L. Eriksson, B. Richards), 57. J. Neal (Robidas, Benn), 59. Woywitka (Morrow, Ribeiro) - 27. Ladd (Enström, Antropov). Vylúčení: 3:5 na 2 min, navyše: Barch, Sutherby - Boulton, Thorburn všetci na 5 min za bitku, A. Stewart na 10 min za hru s vysokou hokejkou, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 27:30, brankári: Lehtonen - Ch. Mason (8. Pavelec). Diváci: 17 702.

NY Islanders - Buffalo 5:3 (0:0, 4:1, 1:2)

Góly: 28. Tavares (Parenteau, Moulson), 31. Tavares (Moulson, MacDonald), 34. Tavares (Moulson, Parenteau), 36. Comeau (Bailey, Gervais), 57. Grabner (Martin, JURČINA) - 21. Vanek (Ennis, Pominville), 46. Ennis (Leopold, Pominville), 59. Hecht (Pominville, Vanek). Vylúčení: 5:3, presilovky: 1:2, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 37:43, brankári: DiPietro - R. Miller. Diváci: 12 223.

Montreal - NY Rangers 3:2 (3:1, 0:0, 0:1)

Góly: 14. Hamrlík (Wisniewski, Cammalleri), 15. Plekanec (Subban, Wisniewski), 17. A. Kosticyn (Halpern) - 7. B. Boyle (Prust, Girardi), 47. Zuccarello (Stepan, Girardi). Vylúčení: 6:6 na 2 min, navyše: Moen - Newbury obaja na 5 min za bitku, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 41:33, brankári: Price - Lundqvist. Diváci: 21 273.

Boston - Pittsburgh 2:3 (0:1, 2:1, 0:1)

Góly: 32. Seidenberg (S. Thornton, G. Campbell), 32. Ryder (M. Savard, Seidenberg) - 11. Kunitz (J. Staal, Cooke), 21. Dupuis (Z. Michálek, Malkin), 44. J. Staal (Cooke, Tyler Kennedy). Vylúčení: 1:4 na 2 min, navyše: G. Campbell - C. Adams obaja na 5 min za bitku, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 46:36, brankári: Rask - Fleury. Diváci: 17 565.