Slovenskí hádzanári musia proti Argentíne bodovať

Ak chcú hádzanári zostať v hre o postup, musia dnes zdolať rýchlych Argentínčanov.

Andrej Petro v súboji so Švédom Magnusom Jernemyrom.(Zdroj: TASR)

Agentúrny článok bol nahradený autorským o 18.34

GÖTEBORG.BRATISLAVA. Tri polčasy zo štyroch hrali Slováci s hádzanárskymi veľmocami (Poľsko a Švédsko) vyrovnanú partiu. Vzbudzovali rešpekt, aj napriek chybám hrali dobrú hádzanú. Štvrtý polčas však zbabrali. Totálne. Švédi ich prevýšili za tridsať minút o pätnásť gólov.

„Výkon, aký sme predviedli v druhom polčase, je hanbou. Takto sa nehrá hádzaná na vrcholnej úrovni. Dostali sme nie jedno, ale tri k. o.,“ cituje TASR reprezentačného trénera Zoltána Heistera.

Prehra o šestnásť gólov (22:38) vyrovnala negatívny rekord národného tímu z ME v roku 2008 (tiež proti Švédom).

Slováci na MS doplatili na tradičné slabosti. Nevýraznú hru v obrane, nepresné a unáhlené prihrávky. Nezískavali odrazené lopty. Absolútne vybuchli v presilovkách. Hra v početnej výhode je pre nich skôr nevýhodou.

„Presilovky nám nejdú, ale pracujeme na zlepšení. Nie je to jednoduché, musí sa to nacvičiť. Ide tam o každý centimeter. Nehrá sa to na náhodu,“ vravel pred šampionátom špílmacher tímu Peter Kukučka.

Postup je otvorený

„Sú dve možnosti: buď nás prehra nakopne a začneme hrať poctivú hádzanú, alebo nás to zlomí. Nemôžeme tvrdiť, že sa nič nedeje. Deje sa, ale musíme sa z toho dostať. Postup je stále otvorený,” vravel Daniel Valo, najlepší slovenský strelec histórie.
Kolísavosť nie je u Slovákov zriedkavým javom.
V baráži o postup na MS najprv nečakane doma prehrali s Ukrajinou o päť gólov. V odvete, keď im už málokto veril, rozstrieľali Ukrajincov vonku deväťgólovým rozdielom a vybojovali postup.
„Neviem, ale v koncentrácii to určite nebude. Pred dvoma rokmi sme mali na MS lepšie druhé polčasy, v ktorých sa rozhoduje,“ snažil sa vysvetliť príčinu kolísavosti Kukučka.
Aj napriek nulovému zisku nie je pre Slovákov šampionát stratený. S prehrami proti vysokým favoritom sa rátalo. Ak však chcú postúpiť medzi dvanástku najlepších, v ďalších troch zápasoch (Argentína, Čile, Kórea) už zaváhať nesmú.

Rýchli Argentínčania

Už dnes (o 16.15, Sport 1) čaká našich existenčný zápas s Argentínou. „Keby som povedal, že nie sme proti nim favoritom, bol by to alibizmus,“ vravel Valo.

Juhoameričania sú v poslednom období pravidelným účastníkom MS, najlepšie skončili v roku 2001 pätnásti. V kádri dominujú hráči pôsobiaci v Španielsku. Najlepším kanonierom je pivot Carou Gonzalo, ktorý je spoluhráčom Martina Straňovského v Ademare Leon.

Najväčšou osobnosťou tímu je tridsaťšesťročný veterán a kapitán Kogovsek. Pravá spojka trápila Slovákov i v jedinom vzájomnom zápase na MS pred dvoma rokmi.

Naši vtedy po napínavom zápase vyhrali o dva góly.„Majú kvalitné mužstvo, rýchle, technické. Zrejme sa budeme ťahať o každý gól. Dúfam, že obrana už bude kvalitnejšia a spolupráca v útoku sa zlepší,“ tvrdil pivot Petro.

Slováci majú zdanlivú výhodu výškovej prevahy a v skúsenostiach. V priemere sú vyšší o dva centimetre a starší o dva roky. Argentínčania hrajú na MS solídne, v prvom zápase remizovali s Kórejčanmi, v druhom iba o gól prehrali s Poliakmi.

„Argentínčania budú úžasne motivovaní. Prvé dva zápasy im vyšli. Vedia, že ak nás zdolajú, postúpia. Bude to zápas v štýle kto z koho,“ povedal kouč Heister.

V ten istý deň budú na programe aj ďalšie dva súboje 3. kola v D-skupine: Poľsko - Čile (18.15) a Švédsko - Kórejská republika (20.15)

Najbližší program zápasov v D-skupine:

3. kolo, pondelok 17. 1.: Slovensko - Argentína (16.15), Poľsko - Čile (18.15), Švédsko - Kórejská republika (20.15)

Heister uzavrel tréningy

Tréner slovenských hádzanárov Zoltán Heister sa po zdrvujúcom sobotňajšom debakli od domácich Švédov (22:38) rozhodol pred zástupcami novinárskej obce uzavrieť až do konca programu v základnej D-skupine MS tréningy svojich zverencov.

"Tréner Heister žiada slovenských novinárov, aby rešpektovali toto rozhodnutie a tiež si neželá žiadne rozhovory s hráčmi v priestoroch hotela. Hráčov môžu mať novinári k dispozícii po tréningu v mixzóne haly Scandinavium," informoval TASR generálny sekretár Slovenského zväzu hádzanej Martin Simonides.

Slováci mali pred prvým z trojice kľúčových stretnutí v D-skupine s Argentínou v nedeľu na programe dopoludnia odpočinok na izbách Quality Hotel a o 14.00 päťdesiatminútovú tréningovú jednotku. Ani po tréningu nečakal na Slovákov žiadny spoločný program, ale iba návrat na hotel.