Filca nemrzí, že už nie je reprezentačným trénerom

"Vieme veľmi dobre, že formát MS je o tom jednom zápase vo štvrťfinále," hovorí pred blížiacim sa svetovým šampionátom 2011, ktorý sa premiérovo uskutoční na Slovensku, Ján Filc. Náš najúspešnejší tréner myslí na úspech.

Ján Filc(Zdroj: TASR)
Zažite súboj gigantov FC Barcelona - Real na vlastnej koži >>

"Vieme veľmi dobre, že formát MS je o tom jednom zápase vo štvrťfinále," hovorí pred blížiacim sa svetovým šampionátom 2011, ktorý sa premiérovo uskutoční na Slovensku, Ján Filc. Náš najúspešnejší tréner myslí na úspech.

BRATISLAVA. Ján Filc sa výraznou mierou zaslúžil o najväčšie úspechy v samostatnej ére slovenského hokeja. V roku 2000 na majstrovstvách sveta v Petrohrade sa ako hlavný kormidelník postaral o prvú medailovú eufóriu, keď národný tím priviedol k striebru.

O dva roky neskôr dosiahol vrchol a predstavenie "zlatých chlapcov" z Göteborgu sa nezmazateľne zapísalo do pamätí slovenských hokejových fanúšikov. Vo svojom druhom funkčnom období už nenapodobnil úspechy na svetových šampionátoch, ale na zimných olympijských hrách vo Vancouveri 2010 jeho zverencom len tesne unikli medaily.

Po olympiáde prišlo nečakané rozhodnutie a Filc národný tím druhýkrát opustil. Pripravil sa tak o možnosť viesť mužstvo pred domácim publikom na tohtoročnom svetovom šampionáte v Bratislave a Košiciach. Svoje rozhodnutie spred roka však neľutuje ani dnes.

"Ja som nad tým veľmi uvažoval už predtým, ako som to posledné slovo povedal. Cieľ, ktorý som si stanovil pri vstupe do tejto fázy pôsobenia pri reprezentácii, som jednoznačne spájal s olympijskými hrami. Tak som to cítil a myslím, že som urobil dobré rozhodnutie v správnom čase," uviedol Ján Filc v rozhovore pre TASR.

Prajem si, aby sme zaútočili na tie najvyššie méty, hovorí Filc

- Ako vyzerá Vaše funkcionárske pôsobenie v historickej sezóne slovenského hokeja. Cítite nádych blížiacej sa udalosti, resp. nejaké napätie?

"Subjektívne by som to hodnotil, že hľadáme cestu z krízy, pretože jednoducho cítime, že určitá kríza tu nastala."

"Uvedomujeme si, že nemôžeme stále hľadať dôvody mimo nášho hokejového prostredia. Aj v našom prostredí určite existuje spôsob, ako skvalitniť ten obsah športovej prípravy, ako posunúť tú kvalitu o trochu vyššie. Koncentrácia úsilia zväzu dnes jednoznačne smeruje do všetkého, čo sa týka prípravy majstrovstiev sveta, to je cítiť vnútri aj navonok."

filc1.jpg"Na druhej strane ale funguje aj tá časť práce zameraná na hokejovú perspektívu. Nám sa v rámci centier voľného času v minulosti podarilo naštartovať čiastočnú profesionalizáciu trénerov v športovej predpríprave, čo je dneska ohrozené v dôsledku rozhodnutí, ktoré prijala ešte minulá vláda a táto vláda potvrdila určité veci."

"Musíme si dať dohromady aj určité projekty, ktoré sa týkajú toho prechodu detí zo žiakov do dorastu a následne do juniorov, lebo tam je výrazná slabina. Cítime, že oproti svetu začíname hlavne v tejto oblasti strácať krok. Napriek tomu, že projekt SR 20 sme rozbehli a priniesol svoje pozitíva, nestačí to. Je tam výrazný rozdiel medzi tou najvyššou kvalitou hráčov vo svete a našimi hráčmi, ktorí vychádzajú z juniorskej ligy."

"To sú všetko veci, ktoré súvisia jednak s podmienkami, ale jednak aj s princípmi, ktoré sa musíme snažiť ovplyvňovať, pretože sme asi jediná krajina, ktorá nemá juniorský hokej zakomponovaný do štátnej starostlivosti."

- V mladších kategóriách sa teda nepripravujú nejaké podobné projekty ako SR 20, sústrediť tie širšie reprezentačné výbery na jedno miesto?

"V tých podmienkach, v ktorých my pracujeme, všeobecne máme ďaleko menej detí v každej tej vekovej kategórii ako krajiny, s ktorými sa porovnávame. Pravdou zostáva, že keď si vyberiete najvyššiu kvalitu do určitého koncentrovaného spôsobu prípravy, oslabujete to prostredie, ktoré by malo vytvárať určitú konkurenciu."

"Na krátkodobé pôsobenie to má zmysel vytvoriť vyššiu kvalitu, ale ako sa ukazuje v tej 'dvadsiatke', spôsobuje to oslabenie prostredia v dôsledku odchodov hráčov aj do iných zahraničných líg a podobne a zrazu prídete k tomu, že neprichádza k povedal by som naplneniu toho rybníka."

- V čom je podľa Vás najväčší prínos MS slovenskému hokeju?

"Verím, že majstrovstvá sveta vyjdú v obidvoch oblastiach. Jednak prajem organizačnému výboru, aby vyšlo všetko stopercentne tak, ako zatiaľ vychádza predaj lístkov a vytváranie tej atmosféry. Druhý je ten športový výsledok."

"Verím, že hráči, ktorí dnes pôsobia v KHL a v niektorých iných ligách, vytvoria dobrý základ pre mužstvo, ktoré doplnené niektorými jednotlivcami z NHL, by mohlo byť dobrým prísľubom kvality, aby sme v domácom prostredí zaútočili na tie najvyššie méty. To by zase pozdvihlo záujem verejnosti o hokej a možno by prišlo k tomu, po čom už dávnejšie nejakým spôsobom voláme. Zakomponovanie tej športovej prípravy do takého bežného života ľudí."

"Aby si ľudia nejakým spôsobom nespájali činnosť svojich detí len s budúcim profesionálnym zarábaním peňazí, aby sa to stalo súčasťou bežného života, ako to je v škandinávskych krajinách a v zámorí."

"To je nevyhnutné preto, aby ten šport prinášal ľuďom taký pôžitok a nebolo to len o tom súťažení a o tom, akým spôsobom sa tie decká prostredníctvom agentov ponúkajú ako obchodný artikel, pretože to je až nechutné."

- Čo by mu mohlo naopak uškodiť?

"Verím, že z hľadiska športového to nebude žiadny problém, nebude to zlý výsledok. Verím, že nepríde ani k nejakým chybám v organizácii. Myslím si, že naša pohostinnosť a schopnosť našich ľudí, ktorí sa na tom podieľajú, je urobiť ten šampionát na vrcholnej úrovni."

- Myslíte si, že úrady, teda vládne i samosprávne zložky venujú akcii dostatočnú pozornosť? V čom by sa mal podľa Vás prístup zmeniť, resp. zlepšiť?

"Nie je to otázka na mňa, neviem. Viem len o tom, že určité problémy, ktoré sa vyskytli pri výmene vlád, sa nejakým spôsobom vyriešili. Ide hlavne o tú investičnú oblasť a verím, že tam sa to nejakým spôsobom dotiahne do zdarného konca."

- Určite osobne navštívite zápasy slovenského tímu. Aké ďalšie zápasy by ste chceli vidieť, pôjdete aj do Košíc?

"Je takou normálnou súčasťou života nás ľudí okolo hokeja, že budeme na tom štadióne viac ako tie dve a pol hodiny sledovania našich zápasov, takže určite áno."

"No určite aj niektoré vynechám, pretože nie všetko musíme vidieť. Ale tie zápasy, ktoré budú mať čo dočinenia s tou najvyššou kvalitou, budeme vidieť. My totiž potrebujeme vidieť, akým spôsobom funguje celé to zabezpečenie, ako fungujú tie mužstvá aj v rámci tréningového procesu, ako funguje celý pobyt."

"Tieto veci sú veľmi dôležité aj z hľadiska pôsobnosti našej reprezentácie a nie len seniorskej ale aj juniorskej. Ešte neviem, či zavítam aj do Košíc. Závisí to od toho, akým spôsobom budeme komunikovať v rámci zväzu."

filc2.jpg

Foto -TASR

- Ako sa pozeráte na negatívne reakcie z východu, že domáca reprezentácia nezohrá ani jeden zápas v Steel Aréne?

"Je to pochopiteľná reakcia, my sme o tomto rozprávali už dávnejšie. Jednoducho sú to veci, ktoré IIHF rieši v rámci zjednodušenia tých logistických vzťahov."

"Možno je to trochu necitlivé voči ľuďom, ktorí by radi videli nejaký ten hokej v tom ďalšom kole. Mňa to mrzí, určite to mrzí všetkých ľudí z organizačného výboru, ale jednoducho tam nejaké riešenie, ktoré by sme my vedeli ovplyvniť, asi nie je."

- Ste najúspešnejší tréner samostatnej histórie, v Göteborgu ste priviedli reprezentáciu k historickému titulu majstrov sveta. Myslíte si, že by sa mohol podobný úspech zopakovať aj na domácom šampionáte?

"Tie ciele, ktoré si kladie domáci tím, sú určite vždy najvyššie. Dostať sa podľa možnosti čo najďalej, dosiahnuť čo najlepšie výsledky v tých jednotlivých zápasoch. Vieme veľmi dobre, že formát majstrovstiev je o tom jednom zápase vo štvrťfinále, ktorý môže rozhodnúť, či je to považované za úspech alebo neúspech. Myslím si, že tam sa bude o tom všetkom rozhodovať."

"Ja by som v prvom rade chcel, aby to mužstvo v dobrej nálade a pohode prešlo do toho štvrťfinále a aby sa tam tá športová šťastena otočil s úsmevom k nášmu tímu, aby sa to dostalo ďalej. Určite by to bolo dobré pre ďalší rozvoj hokej na Slovensku."

- Po olympiáde vo Vancouveri ste sa rozhodli skončiť na poste reprezentačného trénera. Nemrzí Vás trochu, že nebudete pri kormidle na domácom šampionáte?

"Ja som nad tým veľmi uvažoval už predtým, ako som to posledné slovo povedal. Cieľ, ktorý som si stanovil pri vstupe do tejto fázy pôsobenia pri reprezentácii, som jednoznačne spájal s olympijskými hrami. Tak som to cítil a myslím, že som urobil dobré rozhodnutie v správnom čase."

"Pokiaľ budeme vedieť prispieť k tomu, aby išli veci správnym smerom, budem to robiť. Pokiaľ prídu tí, ktorí to budú vedieť lepšie a rozumnejšie, zase sa pomaličky stiahnem do iných aktivít, ktoré súvisia s mojou skúsenosťou v oblasti športovej prípravy hlavne mládeže. Tam vidím tú svoju vlastnú perspektívu."

- Stále ste členom Výkonného výboru SZĽH a predseda trénersko-reprezentačnej komisie. Aké sú vaše hlavné úlohy v týchto orgánoch?

"V prvom rade je to taká určitým spôsobom oponentúra a spoluúčasť pri riadení tých procesov s pánom Frühaufom, ktorý má na starosti hlavne kategórie 16, 17, 18. Ja mám skôr na starosti 'dvadsiatku' a trochu v tej kategórii seniorov. Tam som možno poradcom v niektorých tých veciach, ktoré pánovi Hanlonovi tým, že prichádza z iného prostredia, nemôžu byť celkom zrejmé."

"A samozrejme koordináciu všetkých vzťahov, ktoré sa týkajú metodického a organizačného úseku, lebo ako viceprezident zväzu mám na starosti celú sféru, ktorá sa týka metodickej činnosti, školení a prípravy budúcich kádrov či trénerských alebo pedagogických. Je toho pomerne veľa a mám ten pocit, že niekedy aj viac ako by som si predstavoval."

- Mali ste možnosť pozrieť si Zimný štadión v Bratislave, ako sa vám pozdáva?

"Ten štadión spĺňa všetky kritéria medzinárodného športu, určite bude dobrý. Ja som sa nikdy netajil tým, že som dodnes presvedčený, že tá alternatíva výstavby novej viacúčelovej haly by bola pre veľký Bratislavský kraj a celé Slovensko vhodnejšou alternatívou."

"Rozhodnutie padlo toto, beriem ho ako súčasť života a myslím si, že takto zrekonštruovaný štadión bude dôstojným stánkom pre MS."

- Pripomína vám nejaký zo štadiónov, ktoré ste počas hráčskej či trénerskej kariéry navštívili?

"Zatiaľ by som povedal, že niektorými črtami pripomína trošku Hartwall arénu, respektíve štadión v Petrohrade. To členenie súvisí aj s možnosťami, ktoré prestavba umožňuje."

"Takže keď budem mať možnosť vidieť to celé zázemie a tie prepojenia, ktoré človek potrebuje z hľadiska toho praktického riadenia tímu, tak potom o tom budem vedieť hovoriť viacej. Na čom som najviac zvedavý je, ako sa bude zvládať dopravná situácia v čase konania tých najväčších podujatí."

filc3.jpg

Foto -TASR

- Čo vás okrem tohto momentálne najviac zamestnáva?

"Momentálne ma zamestnáva najmä môj zdravotný stav, lebo kĺby ma prestávajú poslúchať, takže s týmto si robím trošku nejaké problémy. Ale mám ešte dve aktivity. Prvá je už 18 rokov fungujúca Škola hokejového brankára, ktorá má dobré renomé a potom je to od septembra otvorená Stredná odborná škola pre športovcov.

"Tá má za cieľ vytvoriť pre deti v stredoškolskom veku v tých športových odvetviach, ktoré majú v Piešťanoch prirodzené prostredie, podmienky na to, aby sa vedeli pripravovať na kariéru budúcich športovcov, ale zároveň, aby dostali vzdelanie, aby boli pripravení aj na situáciu, keď so športovou aktivitou budú nútení prestať, alebo sa rozhodnú prestať."

"Myslím si, že je to smer, ktorým ide celý svet a u nás fungujúce športové gymnáziá vyhovujú len jednej malej časti toho spektra športovcov. Som presvedčený, že toto je jedna z vecí, o ktorú sa musíme usilovať."

- Ako ste spokojný s doterajším fungovaním školy?

"Zatiaľ sme v plienkach, začali sme s minimálnym počtom tých detí, ale takéto projekty potrebujú minimálne dva-tri roky na ten rozbeh, pretože je to niečo nové. V každom prípade je tam nejaká požiadavka na rodičov, aby sa finančne zúčastnili

.Požiadavky, ktoré so sebou prináša zabezpečenie prepojenia športovej prípravy a individuálne zadávaného štúdia vo finančnej oblasti, sa nedajú pokryť z príspevkov, ktoré môžeme čerpať zo štátu a napriek tomu, že máme reklamného partnera, tak aj na tom rodičovi niečo zostane."

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 2. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 3. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 4. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 5. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 6. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 7. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 9. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 10. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 1. Pred 25 rokmi musela byť jazdenka zo západu
 2. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 3. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek
 4. Cíťte sa v priestore príjemne
 5. Ktorý odšťavovač má najvyššiu výťažnosť?
 6. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 7. Ako si vybrať wc a umývadlo?
 8. Poslanec M. Borguľa bojuje proti netransparentnému tendru
 9. Grantová výzva na vykonávanie činností informačných centier
 10. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 1. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty 6 604
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 5 126
 3. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 4 675
 4. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 3 978
 5. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 701
 6. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 3 278
 7. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 3 002
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 2 984
 9. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 1 996
 10. Máte už vybranú dovolenku na júl? 856

Téma: Hokej


Článok je zaradený aj do ďalších tém Dukla Trenčín

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Plavčan vysvetľoval eurofondy, z tlačovky utiekol

Minister školstva zvolal tlačovú konferenciu, na ktorej chcel vysvetliť pochybné dotácie. Dovolil dve otázky pre televíziu a ušiel.

DOMOV

Prieskum: Súčasná koalícia by vládu nezložila, extrémisti klesli

Ak by sa voľby konali v júli, zvíťazil by Smer.

SVET

Srbský prezident priznal chybu. Kosovo sme podcenili, tvrdí

Musíme byť objektívnejší, hovorí čerstvý prezident.

KOMENTÁRE

Žiť zodpovedne je všeobecne oštara

Denne sa sťažujeme, že sa nedodržujú pravidlá. A jedným dychom nás poburuje, ak ich dodržiavanie niekto vyžaduje.

Neprehliadnite tiež

Stačilo 27 gólov a tínedžer má byť najdrahší hráč v dejinách

Rebríček najdrahších hráčov v dejinách futbalu by mal mať už čoskoro nového šéfa: Kylian Sanmi Mbappé Lottin.

Jakubech definitívne prestúpil do Francúzska: Nedalo sa povedať nie

Slovenský mladík bude pôsobiť v prestížnej Ligue 1.

Novak Djokovič pre zranenie vynechá zvyšok sezóny 2017

Srbský tenista má problémy s lakťom.

Podľa šéfa hráčskej asociácie KHL vedenie NHL vydieralo NHLPA

Vedenie kanadsko-americkej profiligy malo údajne také požiadavky, ktoré NHLPA nemohla prijať.