Hádzanári nezdolali ani Čile, hanbu odvrátili v poslednej sekunde

Richard Štochl podal v bráne Slovenska výborný výkon, bol však sám a tak hádzanári neporazili ani juhoamerického nováčika. (Autor: TASR)
Pavol Spál, TASR|18. jan 2011 o 17:50

Slováci stratili aj minimálnu šancu na postup do štvrťfinále MS. Od zahanbujúcej prehry s Čile ich v poslednej sekunde zachránil Šulc.

GÖTEBORG. BRATISLAVA. Slovenskí hádzanári si na majstrovstvách sveta vo Švédsku pošramotili za posledné roky vypestovanú povesť.

Jeden z najlepších hráčov histórie, dnes komentátor Stefan Lövgren pre kanál TV4 vyhlásil, že Slováci hrali proti Argentíne asi tridsať percent z toho, čo v skutočnosti vedia.

Švédska legenda mala dojem akoby vyhlásili komplot proti trénerovi. Naši hráči to však rezolútne popreli. Hádzanárom aspoň ku cti slúži, že priznali, že to zbabrali.

Proti najslabšiemu tímu skupiny Čile chceli zmazať lajdácky dojem a udržať si aspoň teoretickú šancu na postup.

Proti nízkym Juhoameričanom mali mať jasne navrch. Otázkou bolo ako sa z krízy dostanú psychicky. Úvod mali Slováci katastrofálny.

Pôsobili zakríknuto, kŕčovito. Bez pohybu a myšlienky. Odovzdane. Góly nedávali ani z vyložených šancí. Obrana statická, bezradne pôsobili hlavne spojky.

Ani brankár Richard Štochl tím nepodržal ako zvyčajne. V 18. minúte prehrávali s jedným z najväčších outsiderov na turnaji už 9:5. Súper bol opäť pohyblivejší, Slováci robili nevídané technické chyby.

V druhom polčase trápenie pokračovalo. Súper odpadal fyzicky, ale Slováci sa viac ako na remízu nezmohli.

Čiľania získali svoj historický bod na majstrovstvách sveta. Po zápase však plakali, že našich nezdolali.
Zajtra majú Slováci voľný deň, vo štvrtok hrajú posledný zápas skupiny proti Kórejskej republike (o 16.15 na Sport 1).

Vyrovnávajúci gól strelil až v poslednej sekunde František Šulc. Navyše pre zvyšok šampionátu podľa všetkého prišli aj o Daniela Vala, ktorý si zranil koleno. V záverečnom zápase v D-skupine sa vo štvrtok predstavia proti Kórejskej republike.

D-skupina:

Čile - Slovensko 29:29 (15:12)

Slovensko: Štochl, Paul, Pramuk - Kopčo 3, Petro, Mazák, T. Urban, T. Straňovský 4, M. Straňovský 3, Antl 4, Šulc 7/2, Tumidalský 1, Kukučka 2, Tarhai, Nižňan 4, D. Valo 1

Rozhodcovia: Načevski, Nikolov (obaja Mac.), vylúčenia: 4:5, 7m hody: 3/3 - 6/4, 1000 divákov.

Ďalšie výsledky:

Kórejská republika - Poľsko 20:25 (11:10)

6. Čile 4 0 1 3 92:132 1

Úvodný polčas sa zdal byť len tretím dejstvom predchádzajúceho duelu, len to vyzeralo, že Argentínčania sa prezliekli do červených dresov.

Slováci ale zostali pri bezradnej útočnej hre na vysunutú obranu tretieho panamerického tímu a hoci v úvode viedli, ich tesný náskok zase pochovala prehratá presilovky. Nemohúcnosť slovenských spojok pripomínala sabotáž a keď sa v 11. min Štochl zamotal pri zákroku do vlastnej siete a takmer sa zranil, jeho tím už prehrával.

V 14. minúte už viedli Čiľania 7:5 a onedlho mizériu podčiarkol Valo, ktorý si v útoku zranil koleno tak, že pre neho podľa všetkého šampionát skončil. Kuriózne počas dvoch oslabení v slede sa Slováci vrátili do zápasu a Tomáš Straňovský po kontre v 25. minúte vyrovnal na 11:11, no už o dvadsať sekúnd bolo na svete ďalšie dvojgólové manko.

Spojky sa na ich pozíciách už snažil nahradiť aj zúfalý krídelník Antl, ale bezúspešne, oddychový čas od Heistera pritom neprišiel za úvodnú tridsaťminútovku vôbec.

Oči boleli zo slovenskej hry aj po prestávke a po chvíľkovom náznaku zlepšenia prišlo Kopčove výlúčenie a Chile už viedlo opäť o tri góly (21:18). Náskok narástol až na 26:22, ale päť minút pred koncom to bolo už znova len o jeden gól. Šulc nakoniec zabezpečil deľbu bodov.

Zoltán Heister (tréner SR): “Bol to boj nás samých so sebou. Naši hráči boli takí kŕčovití v zakončovaní, že to bolo až strašné. Šance, ktoré bežne dávame, sme teraz neboli schopní premeniť. Platí to aj o sedemmetrových hodoch. Je to nepochopiteľné, ale v tomto momente je to naša realita. Sme úplne mimo reálneho diania na tomto šampionáte. A či sa budeme schopní ešte vrátiť naspäť do behu týchto majstrovstiev, je v tejto chvíli otázne. Treba sa rozhodne o to pokúsiť, ale zo dňa na deň to asi nepôjde.”

Andrej Petro (pivot SR): “Čile je hádzanársky trpaslík a my sme s nimi uhrali len bod a aj to až v závere… Bavili sme sa pred zápasom hráči medzi sebou, v čom je chyba a fyzický problém to určite nie je. Natrénované máme, ale je to v našom prípade asi mentálny blok. Pobabrali sme prvé dva zápasy, tam išla psychika dolu a s Argentínou potom ešte nižšie. Teraz máme prvý bodík a ten nám, dúfam, pomôže sa zdvihnúť trochu vyššie. Proti Kórejskej republike to azda bude to staré dobré Slovensko, čo to bývalo kedysi.”

Martin Straňovský (krídelník SR, autor 3 gólov): “Pred zápasom sme si s chalanmi povedali, že ho ideme jednoznačne vyhrať, ale opäť sme hrali veľmi kŕčovito. Celý turnaj sa trápime a potvrdil to aj zápas proti Čile. Hra v útoku je tragická, tak to aj dopadlo aj teraz. Možno keby sme predtým uhrali nejaké body, bola by naša psychika niekde inde. Ja som dnes väčšinou sedel na lavičke, ale je to vec trénera, koho vyberie. Dnes tam bol najmä Rado Antl, ktorý je skúsený hráč a zahral dobre.”

Tomáš Straňovský (krídelník SR, autor 4 gólov): “Aj dnes sme sa strašne trápili. Vďakabohu aj za ten bod, aj keď s hádzanárskym trpaslíkom, no hra bola opäť nepresvedčivá. Aj sme si vypracovali šance, ale nepremieňali sme ich. Oni hrali agresívnu obranu a my sme sa cez ňu ťažko presadzovali. Navyše sme vyprodukovali aj veľa technických chýb.

Radoslav Antl (krídelník SR, autor 4 gólov): “Snažil som sa, lebo som chcel dokázať, že na palubovku patrím. Dá sa povedať, že nakoniec sme my získali bodík, lebo sme vyrovnávali až v posledných sekundách. Po Argentíne sme boli psychicky veľmi dolu, nechcem povedať, že na dne. Vedeli sme, že dnes to bude ťažký zápas už aj preto, že sme mali v hlavách to, že budeme hrať iba v tej druhej skupine o Prezidentský pohár.”

Ďalší program v D-skupine (Göteborg):

utorok 18. januára: Kórejská republika - Poľsko (18.15), Švédsko - Argentína (20.15)

štvrtok 20. januára: Kórejská republika - Slovensko (16.15), Argentína - Čile (18.15), Poľsko - Švédsko (20.15)

Domov»Halové športy»Hádzaná»Hádzanári nezdolali ani Čile, hanbu odvrátili v poslednej sekunde