Bystričania vyhrali v Žiline jednoznačne 6:1, Slovan zdolal Košice

Slovan hostil v extralige Košice.
Slovan hostil v extralige Košice. (Autor: SITA)
SITA|21. jan 2011 o 19:21

Bystričania nemali v 46. kole extraligy na žilinskom ľade problém. Výsledkom 6:1 poľahky potvrdili pozíciu favorita. Vysoko (5:1) vyhral aj Zvolen, doma si poradil s Trenčínom. V tradičnom derby zvíťazil Slovan nad Košicami 4:1.

Bystričania poľahky vyhrali v Žiline

Obe mužstvá vstúpili do zápasu opatrne. Ojedinelé príležitosti v prvej polovici úvodného dejstva nepremenili Rataj a na druhej strane ani Weissmann. V 10. minúte po individuálnej akcii Tománka brankár Laco puk vyrazil a Hlinka ho z dorážky poslal do siete.

O 120 sekúnd na to však predviedol Vala nádherný samostatný prienik a zakončením pomedzi betóny Fedora vyrovnal. O malú chvíľu mohol strhnúť vedenie späť na stranu baranov Lažo, po úniku ale zakončil len do žrde. V 16. minúte sa ten istý hráč už nemýlil a strelou z uhla prekvapil strážcu domácej svätyne. Pred sirénou pridali barani aj tretí gól, keď Hlinkov pokus dorazil do odkrytej brány Tománek.

V úvode prostrednej časti roztočila elitná formácia Žiliny kolotoč, ale Kokavec s Hreusom nedokázali namieriť puk ponad ležiaceho Fedora. V polovici duelu pri prečíslení dvoch proti jednému Tománek poslal Weissmannovi príliš dlhú prihrávku a Laco zasahovať nemusel. V 33. minúte sa po chybe obrany vlkov ocitol sám pred bránou Hvila, no zoči-voči domácemu gólmanovi neuspel. Na druhej strane nedokázal zužitkovať prihrávku Valu Stupka a namieril puk mimo pravej žrde.

V prvých sekundách záverečnej časti sa po prihrávke Devečku ocitol sám pred bránou Stupka, ale nedokázal nájsť voľný priestor vo Fedorovom postoji. Na druhej strane sa po prečíslení nepresadil ani Lažo. V 49. minúte unikol v oslabení Tománek a strelou pomedzi betóny Laca zaznamenal svoj druhý presný zásah v stretnutí.

O 180 sekúnd žilinská obrana pozabudla na Hvilu, ktorý nikým nekrytý vyhnal Laca z brány. Na jeho miesto prvýkrát v seniorskom drese nastúpil Johanes. Aj on však musel loviť puk zo svojej siete, keď ho v 57. minúte prekonal Rumpel a uzavrel na konečných 1:6.

Žilina - HC'05 Banská Bystrica 1:6 (1:3, 0:0, 0:3)

Góly: 12. Vala - 10. Hlinka, 16. Lažo, 19. Tománek, 49. Tománek, 52. Hvila, 57. Rumpel. Rozhodovali: Baluška - Brath, Jankovič, vylúčení: 2:3, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1, 1153 divákov

Žilina: M. Laco 52. Johanes - Rúfus, Dlouhý, Krčula, Heš, D. Devečka, Milovanovič- V. Nemec, Hreus, M. Kokavec - Petruška, Rataj, Vala - Drevenák, Troliga, Martin Slovák - Hajnik, M. Horský, Stupka

Banská Bystrica: Fedor - Cebák, Biro, Vantroba, Bambúch, Paľov, Kubka - Miroslav Hlinka, M. Hudec, Tománek - Rumpel, Češík, Hvila - Weissmann, Šechný, Lažo 41. Petro

Július Pénzeš (tréner Žiliny): "Súper nás vyškolil z hokejovej moderny. Jeho skúsenosti sa prejavili najmä v prvej a druhej tretine. My sme hrali celkom dobre v druhej tretine, viac sme korčuľovali a vytvorili si aj šance. Hráči však mali určitú trému na hokejkách, preto z našej strany nepadli góly. Súperovi chcem pogratulovať k výsledku. Nás čaká ešte ťažká robota pri zlepšovaní defenzívy a zakončení."

Vladimír Országh (asistent trénera Banskej Bystrice): "Sme radi, že sme to vyhrali. So Žilinou sme mali v tejto sezóne zlú bilanciu. Spokojní sme s výsledkom, aj keď sme vyrobili množstvo chýb, najmä v obrannej tretine. Máme na čom popracovať. Konečný výsledok 6:1 je síce krásny, ale nezodpovedá plne vývoju zápasu."

Skalica zvládla v Nitre predĺženie

Úvod vyšiel lepšie Nitre, keď v 3. min Slovák zblízka využil Gabrišovu prihrávku - 1:0. Aj v ďalších minútach mali viac z hry domáci hráči, no hostí držal v hre brankár Lakosil. Nitra pridala druhý gól v 17. min. Slovák našiel pred bránkou Podstaveka a ten nezaváhal - 2:0.

V 23. min zazvonila po Salijiho strele horná žŕdka skalickej bránky. Záhoráci odpovedali o minútu neskôr, keď prečíslenie dvoch na jedného zakončil do žŕdky Románek, o čom sa rozhodca musel poradiť s kolegom pri videu. Spomenutý skalický útočník si však všetko vynahradil v 26. min, keď zakončoval do odkrytej bránky - 2:1.

Hostia vycítili šancu, no vietor z plachiet im vzal v 31. min Čaládi. Domáci krídelník presnou strelou švihom z ľavej strany tretíkrát prekonal Lakosila. Dve minúty pred koncom druhej časti mohol po chybe Hlavačku znížiť Tibor Višňovský, ale sám pred Lacom neuspel.

V tretej tretine nebola núdza o nepremenené šance. Najskôr zaváhal proti Lakosilovi Spilar a neskôr v pokuse o blafák aj Ručkay. Za hostí neuspel osamotený Šátek, ktorý v dobrej pozícii trafil len do brankára Nitry.

Hostia mali v tretej tretine prevahu a odmenou za aktívnu hru im boli v 50. min úspešný zásah Gründlinga a v 58. min aj vyrovnávajúci gól z hokejky Kutáleka. O zisku dvoch skalických bodov rozhodol v tretej minúte predĺženia Románek, ktorý presne zakončil.

HK Nitra - HK 36 Skalica 3:4 po predĺžení (2:0, 1:1, 0:2 - 0:1)

Góly: 3. Marek Slovák (Gabriš, Podstavek), 17. Podstavek (Marek Slovák), 31. Čaládi (T. Chrenko, Korhoň) - 26. Románek (Lušňák, Holovič), 50. Gründling (Zálešák, T. Višňovský), 58. Kutálek (Šátek, Bučka), 63. Románek (Lušňák)

Vylúčení: 2:2 na 2 min, navyše: Hlavačka (Nitra) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rudý - Horínek, M. Orolin, 3276 divákov

Nitra: J. Laco - Fabian, Rais, Gabriš, Hlavačka, Michal Novák, Ďurák - Spilar, M. Štefanka, H. Ručkay - Podstavek, Marek Slovák, S. Saliji - Korhoň, T. Chrenko, Čaládi - Štumpf, Uhnák, Šumichrast

Skalica: Lakosil - Gründling, M. Školiak, A. Kolník, Bučka, P. Kumstát, Magušin, Gula, Jaborník - Obdržálek, Zálešák, T. Višňovský - Kutálek, R. Jarolín, Šátek - Lušňák, Holovič, Románek - R. Konečný, T. Mikúš, Mikušovič

Hodnotenie trénerov:

Branislav Okuliar, tréner Nitry: "V dnešnom zápase hráči nehrali to, načo v skutočnosti majú. Aj preto vyznel zápas bodovo i herne pre súpera. Škoda, že sme neudržali dvojgólový náskok, ale asi už toho máme dosť. Musíme si oddýchnuť a pripraviť sa na ďalší zápas."

Peter Oremus, tréner Skalice: "Odohrali sme bojovné, ale určite aj kvalitné stretnutie. Za predvedený výkon sme si body zaslúžili. Sme radi, že to takto skončilo a zodpovedne musíme pokračovať naďalej."

Zvolen pohodlne zdolal Trenčín

Po dlhšom čase boli domáci diváci s hrou spokojní. Už v tridsiatej sekunde nastrelil Baláž žŕdku Kováčovej bránky. Na druhej strane otestoval Škrečka Kopecký. V 7. minúte využili domáci nepozornosť hostí a Barinka poslal puk do odkrytého priestoru bránky.

O dve minúty Kopecký vyrovnal, keď sa ľahko dostal cez domácu obranu. V 11. minúte Baláž s prehľadom prihral L. Juríkovi a ten presnou strelou poslal puk za chrbát Kováča. V 13. minúte nahral Barinka spoza bránky Zuzinovi a ten zvýšil na 3:1. V 24. minúte v presilovke po prihrávke Barinku zvýšil Juraško na 4:1.

Neskôr po pravej strane potiahol puk Trochta, cez bránku prihral Otčenášovi a ten vymietol trenčiansku bránku. Hostia nastúpili v poslednej tretine s brankárom Hiadlovským. Gól na hokejke mal ešte v 50. minúte Hraško, ale brankár hostí jeho strelu kryl a domáci si vysoké víťazstvo udržali.

HKM Zvolen - Dukla Trenčín 5:1 (3:1, 2:0, 0:0)

Góly: 7. Barinka, 11. L. Jurík, 13. Zuzin, 24. Juraško, 33. Otčenáš - 9. P. Kopecký. Rozhodovali: Lauff - Korba, Rovenský, vylúčení: 12:11, navyše: Leskovjanský 10 min. za hrubosť, Ďaloga 5+DKZ za nebezpečnú hru so zdvihnutou hokejkou - M. Chovan 10 min. za hrubosť, P. Kopecký 10 min. za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, striedanie: od 33. Imrich a Naurov, 41. Hiadlovský za Kováča (všetci Trenčín)

Zvolen: Škrečko - L. Čierny, Juraško, T. Bokroš, Ďaloga, J. Valach, Hranáč, Hraško, Kučný - P. Barinka, P. Pucher, Zuzin - Kovář, L. Jurík, V. Baláž - V. Škoda, M. Trochta, Marek Haščák - Leskovjanský, M. Jurík, Otčenáš

Trenčín: V. Kováč (od 41. min Hiadlovský) - S. Tomko, E. Bednár, J. Jarábek, M. Hruška, Martin Chovan, Trefný (od 33. min Imrich), Naurov - Pardavý, Blatný, T. Melichárek - Tybor, Gašparovič, R. Tvrdoň - P. Kopecký, M. Daňo, Jánoš - M. Filo, O. Ďuriš, Koložváry

Milan Hovorka (asistent trénera Zvolena): "Vedeli sme, že v dnešnom zápase ide o šesť bodov, pretože Trenčín je náš hlavný konkurent v boji o play-off z hľadiska nášho postavenia v tabuľke. To, čo sme si povedali, hráči na ľade splnili. Po treťom góle sa prejavila na našich hokejkách istota, využili sme slabiny súpera a dali sme góly. Zápas sa musel divákom páčiť, zahrali sme si schuti a potvrdili sme stred tabuľky, čomu sme veľmi radi."

Dušan Gregor (tréner Trenčína): "Do Zvolena sme prišli s úplne iným zámerom a nie s tým, čo sme ukázali. Zvolenu sme pomohli vytvoriť si náskok našimi chybami a po troch góloch jasne dominoval a zaslúžene vyhral. Nehráme dobre, prehrávame osobné súboje, chybujeme v herných činnostiach, nedôrazne korčuľujeme, preto je prehra vo Zvolene zaslúžená."

Slovan si poradil s lídrom

Domácim vyšiel štart do stretnutia, keď už v 6. minúte viedli 2:0. Skóre stretnutia otvoril v 3. minúte Bakoš, ktorý dorazil za Hudáčkov chrbát strelu Jackmana od modrej čiary. Nasledujúce oslabenie Košičania prežili, no tesne po vypršaní Slimákovho trestu našiel medzeru v postavení hosťujúceho gólmana Skokan.

Vypredané tribúny aj v ďalšom priebehu sledovali rýchly hokej so šancami na oboch stranách, pričom zápas vďaka vysokému nasadeniu hráčov svojou kvalitou v ničom nezaostával za duelmi play off.

V druhom dejstve sa už hral opatrnejší hokej s miernou prevahou Košičanov, ktorí však svoje útočné akcie nedokázali doviesť do úspešného konca. Napriek veľkému tlaku v presilovkách sa im nedarilo prekonať Konráda ani v nich a tak prišiel v 30. minúte trest v podobe gólu Skokana, ktorý po nezištnej prihrávke Buca potrestal chybu súperovej obrany - 3:0.

Snaživí hostia naďalej márne dobíjali Konrádovu svätyňu, no v samom závere druhej dvadsaťminútovky mohli inkasovať aj štvrtý gól pri tutovke Preisingera.

Belasí potvrdili vysokú streleckú efektivitu aj v záverečnej tretine, keď v 44. minúte po spolupráci bratskej dvojice Hunovcov zakončil do odkrytej brány Róbert - 4:0. Hostia po inkasovaní štvrtého gólu poľavili v ofenzívnom snažení a paradoxne až vtedy sa im podarilo prekonať Konráda, keď iskierku nádeje vykresal osem minút pred koncom obranca Homer - 4:1.

Po Štajnochovom faule na Gmittera hrali hostia štvorminútovú presilovku, v ktorej však gól nepadol rovnako ako do konca zápasu a Slovan po jednom z najlepších výkonov v sezóne zdolal tabuľkového lídra 4:1.

Slovan Bratislava - HC Košice 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)

Góly: 3. M. Bakoš (Jackman, Hujsa), 6. D. Skokan (D. Buc, Kapuš), 30. D. Skokan (Kapuš, D. Buc), 44. Róbert Huna (Richard Huna) - 52. Homer (Gmitter, Martin Frolík). Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík - M. Novák, Stano, 3380 divákov

Slovan: Konrád - Jackman, Hájek, Cartelli, Frühauf, J. Kováčik, Štajnoch, Jendek, Demel - M. Bakoš, Bulík, Hujsa - Preisinger, Lipiansky, Vaic - Róbert Huna, L. Hudáček, Richard Huna - D. Skokan, Kapuš, D. Buc

Košice: J. Hudáček - J. Tabaček, Homer, M. Šterbák, Deyl, Michal Grman, Šeda, Slimák - Michel Miklík, Kristek, Andrašovský - Dravecký, S. Gron, P. Bartoš - Fabuš, Jenčík, Huba - Gmitter, Martin Frolík, M. Baláž

Zdeno Cíger (tréner Slovana): "Som spokojný s výsledkom aj predvedenou hrou. Stále sa dokazuje, že disciplinovanosť má svoj význam. Hrali sme zodpovedne a tímovo a to rozhodlo. Myslím si, že sme dnes chceli viac vyhrať ako Košice. U brankára Konráda bola cítiť istota, ale tá vychádza aj z obranných radov."

Rostislav Čada (tréner Košíc): „Nie sme spokojní so začiatkom zápasu, keď sme dostali dva góly, ani celkovo s prvou tretinou, a dokonca ani s herným prejavom, ktorým sme sa prezentovali. Strácali sme puky a to nielen v strednom, ale aj obrannom pásme, čím sme pomohli súperovi. V presilových hrách sme si utvorili tlak, ale nedali sme góly, čo rozhoduje.“

Poprad rozhodol v prvej tretine

Martinčania sa v úvode stretnutia prezentovali odvážnou aktívnou hrou a využíval každú príležitosť na rýchly protiútok. Po úvodnom zastreľovaní v 10. minúte učebnicovo zvládli prečíslenie dvoch na jedného hosťujúci Themár s Markovičom a získali hosťom vedenie. Popradčania však rýchlo odpovedali akciou v presilovke, ktorá bola tiež učebnicovo zvládnutá, keď po vyšachovaní zavesil zblízka Lundberg. Po boxerskej vložke J. Brejčáka s Velebným išli domáci do vedenia, keď do čierneho trafil z ľavého kruhu Kroták.

V druhej časti Martin pridal, čoho výsledkom boli viaceré nebezpečné situácie pred Melicherčíkovou bránkou, ktoré pripravoval najmä prvý útok hostí. Kontaktný gól vsietil v 27. minúte Ďatelinka a Martin tak zdramatizoval stretnutie. Poprad sa stále snažil tvoriť hru, no pred Volentiera sa už nedostával tak často. V 35. minúte predviedol cit pre prihrávku v ideálnom čase Klouda, ktorý naservíroval Kledrowtzovi, no ani jeho príklep neskončil v sieti.

Domáci stiahli hru na tri päťky v snahe držať krok s dobre korčuľujúcimi hosťami. Hneď v úvode tretieho dejstva spálil obrovskú šancu Kroták, ktorý nepretlačil puk za Volentierov betón a Poprad stále viedol iba o gól. Domáci nevyužili ani ďalšie šance a slamky sa tak chytal ich súper, ktorý mal možnosti najmä v presilovej hre päť minút pred koncom tretej tretiny. Popradčania si napokon v závere svoje víťazstvo ustrážili, trojbodový zisk v poslednej minúte korunoval skvelou koncovkou Kopecký, ktorý unikol súperovým obrancom.

Poprad - Martin 4:2 (3:1, 0:1, 1:0)

Góly: 12. Lundberg (Škovira, Kuľha), 14. A. Kroták, 18. Kmiť (J. Kopecký, S. Jasečko), 60. J. Kopecký (Klouda) - 10. Themár (Markovič, Brcko), 27. I. Ďatelinka (Velebný)

Vylúčení: 3:5 na 2 min, navyše: J. Brejčák na 10 min za nešp. správanie - Velebný na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ország - Kalina, M. Smrek, 3218 divákov

Poprad: Melicherčík - J. Kasík, R. Suchý, S. Jasečko, D. Brejčák, Kledrowetz, J. Brejčák, Kramár, Rapáč - Kuľha, Lundberg, Škovira - A. Lapšanský, Kmiť, A. Kroták - J. Kopecký, Klouda, T. Jaško - P. Svitana, Mlynarovič, Vandas

Martin: Volentier - A. Novotný, I. Ďatelinka, P. Klepáč, Hriňa, Velebný, Brcko, Obuch - Uram, M. Beran, Jabrocký - Appel, Zeliska, Važan - Markovič, Galamboš, Themár - M. Jonák, Sobota

Ján Jaško (tréner Popradu): "Vôbec nemôžem byť spokojný s prístupom hráčov k zápasu. Začali sme vo veľmi vlažnom tempe, čo až na výnimky pokračovalo celý zápas. Našťastie sme boli efektívni v presilovkách, korčuliarsky sme však za súperom zaostávali a pomohlo nám trochu šťastia. Vyvodíme z tohto výkonu nejaké dôsledky."

Jaroslav Husár (tréner MHC Mountfield): "O osude stretnutia rozhodla prvá tretina, kde bol súper efektívny vo využití presilových hier. V druhej tretine sme znížili na rozdiel jediného gólu a snažili sa o vyrovnanie, no minútu pred koncom sme inkasovali štvrtý gól."

Domov»Hokej»Slovensko»Bystričania vyhrali v Žiline jednoznačne 6:1, Slovan zdolal Košice