Nestarnúci Steve Nash doviedol Phoenix k výhre vo Washingtone.
Nestarnúci Steve Nash doviedol Phoenix k výhre vo Washingtone. (Autor: SITA/AP)
SITA|22. jan 2011 o 08:15

Zámorská basketbalová NBA mala v noci na sobotu na programe 10 zápasov.

NEW YORK. Obaja lídri konferencií zámorskej NBA v piatok zvládli svoje domáce zápasy proti silným súperom pohybujúcim sa na priečkach zaručujúcich účasť v play-off.

Boston zvíťazil nad Utahom vďaka výkonu z prvej časti hry 110:86, San Antonio si poradilo s New Yorkom, ktorý sa pokúsil v druhom polčase neúspešne o zvrat, v pomere 101:92. Ťažký zápas v piatok zvládli aj Lakers na ihrisku Denveru, ktorý porazili 107:97.

Zúfalý výkon Atlanty

Najviac však v piatok upútala rekordná prehra Atlanty s New Orleans. Hawks sa vrátili zo zápasu v Miami, v ktorom vyhrali na ihrisku favorita po predĺžení, no domácim divákom predviedli zúfalý výkon, ktorý sa zapísal do kroník klubu.

Nastrieľaných 59 bodov v jednom zápase je totiž najmenej od presťahovania klubu zo St. Louis v roku 1968. Doterajší najhorší ofenzívny výkon bol v záznamoch klubu zapísaný od roku 1996, keď "sokoli" prehrali s Clevelandom 63:73. Od absolútneho negatívneho rekordu z roku 1955 ešte z čias St. Louis, keď mužstvo strelilo iba 57 bodov, zachránil terajší mančaft Jordan Crawford trojbodovým pokusom 32 sekúnd pred koncom stretnutia.

"To bol zďaleka najhorší výkon v tejto sezóne. Od začiatku do konca. Nikto nechce prehrať a už vôbec nie doma a takýmto spôsobom. Nechali sme sa dnes zahanbiť," opísal po stretnutí svoje pocity tréner Larry Drew. Hornets však, naopak, sršali šťastím. Zápas sa pre nich totiž zmenil na exhibíciu, v ktorej si so súperom mohli robiť, čo len chceli.

"Baví ma hrať obrannú taktiku. Skvelý pocit je aj strieľať koše, ale zatvoriť sa pred útokmi súpera a sledovať znechutenie jeho hráčov, je ešte lepší pocit. A keď si ešte na ihrisku uvedomíte, že vaše mužstvo hrá ako jeden tím, je to naozaj výnimočné,“ nadchýnal sa nad výkonom tímu v defenzíve Chris Paul, najlepší strelec hostí so 16 bodmi.

Shaquille O´Neal sa opäť zranil

Boston v dueli s Utahom stratil opäť Shaquilla O'Neala, ktorý z ihriska odišiel už v prvej štvrtine. Keďže Celtics nemajú k dispozícii dlhodobo zraneného Kendricka Perkinsa, ani Jermaina O'Neala, na ihrisko musel ísť nováčik z Turecka Semih Erden.

Rodák z Istanbulu si miesto po 38-ročnom veteránovi zastal výborne, keď si pripísal na konto kariérne maximum 14 bodov. Utahu v piatok chýbali body z rúk Derona Williamsa, ktorý zaznamenal svoje sezónne minimum päť bodov. Prerušil tak sériu 48 zápasov základnej časti s dvojciferným streleckým výkonom.

Trénera San Antonia Gregga Popoicha v ostatných zápasoch tešia výkony 21-ročného podkošového hráča DeJuana Blaira, ktorý si v štyroch posledných stretnutiach pripísal v piatok na konto tretie double-double v podobe 18 bodov a 13 doskokov. Potvrdil pritom známu pravdu, že výkon športovca sa odvíja hlavne z jeho psychického naladenia.

"Jednoducho som prestal na ihrisku rozmýšľať. Na začiatku sezóny som až príliš premýšľal nad každým krokom," nechala sa počuť "sedmička" druhého kola draftu z roku 2009.

Bryant dominoval

Kobe Bryant v piatok potvrdil svoje univerzálne ponímanie basketbalu, keď počas zápasu dokáže viackrát meniť svoj spôsob hry. V prvom polčase zápasu v Denveri prebral na seba dirigentské úlohy, aby svoj výkon podčiarkol v tretej štvrtine 14-bodovým výkonom, ktorý bol pre osud zápasu kľúčový.

"Je pre mňa dôležité, aby som zapájal do hry svojich spoluhráčov a pozdvihoval tak ich sebadôveru. Viem, že sa kedykoľvek viem dostať do streleckých pozícií. Predviedol som to v tretej štvrtine," s príslovečným sebavedomím odhalil svoj prístup k zápasu MVP z roku 2008 a MVP finálovej série z nasledujúcich dvoch rokov.

Výsledky - piatok:

New Jersey - Detroit 89:74 (21:18, 25:23, 21:19, 22:14)

Najviac bodov: B. Lopez 15, D. Harris 12, Humphries 11 (12 doskokov) - Prince 16, Stuckey 14, McGrady 10, 13 316 divákov

Washington - Phoenix 91:109 (33:22, 20:30, 18:31, 20:26)

Najviac bodov: N. Young 25, R. Lewis 16 (12 doskokov), Blatche 14 - Frye 25, Nash 17 (14 asistencií), Gortat 13 (14 doskokov), 15 716 divákov

Orlando - Toronto 112:72 (26:18, 21:23, 26:16, 39:15)

Najviac bodov: D. Howard 31 (19 doskokov), R. Anderson 21 (10 doskokov), Redick 12 - DeRozan 16, Bargnani a Amir Johnson po 11, 19 047 divákov

Boston - Utah 110:86 (30:19, 29:22, 26:22, 25:23)

Najviac bodov: Garnett 21, Pierce 20, G. Davis 15 - E. Watson 12, Kirilenko, P. Millsap a G. Hayward po 11, 18 624 divákov

Cleveland - Milwaukee 88:102 (25:27, 16:26, 29:26, 18:23)

Najviac bodov: Sessions a Jamison po 22, D. Gibson 15 - Bogut 23, Maggette 20, Dooling 12 (11 asistencií), 20 562 divákov

Atlanta - New Orleans 59:100 (17:19, 17:30, 11:21, 14:30)

Najviac bodov: Jamal Crawford 14, Josh Smith 13, Joe Johnson 9 - Paul 16, Belinelli a David West po 15, 14 875 divákov

San Antonio - New York 101:92 (29:27, 32:23, 16:21, 24:21)

Najviac bodov: T. Parker (13 asistencií) a Duncan (16 doskokov) po 21, Blair 18 (13 doskokov) - Felton 23, Stoudemire 18 (15 doskokov), Gallinari 16, 18 581 divákov

Memphis - Houston 115:110 (32:37, 26:30, 29:21, 28:22)

Najviac bodov: Z. Randolph 29 (19 doskokov), Gay 22, Conley 17 - Kevin Martin 32, Scola 19, Battier 15, 13 458 divákov

Golden State - Sacramento 119:112 po predĺžení (27:28, 24:23, 31:23, 22:30 – 15:8)

Najviac bodov: S. Curry 34, Ellis 28, D. Lee 22 (10 doskokov) - T. Evans 35, Cousins 21, Casspi 14, 18 428 divákov

Denver - Los Angeles Lakers 97:107 (25:22, 27:27, 20:33, 25:25)

Najviac bodov: C. Anthony 23, Afflalo 22, Billups 16 - P. Gasol (13 doskokov) a Artest po 19, Bryant a Odom (10 doskokov) po 18, 19 155 divákov